Lietuvoje

2021.06.14 18:10

Autistiško vaiko mama baseine sulaukė skaudaus darbuotojo klausimo: „ar jam su galva negerai?“

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.06.14 18:10

„Ar jam su galva negerai, ar jūs jo neprižiūrite?“ Tokio klausimo savaitgalį „Impuls“ baseine sulaukė autistiško berniuko Benjamino mama, autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė Barbora Suisse. Kaip pasakoja ji, darbuotojas sūnų užsipuolė dėl to, kad jis pleškeno vandenį.

Tiesa, į įvykį sureagavo „Impuls“ klubas – B. Suisse parašius skundą, ji sulaukė atsiprašymo skambučio iš klubo vadovės bei darbuotojo. Kaip B. Suisse informavo klubas, šiam darbuotojui bus skirta nuobauda, o situacija bus aptarta su visais darbuotojais. Vaiko mamai taip pat siūlė nemokamą apsilankymą baseine, tačiau ji to atsisakė.

„Mes susimokėsime, man svarbu, kad ateityje mūsų ir kitos šeimos su autistiškais vaikais būtų laukiamos“, – sako ji.

Sporto klubų „Impuls“ vadovas Vidmantas Šiugždinis teigia, kad bus peržiūrėtas mokymų turinys darbuotojams.

„Labai gaila, kad baseino prižiūrėtojas šiuo atveju bendravo visiškai netinkamai – tiek su juo, tiek su visu kolektyvu jau šiandien klubo vadovė pabendravo apie šį įvykį ir dar kartą akcentavo pagarbų elgesį su lankytojais. Šią pamoką sutarėme perduoti ir kitiems klubams bei peržiūrėsime darbuotojų apmokymų turinį“, – portalui LRT.lt komentuoja V. Šiugždinis.

Užkliuvo berniuko pliuškenimas

Kaip portalui LRT.lt pasakoja asociacijos valdybos narė, savaitgalį su šeima ji apsilankė Vilniaus Kareivių gatvėje esančiame „Impuls“ baseine. Mažajam sūnui Benjaminui – aštuoneri. Kaip ir daugelis autistiškų vaikų, kalba B. Suisse, Benjaminas be galo mėgsta vandenį. Vanduo berniukui – kaip magnetas, tai jo stichija, tad nuo mažų dienų šeima yra aktyvi baseinų ir pramogų parkų lankytoja.

„Tikriausiai esame aplankę visus Lietuvos pramogų parkus. Nepaisant sunkios negalios, vaikas yra išmokęs elgtis baseinuose, nėra taip, kad jis laksto, klykauja, trukdo kitiems. Ne – jis viską moka, žino tvarką, visą laiką esu šalia jo, daugiausiai per pusantro metro“, – patirtimi dalijasi B. Suisse, pridurdama, kad iki šiol nė karto nėra nutikę tokių nesklandumų.

Anot mamos, ji kartu su sūnumi paėjo į baseino šoną ir atsisėdo ten, kur aplink nėra žmonių. Benjaminas plekšnojo vandenį, džiaugėsi, tačiau, kaip svarsto B. Suisse, darbuotojui tikriausiai užkliuvo tai, kad sūnus kiek aptaškė baseino kraštą. Vis dėlto, priduria ji, kiek toliau vaikai šokinėjo į vandenį, ten baseino kraštai buvo aptaškyti kelis kartus labiau.

Kaip pasakoja B. Suisse, priėjęs baseino darbuotojas piktai paklausė: „Ar jam su galva negerai, ar jūs jo neprižiūrite?“, panašios frazės liejosi ir toliau, ji buvo apkaltinta „neadekvačia reakcija į normalų klausimą“.

„Pirmą kartą buvau tokioje situacijoje. (...) Būdavo, kad žmonės prieina, pasako, kad, pavyzdžiui, negalima būti su pripučiamu ratu tam tikroje zonoje. Gerai, nusiimame. Gražiai prieidavo, pasakydavo, o mes reaguodavome į pastabas. O šiuo atveju nei pasisveikino, nei pastabas pasakė“, – prisimena berniuko mama.

Ji taip pat džiaugiasi, kad šalia nebuvo kito sūnaus: „Kai papasakojome situaciją, kalbėjome automobilyje, jis labai išgyveno, sakė, kad nebenori gyventi Lietuvoje, kad išvažiuos. Tokiose situacijose vaikai su negalia gal ir nesupras, kas įvyko, mano vaiko ta frazė asmeniškai nepalietė. Bet jei vaikas supranta, jei šalia yra broliai ar sesės, kurie ir šiaip išgyvena patyčių, nuoskaudų... Tokiose situacijose neatsargūs komentarai ir žodžiai iš aplinkinių jiems labiausiai širdis daužo.“

Sunkumų kyla ir dėl nepritaikytų persirengimo kambarių

Pasak B. Suisse, autistiškų vaikų tėvams kyla sunkumų ir dėl persirengimo kambarių – aštuonmetis berniukas moterų persirengimo kambaryje sutinkamas priešiškai, o ką daryti, jei tėtis negali eiti kartu?

„Nuo sovietinių laikų išlikusi sistema, kad yra vyrų ir moterų persirengimo zonos, Sovietų Sąjungoje nebuvo negalios, žmonės su negalia neidavo į visuomenę, į baseinus. Mano vaikui yra aštuoneri metai, tokio amžiaus vaikas jau eina į vyrų rūbinę.

O ką daryti, jei nėra galimybės būti su suaugusiu vyru, kadangi vyras ne visada gali? O ką daryti vienišoms mamoms?“ – klausimus kelia asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė.

Ji pastebi, kad persirengimo kambarių viduje yra kelios atskiros kabinos, tačiau jos jau įrengtos persirengimo kambarių viduje.

„Jei atsivežčiau savo sūnų į moterų kabinas, manau, būtų labai greitai komentarų iš moterų. Paskutinį kartą bandėme, kai jam buvo šešeri, nuo tada nebėjome, nes sulaukėme pasisakymų“, – kalba B. Suisse.

„Impuls“ vadovas: tai vienetinis atvejis

Kaip LRT.lt sako klubų vadovas V. Šiugždinis, „Impuls“ vertybė visada buvo atvirumas visiems lankytojams.

„Labai apmaudu dėl šio nutikimo, tai tikrai vienetinis atvejis. (...) Pas mus ilgus metus lankosi bei sportuoja ir ypatingi vaikai, mūsų treneriai juos ruošia ir varžyboms. Tik sužinojus apie įvykį, ir klubo vadovė, ir pats darbuotojas nedelsiant susisiekė su klientu, atsiprašė dėl savo elgesio“, – teigia V. Šiugždinis.

Anot jo, baseino prižiūrėtojas bendravo netinkamai: „Darbuotojai bei treneriai turi atkreipti dėmesį į klientus, kuriems galimai reikia daugiau pagalbos ar priežiūros, ir labiau padėti jiems. Na, o bendravimas su visais turi būti malonus, neišskiriant nė vieno. Sieksime, kad tokie įvykiai niekada nebepasikartotų.“

Vadovo teigimu, rūbinėse esančios persirengimo kabinos iki šiol puikiai patenkindavo poreikį persirengti ir su skirtingos lyties vaikais, tikdavo klientams, norintiems daugiau privatumo.

„Nemažai tėvų naudojasi jomis. Na, o pereinant iki jų per rūbinę pats būdamas šalia labiau nukreipi vaiką į kabiną ar link išėjimo – lyg nebūdavo skundų ar didesnio dėmesio iš aplinkinių. Pats puikiai žinau tokią situaciją, nes ne vienerius metus su mažametėmis dukromis naudodavomės šiomis kabinomis, bėdų nekildavo“, – sako V. Šiugždinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.