Lietuvoje

2021.06.14 09:15

Lietuvoje pradedant skiepyti 12-15 metų paauglius gydytojai džiaugiasi: tai padės vaikams grįžti į mokyklas

atnaujinta 09.23
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.14 09:15

Pirmadienį pranešta apie dvi vakcinavimo naujoves Lietuvoje. Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nuo pirmadienio leidžiama skiepyti 12-15 metų vaikus, taip pat numatomos galimybės pasiankstinti antrą „Vaxzevria“ dozę.

Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje priminė, kad Europos vaistų agentūra (EVA) dar gegužės pabaigoje patvirtino galimybę 12-15 metų vaikus skiepyti „Comirnaty“ vakcina.

„Įvertinusi veiksmingumą ir efektyvumą šios vakcinos, EVA rekomenduoja būtent šio amžiaus vaikus skiepyti šia vakcina. Siekiant apsaugoti vaikų sveikatą ir mažinti viruso cirkuliaciją populiacijoje, Lietuva šiandien pradeda vaikų nuo 12 metų skiepijimą“, – nurodė ministerijos kanclerė.

Jau pirmadienį galima vaikus nuo 12 metų registruoti skiepui Ekstremalių situacijų valdymo informacinėje sistemoje. Vaikai gali registruotis ir patys, juos taip pat gali užregistruoti vienas iš tėvų ar globėjų. Tačiau į vakcinacijos centrą vaikas vienas atvykti negali, ji privalo lydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

„Tai reiškia tėvų sutikimą skiepyti vaiką. Šiuo metu persirgę yra apie 4 proc. šios amžiaus grupės gyventojų. Kviečiame registruotis gyventojus, kviečiame tėvelius registruoti vaikus jų vakcinai. Vakcinacija labai svarbi siekiant grįžti į mokyklas rudenį“, – sakė J. Grebenkovienė.

Jeigu vaiko nuomonė dėl vakcinacijos nesutampa su tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų nuomone, jis gali kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis dokumentuotų, jog asmuo gali teisingai įvertinti savo sveikatos būklę. Gavęs tokį dokumentą, vaikas gali savarankiškai registruotis skiepui ir pats atvykti į vakcinacijos centrą.

Asmenys nuo 12 metų amžiaus gali būti skiepijami tik viena vakcina nuo COVID-19 – „Comirnaty“, kurią gamina farmacijos kompanijos „BioNTech“ ir „Pfizer“. Ši vakcina yra skiepijama dviem dozėmis, tarp jų daroma 21 dienos pertrauka.

Kitos trys Lietuvoje naudojamos vakcinos – „Moderna“, „Vaxzevria“ ir „Janssen“ – yra registruotos vyresnių nei 18 metų žmonių skiepijimui.

Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė dr. Indrė Plėštytė-Būtienė teigė, kad reikia atsisakyti nuomonės, jog vaikai beveik neserga COVID-19 liga. Anot jos, vaikai taip pat serga COVID-19, tačiau serga rečiau ir kitaip.

„Todėl apsaugoti savo vaikus mes privalome. Mes, pediatrai, šaukiame, kad vaikai ir paaugliai šios pandemijos metu buvo visiškai pamiršti. Jeigu suaugę galėjo eiti į darbus, tai vaikai – aš pati turiu du paauglius – metus laiko buvo uždaryti. Aš neabejodama visiems patarsiu skiepyti ir pati skiepysiu vaikus, nes tikrai svarbu mano vaikų ir mano pacientų sveikata.

Tai užtikrins, kad vaikai galės saugiai grįžti į mokyklas ir, be abejo, formuoti visuomenės imunitetą, nes be vaikų pasiekti 70 proc. imunizaciją, <...> beveik neįmanoma“, – kalbėjo gydytoja.

Anot jos, nors vaikai COVID-19 ir serga rečiau, nedingsta mutacijų rizika, o jų išvengti, medikės teigimu, galima tik skiepijant kuo daugiau gyventojų.

Pasak medikės, nurodytos ir pastebėtos nepageidaujamos reakcijos vaikams yra tokios pačios, kaip ir suaugusiems.

Galima pasiankstinti antrąją dozę

Nuo šiol antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės laiką galima paankstinti savarankiškai, tačiau po pirmos dozės turi praeiti ne mažiau kaip keturios savaitės. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad galimybė paankstinti antro skiepo laiką yra ribota, nes rinktis galima tik iš registracijos sistemoje esančių laisvų talonėlių, t. y. jei liks laisvų vakcinų iš numatytųjų skirti pirmai dozei.

„Įvertinę didėjantį poreikį ankstinti „Vaxzevria“ vakcinos antros dozės laiką dėl įvairiausių objektyvių priežasčių, lengviname antros dozės registracijos procesą, sudarydami nuo šiandien (pirmadienio) galimybę gyventojams patiems informacinėje sistemoje pasiankstinti antros dozės laiką.

Gyventojai galės antros dozės laiką pasiankstinti iki keturių savaičių“, – kalbėjo SAM kanclerė. Pirmadienio ryto duomenimis, pirmąją šios vakcinos dozę buvo gavę 267 tūkst. gyventojų, o antrąją – apie 106 tūkst. gyventojų.

Gyventojai raginami atsakingai įvertinti poreikį ankstinti antrą „Vaxzevria“ vakcinos dozę ir to nedaryti be svarbių priežasčių, nes vėlesnis antros dozės laikas užtikrina didesnį vakcinos efektyvumą. Klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad daugiau antikūnų ir stipresnis imunitetas susiformuoja, kai antra vakcinos dozė suleidžiama po 9–12 savaičių. Būtent todėl registracijos sistema buvo suprogramuota taip, kad automatiškai paskirtų antrą dozę po maksimalaus gamintojo rekomenduojamo laiko – 12 savaičių.

Primename, kad gauti Galimybių pasą ir naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis galima jau po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės praėjus keturioms savaitėms. Tad jeigu neketinate keliauti į užsienį, skubėti skiepytis antra doze anksčiau – neverta. Visgi, esant poreikiui, paankstinti vakcinacijos laiką antra „Vaxzevria“ vakcinos doze galima apsilankius www.koronastop.lt arba skambinant trumpuoju numeriu 1808.

Pakeisti registracijos laiką ir vietą padės ši instrukcija.

Šiuo metu visoje Lietuvoje turimų laisvų registracijos talonėlių kiekis priklauso nuo to, kada vakcinos „Vaxzevria“ gamintojas „AstraZeneca“ pristato vakcinas į Lietuvą. Tuomet dalis vakcinų yra atidedama pirmai, dalis – antrai vakcinos dozei. Tokiu būdu siekiama užtikrinti sklandų vakcinacijos procesą šalyje. Dėl to antros „Vaxzevria“ dozės paankstinimui gali būti naudojamos tik likusios laisvos pirmai dozei skirtos vakcinos.

Norint paankstinti vakcinaciją, galima rinktis iš vakcinacijos registracijos sistemoje pateikiamų laisvų laikų artimiausioms 7 dienoms. Jeigu tinkamos vakcinos arba patogaus laiko sistemoje nėra, galima bandyti registruotis vėliau arba ieškoti vakcinacijai tinkamo laiko pasirinkimo kitoje savivaldybėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.