Lietuvoje

2021.06.14 14:50

Pabradėje išdygo palapinių miestelis: palapinėje gyvens po šešis, garantuotas ir maistas, ir karštas vanduo

atnaujinta 15.07
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.14 14:50

Pabradėje jau išdygo palapinių miestelis, skirtas apgyvendinti be dokumentų į Lietuvą atvykusius migrantus. Užsieniečių registracijos centro viršininkas sako, kad miestelyje yra visi reikalingi patogumai, o pirmieji 34 migrantai jame gali apsigyventi jau pirmadienį.

Užsieniečių registracijos centro (URC) viršininkas Aleksandras Kislovas pirmadienį komentavo, kad centre šiuo metu gyvena 176 užsieniečiai. Varėnos ruože, anot jo, užsieniečių, apgyvendintų užkardose nėra, o 60 užsieniečių apgyvendinta Vilniaus rinktinės veikimo teritorijoje.

„Pasieniečių mokykloje šiandien apgyvendinimo galimybės išnaudotos, gyvena 57 užsieniečiai. Palapinių miestelis yra įrengtas“, – sakė A. Kislovas.

Palapinių miestelis, skirtas gyventi dokumentų neturintiems ir sieną kirtusiems užsieniečiams, suskirstytas į dvi dalis. Vieną dalį sudaro 60 vietų, skirtų gyventi tiems užsieniečiams, kuriems reikalinga izoliacija. Kita dalis, kurioje galima apgyvendinti 290 asmenų, yra, anot A. Kislovo yra beveik baigta.

„Dėliojami paskutiniai akcentai. Iš esmės, dalis patalynės, čiužinių jau atvežta. Ko gero, šiandien į vakarą ar rytoj iki pietų pirmieji užsieniečiai bus apgyvendinti.

Šiandien aptarėme su Migracijos departamentu ir Ruklos pabėgėlių priėmimo centru bendrus veiksmus, siekiant efektyviau apgyvendinti prieglobsčio prašytojus. Dalis šeimų, kuriems nebus taikomas sulaikymas, vyks gyventi į Ruklos pabėgėlių priėmimo centrą. Ko gero, Užsieniečių registracijos centre didesnę dalį (esančių žmonių – LRT.lt) sudarys viengungiai vyrai“, – komentavo URC viršininkas.

Anot A. Kislovo, pirmadienį gydytojas turėtų nuspręsti dėl 34 vienišų vyrų izoliacijos pabaigos. Jei sprendimas bus teigiamas, jie visi bus apgyvendinti palapinių miestelyje.

„Kiti, kurie yra Vilniaus rinktinės veikimo teritorijoje, atsižvelgiant į sudėtį, kiek yra šeimų, viengungių moterų, viengungių vyrų, tai viengungiai vyrai bus apgyvendinti karantino palapinių miestelyje. Kiti bus apgyvendinti karantinui skirtose patalpose“, – sakė A. Kislovas.

Jis kalbėjo, kad palapinių miestelis yra aprūpintas dušais, tualetais ir prausyklomis. Išskirta teritorija, kurioje gyvenantieji palapinių miestelyje galės pavalgyti ir, jei bus poreikis, užsiimti kokiomis nors veiklomis.

Vienoje palapinėje galės gyventi šeši asmenys, jos šildomos, įrengtos kondicionavimo sistemos, atvesta elektra. Didesnėse palapinėse galėse gyventi iki 15 asmenų.

„Yra viskas, ko reikėtų papildomai. <...> Tikrai nėra taip baisu, kaip piešiama. Reikia suprasti, kad šitas palapines parūpino Krašto apsaugos ministerija (KAM), jos buvo naudojamos KAM poreikiams. KAM turi standartus ir nereikia nuvertinti, kad tie standartai yra mažesni, nei tie, kurie yra keliam prieglobsčio prašytojams.

Dar kartą pabrėšiu, kad tikrai nenorėčiau lyginti apgyvendinimo palapinėse ir apgyvendinimo pastate, tai yra skirtingi dalykai. Bet kalbant apie paslaugų teikimą, tai jis bus užtikrintas toks pats“, – sakė URC viršininkas.

Paskaičiuota, kad vieno suaugusio asmens maitinimas palapinių miestelyje per dieną atsieis 2,8 euro. Vaikų maitinimas bus kiek brangesnis, nes jie bus maitinami keturis kartus.

Pasak URC viršininko, tie užsieniečiai, kurie yra informuojami, kad bus perkeliami į palapinių miestelį, pirmiausia klausia, ar jie galės laisvai judėti, išeiti už centro teritorijos ribų. Kitų klausimų, susijusių su apgyvendinimo kokybe, A. Kislovas sakė, kad URC nesulaukia.

„Visgi Lietuva yra tranzito šalis, daugelio jų tikslas yra pasiekti kitas ES šalis, tai yra Vokietiją, Austriją. Migracijos departamento nagrinėjami prašymai ir išvados rodo, kad šiai dienai tie prieglobsčio prašymai yra nepagrįsti ir jie neatitinka Ženevos konvencijos. Didžiausia dalis jų vertinami kaip ekonominiai migrantai“, – sakė A. Kislovas.

Anot A. Kislovo, šiuo metu iš viso yra sulaikyta 17 užsieniečių, sulaikytų prie sienos su Baltarusija. Taip pat yra užsieniečių, kurie bandė pasišalinti iš Lietuvos, bet buvo sulaikyti Lenkijos pareigūnų ir grąžinti į Lietuvą. Dėl šių asmenų kreiptąsi į teismą, šeštadienį teismas leido sulaikyti 5 tokius asmenis.

„Šiandien bus grąžinama sirų šeima, dėl jų bus kreiptąsi į teismą, teismas įvertins kiekvieną bylą individualiai ir priims atitinkamą sprendimą“, – komentavo A. Kislovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.