Lietuvoje

2021.06.17 08:35

Policija išplatino poziciją dėl mitingų: girdime žmonių balsą, bet sprendimus priimame atmetę emocijas ir pažiūras

LRT.lt2021.06.17 08:35

Šalyje įvairių emocijų keliant protesto akcijoms dėl valdžios vykdomos šeimos ir kitos politikos, policija primena, kad kiekvienas mitingas, piketas ar kitoks renginys vertinamas individualiai, atsižvelgiant į visas, su juo susijusias aplinkybes, tačiau „pareigūnai visuomet vadovaujasi galiojančiais teisės aktais bei teisingumo, operatyvumo, protingumo, proporcingumo ir kitais įstatymuose nustatytais principais.“

Anot policijos atstovo Ramūno Matonio, policija girdi visuomenės, žiniasklaidos ir politikų balsus, bet pareigūnai sprendimus priima atmetę emocijas ir pažiūras.

„Kiekvienas renginys yra atskira istorija, todėl pareigūnai prieš kiekvieną renginį ruošia atskirą viešosios tvarkos užtikrinimo planą. Planavimo procesas paremtas geriausiomis vakarų valstybių praktikomis, jame iš esmės dalyvauja visi policijos padaliniai. Pavyzdžiui, kriminalinės žvalgybos padaliniai renka ir vertina su renginiu susijusią viešą ir neviešą informaciją, kelių policijos pareigūnai koordinuoja eismo saugumo užtikrinimo klausimus, už pasirengimą ir pajėgų valdymą atsakingi pareigūnai, atsižvelgdami į gaunamą informaciją (progozuojamą dalyvių skaičius, įvairias grėsmės, galimus renginio eigos scenarijus ir kt.) rengia jungtinį visų, renginio saugumą privalančių užtikrinti pajėgų, veiklos planą. Šiame etape suplanuojamas renginio saugumui užtikrinti būtinas pareigūnų skaičius, detaliai paskirstomos užduotys pareigūnams, numatomos rezervinės pajėgos, reikalingos techninės priemonės, paskiriami įvairių lygmenų atsakingi pareigūnai“, – teigiama policijos pranešime.

Identifikavus tam tikras grėsmes gali būti priimami sprendimai iš anksto įspėti atskirus asmenis (renginio organizatorius ir (ar) dalyvius) dėl galimos atsakomybės už galimus teisės pažeidimus, vadovaujantis Policijos įstatymo nuostatomis. Prieš renginį pareigūnai yra detaliai instruktuojami, aptariamos galimos situacijos ir galimi policijos veiksmai, įvardijamos rizikos bei kiti, pareigūnams būtini žinoti, klausimai, aiškinama policijos pranešime žiniasklaidai.

Renginio metu situaciją nuolat vertina atsakingi pareigūnai, kurie yra įgalioti nedelsiant priimti būtinus sprendimus. Anot policijos, svarbu paminėti, jog sprendimai priimami itin atsakingai, „siekiant subalansuoti tiek renginio organizatorių ir jo dalyvių, tiek kitų asmenų interesus bei maksimaliai užtikrinti viešąjį saugumą“.

Atsižvelgiant į išankstinę bei renginio metu gaunamą (fiksuojamą) informaciją, renginio saugumui grėsmę keliančius asmenis pareigūnai siekia paveikti įtikinėjimo ir dialogo būdu, todėl renginių metu, dažniausiai, policijos pareigūnai jėgos naudojimą ar kitas itin griežtas priemones (pvz. renginio nutraukimą) pasilieka tik kaip kraštutinį sprendimą, sakoma pranešime.

Po renginio atsakingi pareigūnai atlieka visos renginio eigos vertinimą, tuo pačiu įvertindami ir galimai renginio metu padarytus teisės pažeidimus, teigia policija.

„Esame įsitikinę, jog būtent toks policijos požiūris į saugumą renginiuose padeda išvengti konfliktinių situacijų eskalacijos ir rimtų viešosios tvarkos pažeidimų. Girdime visuomenės, žiniasklaidos, politikų balsą, jį vertiname, tačiau sprendimus priimame atmetus emocijas, pažiūras, vadovaudamiesi surinktais duomenimis ir įstatymo nuostatomis. Siekiant visuomenės saugumo renginių metu yra svarbus atsakomybės neišvengiamumas teisės pažeidimus padariusiems asmenims, tačiau pažeidimų tyrimas privalo būti objektyvus ir paremtas faktinėmis aplinkybėmis, kurios renginio metu ne visuomet būna akivaizdžiai matomos“, – aiškinama policijos pranešime.

Policija trečiadienį pranešė po mitingų prie Seimo ir Vyriausybės pradėjusi dar dvi teisenas dėl galimo Susirinkimų įstatymo ir viešosios tvarkos pažeidimo.

Kaip trečiadienį pranešė Policijos departamentas, įvertinus situaciją, kai antradienį su mitinguotojais atėjęs pasikalbėti Seimo narys Matas Maldeikis buvo įžeidinėjamas, viešai keikiamas necenzūriniais žodžiais, policija pradėjo administracinę teiseną dėl galimo viešosios tvarkos pažeidimo.

Toks pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų.

Dar viena teisena pradėta dėl galimo Susirinkimų įstatymo pažeidimo, kadangi dalyviai, neturėdami leidimo, prie Vyriausybės susibūrė į vieną, didesnę nei 15 asmenų grupę, dalyvavo bendroje eisenoje ir tuo pažeidė nustatytus reikalavimus. Už tai gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų.

Gegužės 15 d. Vingio parke vykusio „Didžiojo šeimų maršo“ organizatorių veiksmuose policija neįžvelgė karantino taisyklių pažeidimų, tad administracinė teisena nebus pradėta. Renginyje buvo susirinkę apie 10 tūkst. žmonių.

R. Matonis tada pažymėjo, kad po šio įvykio tapo akivaizdu, jog savivaldybei išdavus leidimą tokio masto renginiui, užtikrinti karantino reikalavimų laikymąsi yra beveik neįmanoma, todėl policija pasiūlė į renginių leidimus svarstančią komisiją įtraukti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.