Lietuvoje

2021.06.15 14:45

Situacija pasienyje – nenuspėjama: Minske gali būti apie 1,5 tūkst. neteisėtai į ES norinčių patekti migrantų

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.06.15 14:45

„Nuspėti labai tiksliai, kokia situacija bus po savaitės, yra neįmanoma, reikia būti pasiruošus įvairiems netikėtumams“, – komentuodama situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje teigė premjerė Ingrida Šimonytė.

Antradienį ministrė pirmininkė I. Šimonytė lankėsi A. Barausko pasienio užkardoje, apžiūrėjo valstybės sienos ruožą, kontrolės pėdsakų juostą, atraminį punktą. Po vizito premjerė komentavo, kad problemos yra aiškios.

„Dabar, biudžeto svarstymo kontekste, kadangi vyksta biudžeto tikslinimas, tai ne tik Vidaus reikalų ministerija savo vidiniais resursais numatė papildomas lėšas Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT), kad būtų greičiau įrengiama sienos kontrolės sistema.

Šimonytė apie padėtį pasienyje: situaciją reikia valdyti tokią, kokia ji yra čia ir dabar

Bet taip pat papildomos lėšos bus numatytos Vyriausybės siūlymu tame biudžete, kuris bus Seimui grąžintas rytoj. Tikimės, kad bendromis pastangomis, tarnybai operatyviai ir tiksliai dirbant pavyktų išspręsti šitą problemą per šiuos ir ateinančius metus“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, akivaizdu, kad taikomos priemonės turi reikšmingą poveikį, kalbant apie pažeidimų mastus, todėl į jas verta investuoti ir tai bus daroma.

Paklausta, ar gali prireikti didesnės kariuomenės pagalbos užtikrinant sienos apsaugą, ministrė pirmininkė teigė, kad kol kas kariuomenė prisideda logistiniais pajėgumais, padėjo įrengti palapinių miestelį. Pasak jos, kol kas dirbama taip, kaip yra numatyta, o jei reikės priimti kitokius sprendimus, tai bus daroma vėliau.

„Veiksmai labai priklauso nuo aplinkybių. Tikrai tarnyba dirba, koordinuoja savo veiksmus su kitomis institucijomis <...>, mes, Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija rūpinamės tais klausimas tarptautinėje plotmėje, vyksta bendradarbiavimas su „Frontex“ agentūra. Manau, kad bus reikalingi pastiprinimai.

Situacija yra tokia, kad ją, kaip ir COVID-19, reikia valdyti čia ir dabar pagal tai, kokia ji yra. Nuspėti labai tiksliai, kokia situacija bus po savaitės, yra neįmanoma, reikia būti pasiruošus įvairiems netikėtumams“, – sakė premjerė.

Savaitgalį – rekordas

VSAT vadas Rustamas Liubajevas žurnalistams komentavo, kad per pastarąsias dvi dienas situacija lieka stabili, pažeidimų prie Lietuvos-Baltarusijos sienos fiksuota nebuvo. Anot jo, sunku paaiškinti esamą situaciją, nes ji, kaip sakė ir premjerė, yra labai sunkiai prognozuojama.

„Savaitgalį turėjome rekordą, kai per vieną parą buvo sulaikyta virš 50 nelegalių migrantų. Tačiau po dviejų matome, kad srautai sumažėjo. Žinome, kad situacija prie sienos yra labai dinamiška, migrantai pasirodys, be jokios abejonės, galima sunkiai prognozuoti, kurio valstybės sienos vietoje pasirodys tos grupės“, – sakė R. Liubajevas.

Jis taip pat teigė, kad Baltarusijos sostinėje Minske gali būti apie 1,5 tūkst. neteisėtai į Europos Sąjungą norinčių patekti migrantų.

„Pastaruoju metu tos nelegalių migrantų grupės praėjo vykti per sieną nuolat, beveik kas naktį. Pagal mūsų informaciją, Minske susikaupė pakankamai didelė grupė nelegalių migrantų, ji nuolat yra papildoma atvykstančiaisiais iš Bagdado arba Stambulo“, – žurnalistams antradienį sakė VSAT vadas R. Liubajevas.

Jo teigimu, šie žmonės bet kuriuo metu gali pradėti judėti sienos link.

Paklaustas, ar koreliuoja skrydžių grafikai su neteisėtų migrantų srautais, R. Liubajevas teigė, kad „galima būtų padaryti tokią išvadą, vertinant tu nelegalių migrantų grupių dydį“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.