Lietuvoje

2021.06.16 19:45

Pabėgėliai Rukloje: nuo persekiojimo bėgęs 29-erių mianmarietis ateities planus sieja su Lietuva

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.16 19:45

Į Lietuvą per Baltarusijos sieną plūstant migrantams, dalį pasiprašiusių prieglobsčio pasirengęs priimti Pabėgėlių centras Rukloje. Dabar užimta tik trečdalis gyvenamųjų vietų. 

29-erių metų pabėgėlis iš Mianmaro rodo dvi kuprines, į kurias tilpo visi jo daiktai, kai teko trauktis iš savos šalies.

„Mano kelionė į Lietuvą truko metus, bet dabar aš saugus. Dėl to labai džiaugiuosi. Naktimis dabar galiu labai gerai miegoti“, – sako pabėgėlis iš Mianmaro Arntmio Zav.

Žinios. Ženevoje susitinka Jungtinių Valstijų ir Rusijos prezidentai

Mianmare valstybės miškų departamente dirbęs vaikinas sako, kad nebesaugu tapo valdžią perėmus kariniam režimui. Jis sulaukė kaltinimų korupcija, grėsė įkalinimas. Bėgdamas nuo persekiojimo pirmiausia pasiekė Tailandą. Ten susipažinęs su lietuviu nusprendė mūsų šalyje prašyti prieglobsčio. Iš Tailando keliavo į Sakartvelą, iš ten į Baltarusiją, po to autobusu į Vilnių.

„Mano ateities planai siejasi su Lietuva, aš norėčiau rasti darbą miškų sektoriuje. Jei nepasiseks, norėčiau išbandyti ir visai kitą sritį. Daryti ką nors visai kito. Pavyzdžiui, padėti integruotis kitiems pabėgėliams“, – sako pabėgėlis iš Mianmaro.

Dabar pabėgėlių priėmimo centre Rukloje užimta maždaug trečdalis gyvenamųjų vietų. Centre gyvena 74 užsieniečiai. Daugiausia iš Irako, Baltarusijos, Afganistano, Turkijos, Tadžikijos. Direktorė sako, laisvuose kambariuose esant poreikiui galėtų įsikurti pastarosiomis dienomis sieną su Baltarusija kirtę ir prieglobsčio Lietuvoje paprašę migrantai.

„Mes galėtume priimti apie 150 užsieniečių, nes turime vis tiek pasilikti rezervą nelydimiems nepilnamečiams, kurie perkeliami iš trečiųjų šalių į Lietuvą“, – teigia Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė.

Prieglobsčio prašantys pabėgėlių centre gyvena iki nusprendžiama, ar jį suteikti. Gavę prieglobstį čia praleidžia tris mėnesius, mokosi lietuvių kalbos.

Lengviausia sekasi jau kalbantiems rusiškai ar angliškai, sunkiau – mokantiems tik savo kalbą.

Kai kurie atvykę niekada nelankę mokyklos, nepratę rankoje laikyti rašiklio.

„Pradedame nuo raidžių ir nuo garsų, imu raidę jiems rodau ir tariu tą garsą ir jie tą garsą atkartoja, po to vieną su kita ir gauname žodį“, – sako socialinė darbuotoja, mokytoja Vilhelmina Laipčienė.

2015-aisiais prasidėjus Balkanų krizei Lietuva iki šių metų pabaigos įsipareigojo priimti per 1000 pabėgėlių. Tačiau perkelta vos pusė numatytos kvotos. Ruklos gyventojai miestelyje įsikūrusius užsieniečius sako retai pastebintys.

Pasibaigusi integracijos procesui dalis pabėgėlių iš Lietuvos išvyko į kitas Vakarų šalis, kur įsikūrusios didesnės jų šalies bendruomenės. Lietuvoje likę kuriasi skirtinguose miestuose, ieškosi darbo. Pabėgėlių priėmimo centro darbuotojai dabar padeda dviem 200 Lietuvoje gyventi likusių pabėgėlių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.