Lietuvoje

2021.06.15 20:06

Baltarusių protestuotojams įkūrus stovyklą Medininkuose, režimo propaganda kalba apie „Maidano metodus“

atnaujinta
Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2021.06.15 20:06

Po to, kai kelios dešimtys Baltarusijos aktyvistų įsikūrė Lietuvos pasienyje, siekdami blokuoti sunkvežimius, jų akcija buvo pastebėta ir Minsko – režimo propagandai pradedant šnekėti apie „Maidano metodus“, sąrašas su protestuotojų vardais ir nuotraukomis atsirado internete.

„Mes tai darome, norėdami atkreipti dėmesį į Baltarusijoje likusius baltarusius, kurie negali nieko padaryti, žmonės negali niekur išeiti, – aiškino Olga Zazulinskaya. – Mes kalbame už juos. […] Mes galime tai daryti nebijodami, kad būsime įkalinti.“

Kas birželio 5 d. prasidėjo su vos keliomis palapinėmis, išaugo į mažą stovyklą su dešimtimis plakatų, vėliavų, sava koordinacija, muzika ir gatvės pasirodymais. Viskas yra transliuojama socialinėse medijose žmonėms kitoje pusėje.

Pradžioje baltarusius mobilizuotis kvietė Lenkijoje gyvenantis vienas iš Baltarusijos opozicijos lyderių Pavelas Latuška. Jis ragino blokuoti į Baltarusiją vedančius kelius Lenkijoje, tokiu būdu daryti spaudimą režimui, reikalaujant ES veiksmų, kad būtų įvestos griežtos sankcijos ir Minskas raginamas atverti sienas bei paleisti politinius kalinius.

Aktyvistams mobilizuojantis Lenkijoje, Baltarusijos diaspora Lietuvoje, kurios gretos dėl Baltarusijoje vykstančių represijų pasipildė šimtais iš šalies bėgti priverstų tremtinių, patraukė link Medininkų pasienio punkto.

Dienomis protestuotojai dažnai išeina į kelią, kad kelioms minutėms blokuotų eismą. Tokia taktika buvo naudojama ir pirmadienį. Nepavykus bandymui visiškai blokuoti eismą birželio 8 d., protestuotojai paprašė leidimo tą patį pakartoti birželio 14 d., kai Briuselyje vyko NATO aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame sąjungininkai aptarė ir Rusiją bei Baltarusiją.

„Mes paprašėme leidimo sinchroniškai užtverti kelią dviem valandoms“ Medininkuose ir Lavoriškėse“, – sakė O. Zazulinskaya.

Tačiau ji pridūrė, kad būtų neteisinga sakyti, jog leidimas jiems nebuvo duotas. „Priešingai – policija ir [Vilniaus rajono] savivaldybė sakė, kad mes padėsime, bet reikia gauti leidimą, [viską] padaryti legaliai“, – pridūrė ji.

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) buvo vienintelė institucija, laiku nepasirašiusi leidimo protesto akcijai. Trečiadienį atsiųstame komentare Lietuvos automobilių kelių direkcija teigė, jog organizatoriai nepateikė visų reikiamų dokumentų. „Dėl šių priežasčių leidimas jiems nebuvo išduotas. Akcijos organizatoriai papildomai bus informuoti apie galiojančią tvarką“, – pranešė LAKD.

Vėliau pirmadienį, protestuotojai nusprendė sporadiškai blokuoti komercinių transporto priemonių eismą.

„Mes išėjome į kelią, paklausėme sunkvežimio vairuotojo, ar jis nieko prieš, jei teks palaukti 10 minučių“, – pasakojo O. Zazulinskaya. Minske registruotą vilkiką vairavęs baltarusis sutiko ir užsirūkė cigaretę, o tada protestuotojai ant kelio už kelių šimtų metrų nuo sienos perėjimo punkto išskleidė baltą, raudoną, baltą vėliavą.

Lengvosioms mašinoms, įskaitant ir automobilį su diplomatiniais numeriais, buvo leista pravažiuoti po vėliava.

Tiesa, vėliau Lietuvos automobilių kelių direkcija informavo, kad leidimus vykdyti darbus, rengti renginius valstybinės reikšmės kelių juostose Kelių direkcija išduoda, užpildžius atitinkamus dokumentus LAKD svetainėje.

Kaip savi atsakyme LRT.lt rašė LADK, akcijos organizatoriai buvo informuoti apie leidimo gavimo tvarką ir reikiamus pateikti dokumentus, tačiau jų nepateikė, todėl leidimas jiems nebuvo išduotas.

„Akcijos organizatoriai papildomai bus informuoti apie galiojančią tvarką“, – tikina LAKD atstovai.

„Maidano metodai“

Po to, kai naktį buvo pastebėti aplink šmirinėjantys įtartini automobiliai, aktyvistų sąrašas su nuotraukomis ir pavardėmis pasirodė režimą palaikančiame „Telegram“ kanale.

„Jie ruošiasi naudoti „Maidano metodus“ – automobilių padangas […], padegti barikadas“, – tvirtinama minėto kanalo pranešime. Ten taip pat teigiama, kad protestuotojai blokuos geležinkelius, ir raginama sulaikyti „maištininkus“, kurie „kenkia Lietuvos įvaizdžiui“.

Sąrašas su 34 žmonių nuotraukomis ir automobilių numeriais buvo paskelbtas „Telegram“ kanale „Žoltyje slivy“ (rus. „Geltonos slyvos“ arba „Geltoni nutekinimai“). Baltarusijos aktyvistų teigimu, sprendžiant iš skelbiamos informacijos, pradedant propagandinių televizijos reportažų bendrinimu ir baigiant kompromatu ir asmens duomenimis pramaišiui su dezinformacija apie opozicijos veikėjus ir protestuotojus, kanalas yra susijęs su režimu.

„Mes patys įkeliame nuotraukas, sunkvežimių vairuotojai visada mus filmuoja. Naktį iš Vilniaus [krypties] buvo atvažiavęs automobilis su lietuviškais numeriais ir mus filmavo, o paskui apsisuko ir išvažiavo“, – sakė Aliaksandra Jakauleva ir pridūrė, kad informaciją galėjo surinkti režimui dirbantys žmonės arba tiesiog galėjo būti panaudota jų pačių į internetą sukelta medžiaga.

Ji čia nuo pirmos dienos, kai buvo įkurtas palapinių miestelis. Dabar čia nuolat gyvena kelios dešimtys baltarusių išeivių, jie budi pamainomis, mojuoja vėliavomis ir sveikina į Baltarusiją ir iš jos važiuojančius sunkvežimius bei bendrauja su vairuotojais, kurie neretai patys signalizuoja arba išlipa prisijungti ir keliomis minutėmis pabendrauti su protestuotojais.

Kai kurių baltarusių teigimu, nedidelio masto protesto akcija smarkiai išsiplėtė būtent dėl Rusijos ir Baltarusijos valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos dėmesio.

Baltarusijos valstybinė televizija ONT taip pat parodė naujienų reportažą iš protesto akcijos. Anot aktyvistų, tai labai svarbu Baltarusijos žmonėms, nes kanalas yra transliuojamas ir kalėjimuose, kur apie tai, kas vyksta Lietuvoje, galėjo išgirsti ir įkalinti disidentai.

Protestai tęsis

Praėjusį savaitgalį Lenkijoje pasibaigus P. Latuškos organizuotoms protesto akcijoms, Lietuvoje gyvenantys baltarusiai ketina jas tęsti.

Protestuotojų vardu O. Zazulinskaya pateikė prašymą leisti įrengti antrą palapinių miestelį ir kelio blokavimo postą netoli kito sienos su Baltarusija perėjimo punkto Lavoriškėse. Tačiau ten nebuvo tinkamos vietos palapinėms statyti – „objektyviai žiūrint, bus galima surengti protesto akciją, bet nėra vietos stovyklai“.

Vakarais, po darbų, susirenka dar daugiau žmonių, kai kurie jų lieka nakvoti, todėl baltarusių diaspora ketina bent kurį laiką tęsti ir plėsti savo akciją pasienyje.

Pasak Vitalijaus Aleiniko, planuojama įsteigti iš protesto akcijos transliuojančią radijo stotį pavadinimu „23.34“ – toks yra Baltarusijos baudžiamojo kodekso straipsnio „už dalyvavimą neteisėtuose masiniuose susirinkimuose“, kurį Baltarusijos režimas pasitelkia prieš jam besipriešinančius asmenis, numeris.

„Radijo transliacijos bus skirtos žmonėms kitoje sienos pusėje, nors diapazonas, žinoma, labai mažas, taip pat sunkvežimių vairuotojams, – aiškina V. Aleinikas. – Planų yra daug […]. Kas nors būtinai įvyks.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.