Lietuvoje

2021.06.14 20:00

Pečeliūnas: visiško karantino ribojimų panaikinimo mes, kaip medikai, nenorėtume matyti

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.14 20:00

Vyriausybė siūlo nuo ketvirtadienio švelninti karantiną. Būtų neberibojamas kavinių ir barų darbo laikas, greitojo testo rezultatas galimybių pasui galiotų dvi paras. Taip pat norima leisti ir suaugusiems, ir vaikams neformalųjį ugdymą organizuoti kontaktiniu būdu. Vis dėlto ekspertai akcentuoja – nors pandeminė situacija šalyje ir leidžia švelninti ribojimus, daug svarbiau dabar – saugotis nuo užsienyje plintančių atmainų.

Infekcinių ligų skyriuose lankyti pacientus vis dar draudžiama, bet medikai džiaugiasi, kad vis mažiau yra ir ką reikėtų lankyti. Šiuo metu šalies ligoninėse gydoma per 870 COVID-19 pacientų ir šis skaičius stabiliai mažėja. Vis dėl to, pasak Santaros klinikų direktoriaus medicinai dr. Valdo Pečeliūno, gerėjanti situacija – tinkamas metas ne atsipalaiduoti, o ruoštis naujai kylančioms grėsmėms.

Žinios. Gedulo ir vilties diena paminėta ir Šiauliuose – ten, kur pajudėjo pirmieji į tremtį vežę vagonai

„Šiuo metu toje pačioje Jungtinėje Karalystėje didžioji dalis naujų atvejų nustatoma būtent indiško varianto, vadinamo „Delta“. Tai čia tik laiko klausimas, kada mes turėsime jį Lietuvoje ir reikėtų ruoštis. Tai tokio, pavadinkim, aklo ar visiško karantino ribojimų panaikinimo mes, kaip medikai, nenorėtume matyti“, – sako Santaros klinikų direktorius medicinai.

Visgi nuo ketvirtadienio karantiną planuojama dar labiau laisvinti. Neformalusis suaugusiųjų švietimas galės vykti kontaktiniu būdu, jei užsiėmimai organizuojami viduje – būtina užtikrinti 10 kv. metrų plotą asmeniui.

Kontaktiniu būdu galės vykti ir neformalusis vaikų ugdymas. Užsiėmimuose viduje vienu metu ar vaikų stovyklose vienoje grupėje galės būti ne daugiau kaip 30 vaikų.

Nuo ketvirtadienio persirgusiems, bet neskiepytiems laisvesnės karantino sąlygos galios 30-čia dienų ilgiau. Taip pat ilginamas galimybių pasui reikalingo neigiamo testo rezultato galiojimas.
Be to, nuo ketvirtadienio planuojama nebetaikyti darbo laiko ribojimo kavinėms ir brams.

„Ar jisai buvo naudingas – mes manome, kad jisai buvo naudingas, nes jeigu būtume iš karto atvėrę veiklas be darbo laiko ribojimų, na, tai turbūt mūsų visų kartu, kaip visuomenės, atsipalaidavimas negalėjo prie tuometinės situacijos būti toks, kokį mes galime sau leisti dabar“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriaus dr. Mindaugo Stankūno vertinimu, dabartinė situacija tikrai leidžia dar labiau švelninti ribojimus, tačiau, jo nuomone, net jei liepą karantinas nebebus tęsiamas, tam tikros saugumo priemonės turėtų išlikti.

„Sakykim, kvadratūros ribojimo, dėl žmonių dalyvavimo uždaruose renginiuose (reikalavimai – LRT.lt), aišku, kaukių dėvėjimas tam tikrose situacijose uždarose erdvėse. Manau, kad tokie reikalavimai dar bus, kol mes tikrai nepasieksime tos žaliosios zonos“, – sako M. Stankūnas.

Žaliajai zonai priskiriamos tos teritorijos, kuriose per dvi savaites 100-ui tūkstančių gyventojų tenka ne daugiau kaip 25 nauji ligos atvejai. Dabar šis rodiklis Lietuvoje – 122.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.