Lietuvoje

2021.06.16 11:40

Opozicija siekia Pavilionio nuvertimo – surinko pusšimtį parašų, pradės nepasitikėjimo procedūrą

atnaujinta 15.27
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.16 11:40

Triukšmas dėl paviešinto Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko Žygimanto Pavilionio pokalbio su Rusijos provokatoriais nerimsta. Trečiadienį parlamentinė opozicija Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė surinktus parašus, kuriais reikalaujama atstatydinti Ž. Pavilionį iš pareigų.

„Galbūt jis pats turėtų susiprasti ir pasitraukti. Tikrai, tie veiksmai, kurie vykdomi jam esant komiteto pirmininku, diskredituoja Lietuvos užsienio politiką, kelia daug problemų institucijoms, atsakingoms už užsienio politiką – nuo prezidento, iki Seimo“, – trečiadienį komentavo parlamento opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.

Jis taip pat teigė, kad panašios situacijos pasitaiko jau ne pirmą kartą, o tai, ką Ž. Pavilionis kalbėjo provokatoriams, esą nuoseklus jo elgesys.

„Vardan bendro tikslo, kurį turime, o užsienio politikoje tikrai galime pasakyti, kad iki šiol turėjome pilną sutarimą, manau, kad valdantieji galėtų surasti daugybę kompetentingų žmonių, kurie galėtų atsakomybę už komitetą prisiimti“, – tvirtino opozicijos lyderis.

S. Skvernelis teigė nesiimsiantis vertinti provokacijos aplinkybių, tačiau teigė, kad ši situacijai visiškai kitokia nei ta, kuri 2013 metais atsitiko Lietuvos diplomatams. Apie tai jau anksčiau rašė LRT.lt.

„Tai buvo dviejų asmenų privatus pokalbis, nutekintas specialiųjų tarnybų. Tikrai nereikėjo reaguoti taip, kaip buvo sureaguota.

Čia yra žmogus, kuris video konferencijos metu kalbasi oficialiai, galvodamas, kad su kitos šalies opozicijos atstovais. Tai nėra privatus pokalbis. Leksika, kuri buvo naudojama, kelia daugybę problemų. Jau nekalbu apie vertinimus mūsų vidaus politikos, kaip mes čia gyvename, tai mūsų vidaus politikos klausimai, kurių niekada nereikėtų kelti į tarptautinę erdvę“, – komentavo S. Skvernelis.

Pareiškus nepasitikėjimą komiteto pirmininku turės įvykti balsavimas Seime.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen komentavo, kad kreipimąsi dėl Ž. Pavilionio veiksmų pasirašė 55 Seimo nariai. Tai reiškia, anot jos, kad Seime gali būti inicijuojama nepasitikėjimo URK pirmininku procedūra.

„Artimiausiame Seimo posėdyje turėsiu paskelbti apie šį gautą dokumentą ir tuomet įsijungia procedūra, kuri leistų opozicijos atstovams pareikšti savo nepasitikėjimą, tiek šiam Seimo nariui išsakyti savo poziciją ir būtų slaptas balsavimas“, – sakė Seimo pirmininkė.

V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad toks opozicijos žingsnis jos nenustebino, nes apie tai buvo kalbama jau kurį laiką. Anot jos, apmaudu tai, kad tuo keliu, kurį iš šono primetė provokatoriai.

„Man rodos, kad toliaregiškiausia šioje situacijoje būtų nereaguoti ir nepasiduoti provokacijoms“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Tiesa, ji teigė kritiškai vertinanti Ž. Pavilionio retorika, kuri galėtų būti santūresnė. Tai esą pripažino ir pats Ž. Pavilionis.

„Tačiau aš kelčiau klausimą, kas labiau pasiduoda provokacijai – ar Ž. Pavilionis, kalbėdamas su provokatoriais, ar kolegos, Seimo nariai, kurie reaguodami į tą provokaciją kelią klausimą dėl jo tinkamumo eiti pareigas“, – teigė Seimo pirmininkė.

Apie tai paklausta premjerė Ingrida Šimonytė sakė mananti, kad Ž. Pavilionis pasielgė neapdairiai, bet visą istoriją ji vertina kaip eilinę Kremliaus provokaciją: „Ž. Pavilionis paaiškinimus Seimui vakar pateikė, <...> tačiau tikrai nebėgčiau paskui žinome kieno finansuotų prankerių organizuotą provokaciją, kurios, galbūt, toks tikslas būtent ir buvo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10