Lietuvoje

2021.06.16 18:43

Partnerystės įstatymą parėmęs „valstietis“ Tomilinas šalinamas iš partinių postų

atnaujinta 19.54
Saulius Jakučionis, BNS2021.06.16 18:43

Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) imasi šalinti parlamentarą Tomą Tomiliną iš partinių postų.

Sankcijos „valstiečiui“ pritaikytos dėl jo paramos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta lyčiai neutrali partnerystė.

Partijos tarybos posėdyje trečiadienį T. Tomilinas buvo atšauktas iš „valstiečių“ šešėlinės Vyriausybės socialinių reikalų ir darbo ministro pareigų, pranešė LVŽS.

Taryba taip pat rekomendavo Seimo „valstiečių“ frakcijai spręsti dėl jo galimybės toliau eiti frakcijos seniūnės pavaduotojo pareigas klausimą.

Be to, ji pasiūlė T. Tomilinui pačiam atsistatydinti iš užimamų partijos pirmininko pavaduotojo ir valdybos nario pareigų.

„Jis aiškiai veikė prieš partijos vertybes ir jo pozicija (...), be abejonių, yra nesuprantama“, – po tarybos posėdžio sakė „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Jis aiškiai elgėsi ne kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis atsiprašė rinkėjų, kad „vienas iš partijos vadovybės narių elgėsi visiškai ne taip, kaip deklaravo rinkimų kampanijos metu“.

Seimo nario, šešėlinio krašto apsaugos ministro Dainiaus Gaižausko teigimu, toks sprendimas brendo jau seniai.

„LVŽS šešėlinio ministrų kabineto nariai su nusivylimu stebėjo, kaip jų kolegos Tomo Tomilino vieši komentarai tradicinės šeimos klausimais prieštarauja LVŽS politinei programai, žemino LVŽS šešėlinės Vyriausybės darbų vertybines kryptis“, – rašoma partijos pranešime.

„Nematydami toliau jokių galimybių šešėlinės Vyriausybės formatu kartu dirbti su šešėliniu ministru Tomu Tomilinu bei siekdami tolesnio darnaus ir sklandaus šešėlinės Vyriausybės darbo, kreipėmės į LVŽS tarybą, kad ji priimtų sprendimą ir deleguotų kitą asmenį. Mes esame ypač atidūs, vertindami savo įsipareigojimus Lietuvos rinkėjams ir jei prieš rinkimus įsipareigojome atstovauti tam tikras vertybes, vadinasi, privalome pateisinti rinkėjų į mus įdėtas viltis ir jų neišduoti. Turime įgyvendinti rinkimų programą, o, nesidangstydami tariama demokratija, imti imituoti Laisvės partijos elgesį bei pradėti atstovauti liberalias vertybes. Mūsų rinkėjui tai yra nesuvokiama, kaip nesuvokiama ir kiekvienam Tarybos nariui, kuris šiandien balsavo dėl kolegos Tomo atšaukimo iš užimamų pareigų. Nesame partija, kuri išduoda savo vertybes, mes nuosekliai jas saugome ir giname, suprantame duotų įsipareigojimų reikšmę“, – teigia D. Gaižauskas.

LVŽS Kauno skyriaus pirmininkės Vaidos Pranarauskaitės teigimu, LVŽS skyrių pirmininkai Tarybos posėdžio metu kėlė klausimą dėl to, ar T. Tomilinas, atvirai prieštaraujantis partijos vertybinėms nuostatoms, gali užimti pareigas, kurios yra susijusios su atstovavimu partijai ar partijos frakcijai Seime.

„Toks partijos kolegos elgesys klaidina rinkėjus, sudaro tariamą įspūdį, kad LVŽS atsitraukia nuo savo vertybių, o asmeniniai vieno asmens įsitikinimai viešojoje erdvėje suprantami kaip partijos ar frakcijos pozicija. Tokia situacija daro nepataisomą žalą LVŽS, diskredituoja mus rinkėjų akyse, kai tuo tarpu partija, priešingai, yra vienintelė, kuri šiuo metu nuosekliai laikosi savo įsipareigojimų rinkėjui ir gina vertybes. Linkiu, kad tokie išliktume ir ateityje. Vertybės mums nėra kintantis dalykas. Tai – pastovus įsipareigojimas. Tą ir norėjome pasakyti kolegai T. Tomilinui, kai taryboje jį raginome trauktis iš visų užimamų pareigų LVŽS partijos vadovybėje ir frakcijoje Seime“, – sako LVŽS skyriaus pirmininkė V. Pranarauskaitė.

Patvirtino, kad trauksis iš pareigų

Pats T. Tomilinas patvirtino, kad trauksis iš pareigų partijoje ir frakcijoje.

„Taip, aš sąmoningai trauksiuosi iš tų pozicijų, tikrai nesilaikau už postų. Ginu šiuo atveju vertybę – žmogaus teises ir žmonių lygiateisiškumą. Aš manau, kad atėjo laikas Lietuvoje turėti normalią parlamentinę diskusiją ir nesivaikyti pigių reitingų“, – sakė politikas.

Jis teigė, kad visada deklaravo paramą lyčiai neutraliai partnerystei, o R. Karbauskio komentarus pavadino „pakankamai primityvia manipuliacija“.

Parlamentaras tvirtino, kad yra pasirengęs toliau dirbti partijoje, jaučia žmonių skyriuose, ypač jaunesniųjų, palaikymą.

„Aš demokratiją vertinu kur kas labiau negu pareigas ar postus, – sakė T. Tomilinas. – Kai išsakai kitą nuomonę, kai užstoji tuos, kurie yra silpnesni, kai nepatinki daugumai, tai būna skaudu, būna sunku, bet tai dar labiau motyvuoja ginti“.

„Reiškia, aš esu pavojingas, jeigu yra tokia drastiški sprendimai, reiškia labai nepatinku kai kam“, – pridūrė jis.

Už Partnerystės įstatymo projektą pateikimo stadijoje gegužę Seime taip pat balsavo „valstiečių“ frakcijos atstovai Lukas Savickas ir Rūta Miliūtė.

R. Karbauskis tvirtino, kad jų atžvilgiu sankcijų nebus imamasi, nes šie parlamentarai nepriklauso partijai, todėl tam nėra įrankių.

Priėmė deklaraciją „akcentuodama ištikimybę savo vertybėms“

Trečiadienį susirinkusi LVŽS Taryba taip pat priėmė deklaraciją dėl LVŽS vertybių.

Deklaracijoje akcentuojama, jog LVŽS yra nuosekliai įsitikinusi, kad, kuriant žmogui tarnaujančią socialinę, ekonominę bei politinę aplinką, sprendimai turi remtis tokiomis vertybėmis, kaip žmogaus gyvybės ir sveikatos apsauga, glaudus sambūvis su gamta, darnus tradicinės šeimos ir bendruomenės puoselėjimas, patriotiškumas, istorinė atmintis ir Lietuvos valstybingumo saugojimas.

Pranešime skelbiama, kad LVŽS nepritars Stambulo konvencijos ratifikavimui, partnerystės, kaip šeimos teisinio santykio įteisinimui, tačiau sieks, kad būtų sukurtos teisinės priemonės kartu gyvenantiems asmenims tvarkytis savo turtinius, paveldėjimo klausimus, esant reikalui žinoti kito kartu gyvenančio asmens sveikatos būklę ir pan. Taip pat nepritars teisėkūros iniciatyvoms, kurios „menkina konstitucinį lietuvių kalbos statusą, sudarydamos sąlygas kartu su nacionaline lietuvių kalba viešojoje erdvėje naudoti kitas kalbas, pavyzdžiui, nurodant vietovardžius, įmonių pavadinimus, kitą, nei lietuvių kalbą, naudojant savivaldos institucijose, asmens dokumentuose“.

„Deklaracija aiškiai sako, jog LVŽS laikosi pozicijos, kad ypač svarbūs Valstybės ir Tautos gyvenimui šeimos sampratos ir lietuvių kalbos konstitucinio statuso keitimo klausimai turėtų būti sprendžiami tik sulaukus visos visuomenės pritarimo – referendumo būdu“, – teigia LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.