Lietuvoje

2021.06.16 14:42

Dėl oro erdvės pažeidimo – Lietuvos protesto nota Rusijai

atnaujinta 16.03
Saulius Jakučionis, BNS2021.06.16 14:42

Lietuva įtaria, kad du virš Baltijos jūros skridę Rusijos šturmo lėktuvai SU-24 pažeidė šalies oro erdvę.

Incidentas įvyko antradienio rytą, jis siejamas su Baltijos jūroje vykstančiomis sąjungininkų pratybomis, BNS patvirtino Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė.

„Vakar, maždaug 9.45 val., du rusiški kariniai orlaiviai galimai pažeidė Lietuvos oro erdvę virš teritorinių vandenų virš Baltijos jūros“, – BNS sakė kariuomenės atstovas majoras Gintautas Ciunis.

„Tikėtina, kad tai buvo du SU-24“, – pridūrė jis.

Įtariama, kad rusų lėktuvai buvo įskridę du kilometrus į Lietuvos oro erdvę, o joje išbuvo apie minutę.

Vėliau Užsienio reikalų ministerija pranešė apie protesto notą Rusijai. Popiet į Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Rusijos ambasados atstovas, kuriam buvo išreikštas protestas dėl Lietuvos valstybės sienos pažeidimo, teigiama pranešime.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas Rusijos veiksmus sieja su Baltijos jūroje vykstančiomis amerikiečių organizuojamomis tarptautinėmis pratybomis BALTOPS.

„Kadangi tame regione vyksta BALTOPS pratybos, aš įsivaizduoju jų domėjimąsi šia sritimi“, – BNS sakė ministras.

Pasak jo, įprasta, kad padidėjus sąjungininkų kariniam aktyvumui Baltijos jūroje Rusija taip pat padidina apsukas.

„Tačiau tą aktyvumą galima įvairiais būdais vykdyti, – teigė A. Anušauskas. – Jeigu tai yra karinis aktyvumas stebint kitos šalies vykdomas pratybas, nieko tame ypatingo nėra, lėktuvai stebi lėktuvus, laivai laivus“.

„Bet su Rusija kartais būna ta situacija, kai pas mus vykstančias pratybas jie išnaudoja agresyviems veiksmams, pavyzdžiui, imituodami kokio sąjungininkų laivo ataką, vykdydami agresyvius skrydžius ir panašiai“, – pridūrė jis.

Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtino, jog Rusijos vykdomų oro erdvės pažeidimų Lietuva norėtų išvengti.

„Tikrai tų kaktomušų norėtųsi išvengti ir prie regiono saugumo, akivaizdu, kad tokie dalykai neprisideda, bet, matyt, toks ir yra tikslas“, – po Vyriausybės posėdžio BNS sakė ministrė pirmininkė.

Birželio pradžioje prasidėjusios BALTOPS pratybos vyks iki penktadienio. Jose dalyvauja apie 4 tūkst. karių, 40 laivų ir 60 orlaivių iš 18 šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.