Lietuvoje

2021.06.15 17:21

Seimą pasiekė įstatymų projektai, padėsiantys sukurti laisvės kovotojų ir jų giminių DNR bazę

Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.06.15 17:21

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė antradienį Seimui pateikė įstatymų pataisas, kuriomis siekiama reglamentuoti laisvės kovotojų, rezistentų ir kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, palaikų paiešką, identifikavimą, įamžinimą bei laisvės kovotojų ir jų giminių genetinių (DNR) ir biologinių mėginių bazės kaupimą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei Gyventojų registro įstatymų pakeitimų projektais taip pat siūloma išplėsti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro funkcijas.

Už šiuos projektus po pateikimo antradienį balsavo 110 parlamentarų, niekas nebuvo prieš, 2 parlamentarai susilaikė. Į plenarinę posėdžių salę jie sugrįš birželio 22 d.

Pagal siūlomą projektą, Centras, remiantis istoriniais šaltiniais ir Lietuvos gyventojų registro duomenimis, ieško okupacinių režimų metu Lietuvos teritorijoje ir už jos ribų žuvusiųjų, nužudytų laisvės kovotojų, rezistentų ir kitų asmenų bei jų giminių, organizuoja jų palaikų identifikavimą, kaupia rastų neatpažintų ieškomų laisvės kovotojų, rezistentų ir kitų asmenų, nužudytų okupacinių režimų metu, bei jų giminių genetinių (DNR) ir biologinių mėginių bazę.

Projektas numato, kad Centras inicijuoja, skatina ir remia memorialinių kompleksų, paminklų statybos, atminimo ženklų, kino filmų, monografijų kūrimo projektus ir skelbia viešus konkursus jiems įgyvendinti ne tik Lietuvos teritorijoje, bet ir už jos ribų.

Priėmus siūlomus Gyventojų registro įstatymo pakeitimus, gyventojų registro duomenų teikėjui (VĮ Registrų centrui) būtų nustatyta pareiga suteikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui prašomą informaciją apie giminystės ryšius, kuri yra reikalinga organizuojant laisvės kovotojų, rezistentų ir kitų asmenų, žuvusiųjų ar nužudytų okupacinių režimų metu, palaikų identifikavimą, ieškant jų giminių.

Projekto autorių teigimu, patikimas palaikų atpažinimas įmanomas tik gretinant žuvusio/nužudyto asmens ir jo giminaičių genetinius (DNR) mėginius.

Įstatymų pataisų autoriai sako, kad būtina kuo skubiau sukaupti ieškomų asmenų gyvų giminaičių DNR bazę. Dokumentų aiškinamajame rašte nurodoma, kad ši DNR bazė reikalinga ir tam, kad joje būtų galima saugoti rastų neatpažintų laisvės kovotojų DNR mėginius, tikintis, kad ateityje pavyks juos identifikuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.