Lietuvoje

2021.06.15 11:55

Teisėsaugos pradėtą tyrimą dėl galimo vėliavos išniekinimo Skvernelis vadina keistu ir stebisi, jog istorija prisiminta net po 20 metų

atnaujinta 13.54
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2021.06.15 11:55

Opozicijos lyderis keistu vadina pradėtą tyrimą dėl prieš 21 metus menininko Dainiaus Liškevičiaus sukurto ir Venecijos bienalėje pristatyto videoperformanso, kuriame menininkas nusišluosto šokoladuotą veidą į Lietuvos vėliavą. Pasak S. Skvernelio, galbūt tai nėra tokio lygio nusikaltimas, dėl kurio reikėtų aiškintis situaciją praėjus tokiam laiko tarpui.

„Tokių dalykų daug stebina, kas susiję su teisėsauga. Tarp kitko, šiandien irgi buvo klausimas paliestas dėl paskutinių situacijų, kurios vyko Seime. Man sunku vertinti, matyt, gavę pranešimą teisėsaugos pareigūnai privalo reaguoti, ar pradėti tyrimą, ar ne, turi būti pagrindai. Nenorėčiau konkrečių ikiteisminių tyrimų komentuoti, nes politikams nereikėtų to daryti. Neabejoju, tie sprendimai, vienokie ar kitokie, bus priimti“, – sakė S. Skvernelis.

Tiesa, jis pabrėžė, kad yra keista, jog tokie veiksmai ir tyrimas pradėti po daugiau nei dviejų dešimtmečių.

„Tikrai keista, kad po dviejų dešimtmečių tie veiksmai yra prisimenami. Manau, kad tikrai nėra tai, net ir sąlyginai tariant, nusikalstamos veikos tos, kuri turėtų tokį neribotą senaties terminą“, – pažymi S. Skvernelis.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė antradienį Seime sakė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas, siekiant nustatyti visas aplinkybes.

„Visoms aplinkybėms išsiaiškinti, priimti tinkamą teisingą sprendimą, manau, kad reikia atlikti ikiteisminį tyrimą. Toks sprendimas buvo priimtas. Kai bus surinkti visi įrodymai, prokuroras tai įvertins ir priims sprendimą“, – teigė ji.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl valstybės simbolių išniekinimo, už tai gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Videoperformansas sukurtas daugiau nei prieš 20 metų

LRT.lt primena, kad per „Didįjį šeimos gynimo maršą“ buvo parodytas prieš 21 metus menininko Dainiaus Liškevičiaus sukurtas ir Venecijos bienalėje pristatytas videoperformansas, kuriame menininkas nusišluosto šokoladuotą veidą į Lietuvos vėliavą.

Maršo organizatoriai surinko parašus ir padavė pareiškimą į prokuratūrą.

Šiuo metu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės simbolių išniekinimo.

„Aš manau, kad laimės blaivus protas, be jo visa Lietuva pasmerkta“, – apie ikiteisminio tyrimo baigtį svarstė D. Liškevičius, nustebęs dėl jam tekusio dėmesio.

Videoperformansas „​Kliaksas / Restartas“ sukurtas 2000 metais. Anot D. Liškevičiaus, tai yra meno kūrinys, kuriame 21 amžiaus pradžioje kalbėta apie tai, kad Lietuva ateityje taps pilietiniu, o ne tautiniu pagrindu vieninga valstybe. Kalbėta apie kaitą, apie patriotizmo ribas ir suvokimą.

„Čia kalbama ir apie homofobiją, ir apie rasizmą. Ar Lietuvos monolitas priims juodaodžius į savo bendruomenę, ar pasikeis mąstymas?“ – LRT.lt pasakoja D. Liškevičius.

Anot menininko, kūrinys užgimė galvojant, kas bus po 10–15 metų: „Klausiau, ar suprasime, kad kitos kilmės žmogus – irgi Lietuvos pilietis. Pasirinkau tamsiaodį žmogų – aiškiausiai Kitą, jis degina šokoladą kaip narkotikus – dar vienas stereotipas.“

Kūrinyje menininkas nusivalo į vėliavą veidą ir tampa kitu žmogumi – menininką tiesiogine prasme pakeičia antrininkas, dubleris: „Mintis tokia, kad mes visi turime pasikeisti, kad galėtume gyventi su nauju požiūriu. Vėliava – kaip Turino drobulė, kur lieka mūsų atspaudas. Vėliava yra simbolis – ji viską išgyvena, visus politinius blogus veiksmus.“

LRT.lt primena, kad 2015 metais videoperformansas kartu su D. Liškevičiaus kitais kūriniais buvo pristatytas Venecijos bienalėje kaip projekto „Muziejus“ dalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkuose
2021.08.05 09:02

Per praėjusią parą į Lietuvą neįleistas 321 migrantas

atnaujinta 11.37
„Vilnius Burger Fest 2021“
COVID-19 TRUMPAI