Lietuvoje

2021.06.16 17:26

Pandemija paskatino savanorystę: dešimtys iniciatyvų ir tūkstančiai savanorių

LRT.lt2021.06.16 17:26

Trečiadienį Seime vyko konferencija, skirta aptarti savanorystės reikšmę pandemijos metu. Joje patirtimi dalijosi tiek didžiausią savanorių rankų poreikį išgyvenusios institucijos, tiek savanorišką veiklą organizavusios nevyriausybinės organizacijos ir pilietinės iniciatyvos, rašoma Seimo nario Mindaugo Lingės pranešime žiniasklaidai.

Pandemijos metu savanoriai teikė svarbią pagalbą tiek institucijoms, tiek pavieniams gyventojams: šalies gyventojai sėdo prie kaistančių telefono linijų ir registravo norinčius tirtis bei atsakinėjo į klausimus, vilkosi apsauginius kombinezonus ir gelbėjo gyvybes ligoninėse, teikė paramą vienišiems senjorams ir dar daug kitų darbų.

Nacionalinio sveikatos centro duomenimis, per pandemijos laikotarpį atsiliepta į per 550 000 skambučių. Dar per 700 000 kartų centro darbuotojai ir savanoriai skambino siekdami atsekti kontaktus ir valdyti pandemijos plitimą.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys M. Lingė teigia, kad savanorių indėlis kovoje su koronaviruso pandemija – neabejotinas. Todėl ateityje turime ieškoti būdų, kaip Lietuvoje stiprinti visuomenės aktyvesnį įsitraukimą į savanorišką veiklą.

„Pandemija tapo dideliu išbandymu visiems. Tiek valstybės viešasis, tiek žmonių asmeniniai gyvenimai apsivertė aukštyn kojomis ir žaibiškai reikėjo pratintis prie naujos realybės. Su sunkumais susidūrė ligoniai, vieniši, vyresni ir kitų socialiai jautrių grupių asmenys.

Savanorių mobilizacija tapo svarbia atrama ne tik padedant žmonėms ir valstybinėms institucijoms atliekant funkciją, bet tapo ir svarbia psichologine atrama visiems, kuriems pagalbos prireikė labiausiai“, – teigia konferenciją organizavęs M. Lingė.

Pandemijos valdyme iniciatyva „Stiprūs kartu“ įtraukė per 7000 savanorių, įvairiose veiklose talkino beveik 2700 šaulių savanorių, pilietinė iniciatyva per trumpą laiką subūrė virš 4000 savanorių, o Raudonojo kryžiaus per 1000 savanorių kasdien talkina didžiuosiuose Lietuvos vakcinavimo centruose.

Pandemijos valdyme aktyviai veikė daug narių, savanorių ir patirtį turinčios organizacijos – „Lietuvos Caritas“, skautai, maltiečiai, „Maisto bankas“ ir kitos nevyriausybinės organizacijos.

Skaičiuojama, kad savanoriškoje veikloje Lietuvoje dalyvauja apie 14 proc. šalies gyventojų, o pagal pasaulinį gerovės indeksą Lietuva pagal pilietinio ir socialinio dalyvavimo rodiklį yra tik 142 vietoje iš 167 valstybių.

Seimas 2022 m. paskelbė Savanorystės metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.