Lietuvoje

2021.06.18 11:23

30, 32, o kai kur ir 35 laipsniai: karščiai iš Lietuvos nesitrauks ir kitą savaitę, bet atgaiva taps tradicinis Joninių lietus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.06.18 11:23

Visą ateinančią savaitę prognozuojami karšti orai. Vietomis termometro stulpelis kils iki 33 laipsnių. Viduryje kitos savaitės, jau tradiciškai prieš pat Jonines, atslinks gaivesnio oro srautas, LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė. Antroje kitos savaitės pusėje sulauksime lietaus, o kaitrą keis malonesnė mūsų klimatui šiluma.

„Pažiūrėkite koks šiandien giedras dangus! Štai ką reiškia anticiklonas vasarą: giedra, šilta ar net karšta ir jokio lietaus“, – sako sinoptikė ir priduria, kad šiomis dienomis sulaukiame pirmojo atogrąžų oro pliūpsnio į mūsų šalį. Iš šiaurės Afrikos keliaujančios šilumos vienas pleištų, anot I. Marcinonienės, nutįso per Vidurio Europą, Lietuvą iki pat Skandinavijos.

Pašnekovė čia pat įvardija ir blogąją anticiklono pusę – kaistant orams ir nelyjant, didėja miškų gaisringumas. Šiuo metu labiausiai išsausėję miškai yra Biržų, Anykščių, Kėdainių, Marijampolės ir Šakių apylinkių miškuose. Čia gaisrų pavojus yra didelis (4-oji klasė). Skuodo, Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Neringos ir Pagėgių apylinkių miškams gaisrų pavojus negresia (1 klasė). Likusioje didžiojoje šalies dalyje gaisrų pavojus yra nedidelis (2 kl.) arba vidutinis (3 kl.). Pavojingiausios, 5-osios klasės miškų gaisringumas, kuomet gresia labai didelis gaisrų pavojus, kol kas Lietuvoje nėra skelbiamas nė vienoje miškų urėdijoje.

LHMT vyriausioji specialistė pabrėžia, kad greitu metu didžioji šalies teritorija turėtų pereiti 4-ąją gaisrų klasę ir įspėja gyventojus būti atsargiems su ugnimi gamtoje, ypač miškuose.

Atkeliauja karščio banga: jau šiandien termometrų stulpeliai kils iki 29 laipsnių

Taip pat, anot I. Marcinonienės, vis labiau pavojinga darosi saulės ultravioletinė spinduliuotė (UV). Pietiniuose ir pietrytiniuose šalies rajonuose UV indeksas siekia 8, o tai, pasak sinoptikės, yra aukštas spinduliuotės indeksas, dėl ko, patartina, reiktų vengti tiesioginių saulės spindulių.

„Reiktų naudoti ne tik kremą nuo saulės, bet ir nešioti galvos apdangalą, stengtis negauti tiesioginių saulės spindulių, nedirbti fizinio darbo, neleisti senesniems žmonėms būti lauke. Žodžiu, reiktų stengtis visą laiką būti pavėsyje ir būti ramiai, mažiau judėti, – pataria I. Marcinonienė. – Gėles palaistyti, daržus nuravėti ir kitus darbus nudirbti geriausia vakare arba anksti ryte.“

Nei penktadienio dieną, nei visą savaitgalį lietaus nėra numatoma, geras žinias planuojantiesiems atostogas skelbia sinoptikė.

„Penktadienį oras šils ar net kais nuo 26 iki 31 laipsnio. Kažkur gali būti ir 32 laipsniai. Gera žinia poilsiaujantiesiems prie jūros – dėl pietinių vėjų čia taip pat galima tikėtis aukštų, 30 laipsnių siekiančių, oro temperatūrų“, – prognozuoja sinoptikė.

Šeštadienio naktis bus rami ir šilta – oras neatvės žemiau 12 laipsnių – didžiojoje šalies dalyje vyraus 13-18 laipsnių šiluma. „Artėjame prie tropinių naktų oro temperatūros, – pastebi LHMT vyriausioji specialistė. – Lietaus, kaip jau minėjau, tikrai nėra numatoma.“ Šeštadienio dieną oras kais nuo 27 iki 32 laipsnių. Vietomis termometro stulpelis kils dar vienu ar dviem laipsniais į viršų, pavyzdžiui, Kaune prognozuojama ir 35 laipsnių kaitra.

Sekmadienio naktis bus dar šiltesnė – termometro stulpelis didžiojoje šalies dalyje rodys 16-19 laipsnių, o žemiausiai vietomis nukris tik dar vienu laipsniu, iki 15-kos. „Kuršių nerijoje oro temperatūra nekris žemiau 20 laipsnių. Taigi, ten jau prasidės vadinamosios atogrąžų naktys, nes, kaip žinia, reikia būtent to faktoriaus, kad oro temperatūra nenukristų žemiau 20 laipsnių“, – sako sinoptikė.

Sekmadienio dieną, pasak I. Marcinonienės, 32 laipsnių kaitrą pajus didžioji šalies dalis, o vietomis oras kais ir dar laipsniu kitu daugiau. Pirmadienį oras nesikeis, aukštos oro temperatūros išliks. Toks pat karštas ir saulėtas, anot sinoptikės, turėtų būti ir antradienis.

Didesnių oro permainų, jau bene tradiciškai, galime tikėtis artėjant Joninėms. Trečiadienį Žemaitijoje ir šiauriniuose šalies rajonuose „gali pasirodyti lietingesni debesys“. „Tačiau šiluma ir tas karštis nesitrauks, – tikina I. Marcinonienė. – Ypač karšta ir tvanku bus Aukštaitijoje ir pietiniuose šalies rajonuose.“

Ketvirtadienį, Joninių dieną, sinoptikė prognozuoja daugiau lietaus. Drėgnesnis oras gali „persikraustyti“ ir į penktadienį, tačiau, anot pašnekovės, nepaisant lietaus, šiluma niekur nedings. „Bus labai šilta. Tiesa, savaitės viduryje praslinks jau vidutinių platumų oras, kuris tą kaitrą nuslopins, bus gaiviau, toks tam tikras atokvėpis nuo karščio, tačiau vis tiek bus šilta. Turėtų vyrauti 20-25 laipsnių šiluma. Tokia maloni vasariška šiluma turėtų mus lydėti ir kitos savaitės savaitgalį“, – prognozuoja I. Marcinonienė.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene stebėkite televizijos vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Atkeliauja karščio banga: jau šiandien termometrų stulpeliai kils iki 29 laipsnių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.