Lietuvoje

2021.06.14 22:01

LRT trumpai. Vyriausybė sušvelnino karantiną – ką reikia žinoti?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.14 22:01

Ministrų kabinetas pirmadienį dar kartą ėmėsi keisti karantino nutarimą ir švelninti galiojančias sąlygas. Portalas LRT.lt primena, kas, kaip ir kada keisis.

Kol kas numatoma, kad karantinas Lietuvoje galios iki birželio 30-osios, tačiau kaip pirmadienį sakė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė, neatmestina, kad gerėjant sergamumo COVID-19 situacijai, karantino režimo galima bus atsisakyti ir anksčiau.

Visgi kol kas karantinas lieka galioti, o Vyriausybė pakeitė kai kurias jo sąlygas.

Apsauginių veido kaukių dėvėjimas. Leidžiama kaukių nedėvėti ne tik atlikėjams pasirodymų metu, bet ir pranešėjams, renginių vedėjams repeticijų, vaizdo, garso įrašų, transliacijų, renginių metu, kaip tarp jų ir žiūrovų ir (ar) dalyvių užtikrinamas saugus atstumas.

Viešasis maitinimas. Kavinės, barai, restoranai ir kitos maitinimo įstaigos galės nebetaikyti darbo laiko ribojimo.

Galimybių pasas. Tikslinamos sąlygos, kada asmenys gali gauti galimybių pasą:

– iki 13 savaičių (vietoje 12 savaičių) pailginamas terminas po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo;

– persirgę asmenys (kai diagnozė buvo patvirtinta PGR tyrimo rezultatu) galės gauti galimybių pasą praėjus 2 savaitėms po vienos vakcinos dozės;

– persirgusiems asmenims, suėjus 210 dienų terminui, nustatomas papildomas mėnesio trukmės galimybių paso galiojimo laikotarpis, kad šie asmenys galėtų pasiskiepyti ir galimybių paso galiojimas nenutrūktų;

– antigeno testo galiojimas pratęsiamas iki 48 val. (vietoje 24 val.) PGR testai galios 72 val.

Vakcinavimas. Vyriausybė numatė, kad COVID-19 persirgę žmonės galės būti skiepijami viena bet kurios vakcinos doze. Jie galės naudotis galimybių pasu, Europos Sąjungos (ES) sertifikatu.

Keliavimas. Asmenims iki 16 metų, taip pat ir atvykstantiems iš trečiųjų šalių, nebereikės specialaus ministro leidimo atvykimui, kurio reikėjo iki šiol.

Taip pat nebebus numatoma, kad visų šalių gyventojams atvykstant į Lietuvą bus reikalingas testas, o jis taps reikalingas atvykstantiems iš valstybių, kurios įtrauktos į paveiktų šalių sąrašą. Šis sąrašas peržiūrimas kiekvieną penktadienį.

Švietimas. Nesitestuodami užbaigti mokslo metus mokyklose galės beveik visų šalies savivaldybių pradinukai ir 5-11 klasių mokiniai. Tokios galimybės nebus penkiose savivaldybėse: Utenoje, Visagine, Molėtuose, Švenčionyse, Ukmergėje. Šiose savivaldybėse bus taikomas reikalavimas periodiškai atlikti mokinių ir kontaktiniu būdu dirbančių mokytojų, kitų darbuotojų profilaktinį testavimą.

Numatyta, kad jei vaikų vasaros stovykla yra organizuojama grupei iki 30 vaikų, papildomi reikalavimai nebus taikomi. Tačiau jei stovyklų organizatoriai pasirinks didesnes grupes, jose dalyvaujantys vaikai ir jų tėvai turės testuotis.

Testavimas bus privalomas patiems vaikų stovyklų organizatoriams, nepriklausomai nuo to, ar jie yra persirgę, ar ne.

Suvienodinti reikalavimai visose ugdymo pakopose ir numatyti, kad jei yra ugdoma iki 10 mokinių, reikalavimai plotui nėra taikomi. Jei užsiėmimuose dalyvauja daugiau nei 10 asmenų, jiems turėtų būti garantuojamas 10 kv. m. plotas.

Visi pakeitimai įsigalioja birželio 17 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.