Lietuvoje

2021.06.16 09:18

Šimonytė apie Jungtinėje Karalystėje siaučiančią koronaviruso atmainą: yra žinių, kad ji gali būti pavojinga vaikams

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.16 09:18

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį buvo paskiepyta antrąja vakcinos „Vaxzevria“ (anksčiau „AstraZeneca“) vakcinos doze. „Gavau lipduką ir aš“, – po skiepo juokavo ministrė pirmininkė.

Žurnalistams ji sakė, kad skiepijimo centre, kuriame gavo antrąjį skiepą, trečiadienį ryte žmonių buvo nemažai. Tiesa, ji spėjo, kad dalis jų yra taip pat atvykę gauti antrąją vakcinos dozę.

Antrą skiepą gavusi Šimonytė apie vakcinacijos procesą: turėtume stengtis labiau

„Tokia banga žmonių, gavusių pirmą skiepą, prieš kelias savaites buvo, natūralu, kad dabar atėjęs terminas perskiepyti ir matome, kad dabar santykis yra toks, kad daugiau žmonių gauna antrą dozę negu pirmą“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Tačiau ji sakė nemananti, kad tokia situacija yra labai gera, nes, anot jos, būtų geriau, kad pirmą ir antrąją dozę gaunančių žmonių skaičius būtų lygus arba kad ateinančiųjų pirmosios dozės būtų daugiau. Pasak premjerės, vis dar yra, kur temptis.

„Žmonių, kurie yra gavę bent vieną skiepą, turime virš 40 proc. Tikrai turėtume stengtis labiau. <...> Vasara ir bendra epideminė situacija, kuri yra geresnė, žinoma, nei kad buvo dar prieš mėnesį, galbūt kai kuriuos žmones verčia atidėti planus skiepytis ar labai neskubėti“, – sakė premjerė.

Vis dėlto ji ragino gyventojus neatidėti skiepo ir kuo greičiau gauti savo vakcinos dozę. Anot ministrės pirmininkės, skiepų efektyvumas yra aiškiai matomas, tą parodė ir Izraelio pavyzdys, kur, paskiepijus itin didelį gyventojų skaičių, sergamumas COVID-19 ženkliai krito.

„Krašto apsaugos ministras pasidalino patirtimi kariuomenėje, kur matome, kad imunizacijai pasiekus 90 proc. iš esmės naujų atvejų net nebefiksuojama. Panaši situacija yra gydymo paslaugų sektoriuje, kur medikai yra paskiepyti prieš kurį laiką, – tikrai sergančių ar galimai užsikrėtusių medikų skaičius yra labai nedidelis jau ilgą laiką.

Bet tuo pačiu metu turime būti labai atsargūs dėl to, ką matome toje pačioje Jungtinėje Karalystėje, kurioje dėl spartaus skiepijimo epideminė situacija greitai ir stipriai pagerėjo, tačiau atsirado nauja atmaina, kuri plinta tarp žmonių, kurie yra nesiskiepiję, ir, deja, atvejų skaičius vėl augo tris kartus per dvi savaites. Labai nesinorėtų šito pamatyti Lietuvoje“, – teigė I. Šimonytė.

Ragindama gyventojus skiepytis premjerė sakė, kad bus pasiūlyta tam tikrų logistinių sprendimų, kad skiepui nereikėtų registruotis, nes kai kuriems žmonėms ir registracija atrodo kaip sudėtingas darbas. Pasak premjerės, tam pasitarnauja Nacionalinio kraujo centro palapinės, skiepijimo centre „Litexpo“ sudaromos gyvos eilės. Dienų, kada bus galima skiepytis be registracijos, bus numatoma ir kituose šalies miestuose.

„Labai raginčiau panaudoti birželio mėnesį tam, kad galėtume apsaugoti save ir savo vaikus“, – sakė ji.

I. Šimonytė sakė, kad žmonių apsisprendimas skiepytis yra asmeninis, privalomo skiepijimo Lietuvoje nėra. Vis dėlto, pasak ministrės pirmininkės, žmonės turėtų suprasti, kad šiuo metu kitose valstybėse esančios viruso mutacijos anksčiau ar vėliau ateis ir iki Lietuvos, todėl reikia saugotis.

„Mes patys galime tą užkardyti. Žinios, kurios atsirita iš Jungtinės Karalystės apie mutaciją, tai, kad ji galimai yra pavojinga vaikams. Mes puikiai žinome, kad vaikų skiepijimas yra labai ribotas, kol kas galimybės egzistuoja tik vaikams nuo 12 metų. Tie vaikai, kurių tėvai nuspręs, kad jų vaikai būtų paskiepyti, tai jie bus paskiepyti.

Bet objektyviai dalis vaikų nebus paskiepyti todėl, kad mažesniems vaikams net nėra skiepų. Jei tai pasitvirtintų, jei tos prielaidos pasitvirtintų, tai būtų labai nemaloni žinia. Mes turime savo vaikus apsaugoti“, – teigė premjerė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkuose
2021.08.05 09:02

Per praėjusią parą į Lietuvą neįleistas 321 migrantas

atnaujinta 11.37