Lietuvoje

2016.07.21 12:18

Buvęs Ukrainos ministras A. Abromavičius jungiasi prie TS-LKD komandos

DELFI.lt, ELTA 2016.07.21 12:18

Buvęs Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministras Aivaras Abromavičius sutiko prisijungti prie konservatorių vyriausybinės komandos, jeigu per rinkimus šiai partijai nusišypsos sėkmė. Tai patvirtina Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Kol kas nėra aišku, kokia konkreti pozicija jam būtų patikėta.

Kaip skelbiama partijos pranešime spaudai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio kvietimu A. Abromavičius sutiko prisijungti prie formuojamos būsimos TS-LKD vyriausybės komandos.

„A. Abromavičiaus sėkminga ir pasaulyje plačiai vertinama patirtis krizės ir karo sąlygomis reformuojant Ukrainos ūkį yra ypač vertinga. Todėl džiaugiamės, kad A. Abromavičius sutiko ją pritaikyti ne tik Ukrainoje, bet ir Lietuvoje, dirbdamas naujai formuojamos TS-LKD būsimos vyriausybės komandoje. Lietuvoje taip pat turime didelių iššūkių su neefektyviai ir neskaidriai veikiančiomis valstybės įmonėmis, kur reikalinga tvirta valia, aukščiausios kompetencijos ir atsparumas interesų grupių spaudimui“, – teigia G. Landsbergis.

Pasak G. Landsbergio, šiuo metu formuojamos būsimos TS-LKD vyriausybės kandidatų komandos galutinė sudėtis bus pristatyta rugsėjį.

„Esu Ukrainos ir Lietuvos patriotas, todėl norėčiau savo patirtį, vykdant dideles ekonomikos modernizavimo ir skaidrinimo reformas, pritaikyti ir Lietuvoje. Nors Lietuva yra gerokai toliau pažengusi nei Ukraina, tačiau norint sėkmingai konkuruoti globaliame pasaulyje ir neatsilikti nuo artimiausių kaimynų, būtina sparčiau judėti į priekį. Kaip ir Ukrainoje, noriu dirbti su nauja karta, vakarietiškos patirties žmonėmis, kad galėtume padaryti reikšmingų darbų ne siauroms interesų grupėms, bet visai visuomenei“, – partijos pranešime spaudai cituojamas A. Abromavičius.

G. Landsbergis neigia

Visgi partijos pirmininkas G. Landsbergis ELTAI sako, kad A. Abromavičiui kol kas nebuvo siūloma jungtis prie Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD).

Pasak G. Lansbergio, klausimas, ar A. Abromavičius sutiktų dalyvauti rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose, nesvarstytas.

„Kol kas mes nesame su juo specifiškai aptarę nei galimų ministrų pozicijų, nei kitų postų valstybėje“, – Eltai teigė G. Landsbergis.

Į partiją stoti neketina

Lietuvos vyriausybėje pasirengęs dirbti A. Abromavičius teigė norįs prisidėti prie reformų, tačiau į TS-LKD, kurią parėmė rinkimuose, stoti neketina.

„Ukrainoje prisijungiau prie naujos vakarietiškos komandos, kuri drąsiai ėmėsi šalies reformų, nuveikėme daug reikšmingų darbų.Dabar matau naujų galimybių Lietuvoje, kur Gabrielius Landsbergis buria naują vakarietiškos patirties komandą, kuri nuoširdžiai nori įgyvendinti reikalingus pokyčius Lietuvoje. Todėl sutikau prisijungti prie šios komandos ir pasidalinti ta patirtimi, kuri bus naudinga šaliai. Konkrečių postų nesivaikau, mane motyvuoja noras prisidėti prie reformų. Todėl esu pasiruošęs dirbti toje srityje ir tose pozicijose, kuriose tokių pokyčių labiausiai reikės“, – Eltai teigė A. Abromavičius.

Stoti į TS-LKD partiją A. Abromavičius neplanuoja.

„Esu nepriklausomas profesionalas ir mane labiausiai motyvuoja galimybė prisidėti prie svarbių ir reikalingų reformų. Rinkimuose dalyvauti ir pasukti į grynąją politiką neplanuoju, nes manau, kad galiu daugiau padaryti išlaikęs savo nepriklausomumą“, – teigė A.  Abromavičius.

Apie savo atsistatydinimą iš Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministrų A. Abromavičiaus pranešė vasario pradžioje, pareikšdamas, kad negali būti „širma korupcijai“, žlugdančiai jo pastangas atgaivinti karo nuniokotos Ukrainos ūkį.

Buvęs Ukrainos ministras

Vien savo ministerijoje A. Abromavičius atleido kone pusę darbuotojų, mažindamas etatų skaičių nuo 1200 iki 600. Tarptautinės bendruomenės A. Abromavičius buvo įvertintas kaip vienas geriausių visų laikų Ukrainos ekonomikos ministrų.

A. Abromavičius turi ir Lietuvos, ir Ukrainos pilietybę. Turėdamas dvigubą pilietybę A. Abromavičius negali kandidatuoti Seimo rinkimuose ir būti prisaikdintas ministru, nes Seimo narys ar ministras privalo prisiekti Seime. Remiantis Lietuvos teisės aktais ir 1998 m. Konstitucinio Teismo nutarimu, asmuo, susijęs priesaika su kita valstybe, negali tapti Seimo nariu ar ministru.

„1998 m. Konstitucinio Teismo nutarimas kalba apie Seimo nario priesaikos reikšmę. Nutarime pasakyta, kad asmuo, kuris turi kitos valstybės pilietybę, negali būti renkamas Seimo nariu, nes Konstitucija reikalauja duoti priesaiką Lietuvos valstybei. Pasižiūrėkime į 93 Konstitucijos straipsnį: ten irgi parašyta – ministrai pradėdami eiti pareigas turi prisiekti. Vadinasi, jeigu būtų aiškinama, kad ministras galėtų turėti kitos valstybės pilietybę (jis būtų susijęs lojalumo ryšiais su kita valstybe) ir duotų priesaiką Lietuvos valstybei, tai kiltų abejonių dėl priesaikos tikrumo – kuri priesaika yra tikroji. Remiantis šiomis dviem Konstitucijos nuostatomis aš manau, kad asmuo, turintis kitos valstybės pilietybę, negali užimti ne tik ministro pareigų, bet ir visų pareigų, kurios susijusios su Konstitucijoje numatyta priesaika“, - yra aiškinęs Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.