Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.25 14:46

Beveik pusė Lietuvos mokinių negalėtų gyventi be mobiliojo telefono

LRT.lt 2013.03.25 14:46

Beveik pusė apklaustų mokinių nurodė, kad be mobiliojo telefono negalėtų gyventi, o daugiau nei pusė teigė, kad jaučia nerimą, jei telefono neturi su savimi.

Beveik pusė apklaustų mokinių nurodė, kad be mobiliojo telefono negalėtų gyventi, o daugiau nei pusė teigė, kad jaučia nerimą, jei telefono neturi su savimi.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro kartu su savivaldybių visuomenės sveikatos biurais 2012 m. vykdyto 4, 8, 11 klasių mokinių, mokyklų vadovų bei mokytojų naudojimosi mobiliaisiais telefonais Lietuvos mokyklose paplitimo bei naudojimosi ypatumų tyrimo (apklausos) duomenimis, 98,6 % Lietuvos mokinių turi ir naudojasi mobiliaisiais telefonais, 0,6 % mokinių neturi mobiliojo telefono, nes jiems jis nereikalingas, ir 0,8 % mokinių jo neturi, bet norėtų turėti. Trečdalis (33,7 %) mokinių mobilųjį telefoną turi ilgiau nei 6 metus, rašoma pranešime spaudai.

Tyrime dalyvavo 1232 mergaitės (56,2 % apklaustųjų) ir 961 berniukas (43,8 % apklaustųjų). Mokinių amžius siekė nuo 9 iki 20 metų. Didžiąją daugumą sudarė 10, 14, 15, 17 ir 18 metų mokiniai (atitinkamai 16,5 %, 17,5 %, 14,2 %, 15,4 % ir 14,3 %).

Dauguma mokinių mobilųjį telefoną įsigijo pradinėse klasėse: 22,1 % apklaustųjų mobilųjį telefoną įsigijo 1-oje klasėje, 17,5 % – 2-oje klasėje, 16,9 % – 3-ioje klasėje, 15,76 % – 4-oje klasėje. Net 7,9 % mokinių mobilųjį telefoną įsigijo dar būdami darželyje. 33,7 % mokinių mobiliuoju telefonu kalba iki 5 min., 34,2 % – 5–15 min., 16,9 % – daugiau nei 30 min., 31,1 % mokinių per parą vidutiniškai išsiunčia daugiau nei 100 trumpųjų žinučių (SMS).

Dauguma mokinių nurodė, kad dažniausiai mobiliuosius telefonus naudoja susisiekti su tėvais, skambinimui, trumpųjų žinučių siuntimui. Mergaitės linkusios išsiųsti daugiau trumpųjų žinučių (SMS) ir ilgiau kalbėti telefonu. Berniukai labiau linkę naudoti telefoną pramogoms, naršyti internete.

48,7 % mokinių nurodė, kad laisvalaikį leidžia naudodamiesi mobiliuoju telefonu. 43,5 % mokinių nurodė, kad negalėtų gyventi be mobiliojo telefono. Mergaitėms būtų sunkiau susitaikyti su gyvenimu be mobiliojo telefono nei berniukams. Daugiau nei pusė respondentų (57,9 %) nurodė, kad kartais arba nuolat jaučia nerimą/susierzinimą, kai su savimi neturi mobiliojo telefono.

Net 9,5 % mokinių patiria patyčias dėl mobiliojo telefono modelio. Tai nurodė 7,8 % vienuoliktokų, 8 % aštuntokų ir net 15,2 % ketvirtokų.

Tik 23,7 % 8, 11 klasių mokinių laikosi saugaus naudojimosi mobiliaisiais telefonais rekomendacijų. Daugiausiai 8, 11 klasių mokinių nurodė, kad naudojasi šiomis rekomendacijomis: skambina tik esant būtinybei, stengiasi kalbėti kuo trumpiau, miegodami nelaiko mobiliojo telefono po pagalve, šalia lovos, esant galimybei ne skambina, o siunčia trumpąsias žinutes (SMS). Daugiau mergaičių žino arba yra girdėjusios apie saugaus mobiliojo telefono naudojimo rekomendacijas, tačiau daugiau berniukų jas taiko.

36,2 % mokinių nurodė, kad tėvai namuose su jais kalbasi apie galimą neigiamą mobiliojo telefono poveikį sveikatai, tačiau daugiau nei pusė respondentų (63,8 %) nurodė, kad su jais tėvai apie galimą neigiamą mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai nekalba.

Didžioji dalis mokinių (87,9 %) nurodė, kad mobiliuosius telefonus visada laiko įjungtus. Beveik pusė respondentų (47,2 %) miego metu mobilųjį telefoną laiko šalia lovos, o 14,3 % – po pagalve. Berniukai telefoną linkę laikyti drabužių kišenėje, o miegant jiems telefono vieta nesvarbi, jį laiko kur papuola.

Laisvų rankų įrangą naudoja daugiau aštuntokų nei vienuoliktokų (atitinkamai 81,5 % ir 64,6 %). Abiejų klasių mokiniai laisvų rankų įrangą dažniausiai naudoja muzikos klausimuisi. Kalbėdami laisvų rankų įranga naudojasi mažiau nei pusė (41,8 %) mokinių.  

Nustatyta, kad pamokų metu mobiliaisiais telefonais dažniausiai naudojasi vienuoliktos klasės mokiniai. Net 63,4 % vienuoliktokų, 54,8 % aštuntokų ir 8 % ketvirtokų pamokų metu, kai to nereikia užduotims atlikti, kartais naudojasi mobiliaisiais telefonais. 81,2 % mokinių ir 90,2 % mokytojų ir mokyklų vadovų nurodė, kad pamokų metu jų mokykloje draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais.

Tyrimo metu buvo apklausti 399 mokytojai ir mokyklų vadovai. Dauguma mokytojų ir mokyklos vadovų įsitikinę, kad mobilusis telefonas yra kenksmingas sveikatai. Mokytojai ir vadovai nurodė, kad mokiniai apie galimą neigiamą mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai dažniausiai informuojami klasės valandėlių metu, ši tema integruojama į visų dalykų pamokas.

70,3 % mokytojų bei mokyklų vadovų nurodė, kad jų mokykloje yra patvirtintos vidaus tvarkos taisyklės, reglamentuojančios mobiliųjų telefonų naudojimą, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi