Lietuvoje

2021.06.15 09:33

Keli šimtai žmonių prie Seimo protestuoja dėl šeimos politikos, mitinge pasirodęs Maldeikis buvo išplūstas keiksmažodžiais

atnaujinta 11.35
Jūratė Skėrytė, BNS, Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.06.15 09:33

Keli šimtai žmonių antradienio rytą prie Seimo susirinko į protesto akciją dėl esą valdžios vykdomos šeimos politikos.

Pirminiais duomenimis, parlamento automobilių stovėjimo aikštelėje būriuojasi iki pusės tūkstančio žmonių. Jie stovi būreliais maždaug po 15 žmonių, nes Vilniaus miesto savivaldybė leidimo surengti mitingą nedavė. Akcijai iki 15 žmonių leidimo nereikia.

Protestuotojai pasipuošę tautine atributika, rankose laiko valstybės vėliavas ir baltus balionus.

Per garsiakalbius muzikantai groja liaudišką muziką ir dainuoja: „Bailiai, bailiai, seimūnai, bailiai“.

Akcijos dalyviai teigia keliantys tuos pačius reikalavimus kaip ir prieš mėnesį vykusiame „Didžiajame šeimų gynimo marše“.

„Tai yra tęstinumas to, ko reikalavome per „Šeimų gynimo maršą“. Jie neįvykdė realiai nė vieno, tai tęsime tol, kol įvykdys“, – BNS sakė vienas iš akcijos organizatorių Linas Preikšaitis.

Tuomet reikalauta Seime nesvarstyti Stambulo konvencijos ratifikavimo, neteikti svarstymui Partnerystės įstatymo projekto, nesvarstyti disponavimo mažu kiekiu narkotinių medžiagų dekriminalizavimo, išbraukti iš Seimo darbotvarkės Tautinių mažumų įstatymo projektą, „nedelsiant nutraukti prievartą prieš šeimas, prieš jų valią ir be laisvo apsisprendimo vykdant privalomą vaikų testavimą, atverti visas mokyklas kontaktiniam mokymui“.

Taip pat reikalauta, kad premjerė Ingrida Šimonytė iki birželio 1 dienos atšauktų iš Vyriausybės teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę ir kt.

Pasak L. Preikšaičio, protesto akcija prie Seimo turėtų vykti tris dienas.

„Asmeniškai aš 15 žmonių pakviečiau į protesto akciją prieš visas tas betvarkes, kurios vyksta Seime, o jų labai daug. (...) Tai legalus būdas protestuoti, kai paminamos konstitucinės teisės tą daryti teisiniu būdu“, – teigė jis.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis antradienį BNS sakė, kad pareigūnai vertina akcijos dalyvių elgesį.

„Ten yra daug grupių po 15 žmonių, (...) jiems leidimo kaip ir nereikia būti po 15 žmonių. (...) Jie tik informuoja savivaldybę“, – teigė jis.

„Mes viską užfiksuosime ir įvertinsime. Dabar pasakyti, ar ten yra pažeidimas, ar ne – sunku. Bet kuriuo atveju viskas bus užfiksuota ir įvertinta“, – tvirtino R. Matonis.

„Didysis šeimos gynimo maršas“ vyko gegužės 15 dieną, kai iš įvairių šalies kampelių į Vingio parką sostinėje susirinko apie 10 tūkst. žmonių, siekiančių išreikšti protestą prieš Stambulo konvenciją ir kitas iniciatyvas, jų teigimu, nukreiptas prieš tradicinę šeimą.

Reaguojant į šį renginį, sostinėje panašiu metu rengtos ir kelios akcijos, nukreiptos prieš šį maršą.

Maršo organizatoriai netrukus pranešė apie ketinimus lygiai po mėnesio organizuoti dar vieną mitingą prie Seimo ir Vyriausybės.

V. Čmilytė-Nielsen: jie tai daro mažomis grupelėmis, viskas yra tvarkoje

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, komentuodama prie Seimo vykstantį mitingą, pažeidimų kol kas neįžvelgia, o jei tokių būtų, sako pasitikinti teisėsauga.

„Kaip suprantu, šiems mitinguotojams nebuvo išduotas leidimas protestuoti, mitinguoti prie Seimo. Jie tai daro mažomis grupelėms, viskas yra tvarkoje, matysime dienos eigoje. (...) Aš pasitikiu mūsų teisėsaugos gebėjimu reaguoti, jei yra pažeidimai, net neabejoju, kad jie tą padarys“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė negalėjo atsakyti, ar suras laiko susitikti su mitinguotojais, nes antradienį labai intensyvus Seimo posėdis, todėl, anot jos, „ gal ir nepavyks“.

Parlamento vadovės teigimu, visos pilietinės pozicijos vienu ar kitu reikšmingu klausimu yra sveikintinos, „kai jų reiškimas neperžengia tam tikros neapykantos kalbos ribos“.

V. Čmilytė-Nielsen protestuotojų reikalavimus vertina kaip vieną iš išraiškos nuomonės vienos ar kitos grupės žmonių, bet koreguoti dėl to Seimo darbotvarkės nežada.

„Koreguoti Seimo darbotvarkės ar atsisakyti kažkokių programinių įsipareigojimų, kurie buvo pateikti rinkimų programose, apie kuriuos buvo kalbėta per rinkimus, aš nematau pagrindo“, – sakė V. Čmilytė- Nielsen.

Laisvės partijos pirmininkė Seimo narė Aušrinė Armonaitė mano, kad prie Seimo susirinkę žmonės „nori išsisakyti, tai tą ir daro“.

„Visi čia turi visokių reikalavimų, tai normalu. Tai, ką dabar daryti, reikalavimai yra reikalavimai, kitos visuomenės grupės reikalauja priimti įstatymus, kurių galbūt nenori šitie žmonės. Tai normalu, rinkimai įvyko, dirbam“, – antradienį Seime žurnalistams sakė A. Armonaitė.

Į klausimą, ar planuoja susitikti su mitinguotojais, ji atsakė, kad pagalvos.

Mitinge prie Seimo pasirodęs Maldeikis buvo išplūstas keiksmažodžiais

Su protestuotojais prie Seimo atėjęs pasikalbėti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime atstovas Matas Maldeikis renginio dalyvių buvo nušvilptas ir iškeiktas.

Pasikalbėti su protestuotojais atvykęs M. Maldeikis iš karto protestuotojų buvo pasitiktas pasipiktinimo šūksniais. Vis tik labiausiai renginio dalyviai pasipiktino, kai jis su protesto akcijos organizatoriumi Raimondu Grinevičiumi bandė diskutuoti apie Stambulo konvenciją.

„Jeigu mes imame Stambulo konvenciją, jos nėra ratifikavusios tik kelios Europos Sąjungos šalys. Atsisakė, kiek žinau, Turkija...“, – protestuotojams savo argumentus bandė dėstyti M. Maldeikis.

Vis tik politiko argumentų renginio dalyviai nesiklausė. Pasipiktinę protestuotojai M. Maldeikiui šaukė „Eik lauk“ ir išplūdo keiksmažodžiais.

M. Maldeikis taip pat renginio dalyviams bandė išdėstyti savo poziciją dėl Partnerystės įstatymo, rinkimų sistemą, tačiau protestuotojai ir šių politiko argumentų nebuvo linkę išklausyti.

Į renginį protestuotojams palaikymą pareikšti atvyko Seimo nariai Petras Gražulis bei Mindaugas Puidokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.