Lietuvoje

2016.07.20 11:53

Prezidentė: Turkijos perversmo metu konsulinės atstovybės galėjo dirbti efektyviau

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2016.07.20 11:53

Vilniuje prasidėjo tris dienas truksiantis Lietuvos ambasadorių suvažiavimas. Diplomatai trečiadienį susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite, premjeru Algirdu Butkevičiumi bei vyriausybės nariais.

Prezidentė: Turkijos perversmo metu konsulinės atstovybės turėjo dirbti efektyviau

Šalies vadovė per susitikimą teigė, kad diplomatai turi būti arti Lietuvos žmonių, girdėti ir matyti jų problemas bei lūkesčius ir visose srityse ginti valstybės interesus. 

„Lietuvos ambasadoriai turi išeiti iš savo kabinetų ir aktyviai megzti kontaktus su užsienio šalių politikais, visuomene, verslu, žiniasklaida, pristatydami mūsų šalies galimybes ir spręsdami mūsų valstybei svarbius klausimus“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos pranešime spaudai. 

Pasak Lietuvos vadovės, konsulinės atstovybės turi efektyviau ir energingiau reaguoti į užsienyje esančių piliečių skambučius ir klausimus.

„Kaip, pavyzdžiui, įvyko Turkijos perversmo metu, kada buvo sunku prisiskambinti mūsų diplomatinėms atstovybėms“, – Eltai po susitikimo kalbėjo D. Grybauskaitė.

Praėjusią savaitę Turkijos kariškiams šalyje mėginant surengti perversmą, šioje šalyje iš viso buvo per 2 tūkst. lietuvių, daliai jų kilo problemų bandant susisiekti su diplomatine atstovybe, taip pat Stambulo oro uoste išvykstant arba atvykstant į Turkiją. Esant neaiškiai situacijai Turkijoje, Užsienio reikalų ministerija iš pradžių paragino susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią valstybę, vėliau rekomendacijas sušvelnino, ragindama susilaikyti nuo kelionių į Stambulą ir Ankarą.

Pasaulyje tęsiantis politiniams ir kariniams neramumams, kylant vis naujoms terorizmo grėsmėms, krizinių situacijų metu, kiekvienas užsienyje esantis Lietuvos žmogus diplomatinę pagalbą turi gauti operatyviai, kokybiškai ir laiku. Dėmesingumas savo piliečiams turi tapti neatsiejama ambasadų darbo dalimi, rašoma pranešime. 

Premjeras susitikime: negalime ignoruoti siautėjančio teroro

A. Butkevičius apžvelgė nuveiktus darbus politinėje ir ekonominėje diplomatijoje, akcentavo diplomatų svarbą užtikrinant Lietuvos saugumą ir ekonominį konkurencingumą.

„Pastarieji ketveri metai buvo labai svarbūs Lietuvai. Vyriausybė priėmė daug fundamentalių sprendimų stiprinančių šalies nepriklausomybę ir didinančių jos konkurencingumą. Tai gynybos stiprinimas ir dėmesys įsipareigojimams NATO, euro įvedimas, suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, elektros jungtys su Lenkija ir Švedija, pensijų grąžinimas, renovacijos plėtra, investicijų pritraukimas, Seimui pateiktas socialinio modelio paketas, pradėtos derybos dėl narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje“, – sakė ministras pirmininkas, prabrėždamas narystės šioje organizacijoje svarbą Lietuvai.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad šiandien užsienio politika yra itin greitai kintanti, o pasaulis išgyvena įvairius sukrėtimus ir terorizmo grėsmę. „Negalime ignoruoti siautėjančio teroro ne tik Europos pašonėje, bet ir Europos šalyse. Rūpinantis savo piliečiais, Užsienio reikalų ministerijai ir diplomatinėms atstovybėms tenka pirminė pareiga laiku ir efektyviai suteikti konsulinę pagalbą. Noriu pabrėžti, kad krizės atveju turi būti atitinkamai reaguojama, jeigu reikia, operatyviai pasitelkiant daugiau resursų, užtikrinant piliečių ir pačių ambasadų darbuotojų saugumą“, – teigė ministras pirmininkas.

Premjeras taip pat akcentavo, kad būtina toliau dirbti gerinant Lietuvos žinomumą. „Lietuvą jau pažįsta daugelis užsienio šalių investuotojų, tikimės, kad darbo santykių modernizavimas leis pritraukti dar daugiau investicijų Lietuvoje kuriančių darbo vietas“, – kalbėjo vyriausybės vadovas.

Kalbėdamas apie saugumo situaciją regione, vyriausybės vadovas pabrėžė svarbų diplomatų darbą priimant Lietuvai ypač svarbius sprendimus Velso ir Varšuvos NATO viršūnių susitikimuose. „Jūsų pastangos davė puikių rezultatų, dėl kurių neramiais laikais Lietuva gali jaustis saugesnė“, – sakė ministras pirmininkas.

Premjeras, kaip rašoma pranešime spaudai, pridūrė, kad politinių partijų sutarimas iki 2020 metų padidinti šalies išlaidas gynybai iki 2 proc. ir taip įvykdyti įsipareigojimą NATO yra tvirtas ir nekeičiamas. „Vyriausybė jau padidino finansavimą gynybai nuo 0,77 proc. kadencijos pradžioje iki 1,79 proc. 2017 m. biudžeto projekte“, – sakė vyriausybės vadovas.

Atkreipė dėmesį į Lietuvos interesus „Brexit“ fone

Pasak prezidentės, šalies saugumo užtikrinimui itin svarbus spartus NATO viršūnių susitikime Varšuvoje priimtų sprendimų įgyvendinimas. Ypatingą dėmesį šiandien reikia skirti ir Lietuvos interesų apsaugai kuriant ES ir Jungtinės Karalystės ateities santykius, migracijos krizės sprendimui, Rusijos keliamoms grėsmėms, paramai Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos eurointegracijai bei tarptautinių branduolinės saugos standartų užtikrinimui ES kaimynystėje. Tvirtų ryšių su Baltijos ir Šiaurės šalimis, JAV, Vokietija išsaugojimas taip pat išlieka tarp Lietuvos užsienio politikos prioritetų.

Prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, jog dėl globalių ekonominių iššūkių ir augančios pasaulinės konkurencijos itin didelę reikšmę įgauna efektyvi ekonominė diplomatija. Siekdami padėti mūsų šalies verslui įsitvirtinti prioritetinėse eksporto ir turizmo rinkose bei pritraukti į Lietuvą užsienio investicijas, Lietuvos diplomatai turi veikti kaip vieninga komanda ir dirbti valstybei, o ne juos deleguojančioms atskiroms ministerijoms. Diplomatų darbo rezultatai turi būti matuojami sukurta pridėtine verte Lietuvos ekonomikai.

„Nors Lietuva kyla pasauliniuose verslui palankios aplinkos ir ekonominės laisvės indeksuose, pagal inovacijų diegimo spartą atsiliekame nuo ES vidurkio. Todėl viena svarbiausių diplomatų užduočių – padėti pažangiam užsienio verslui atrasti Lietuvą. Tam būtina tęsti kryptingą darbą su užsienio investuotojais ir toliau glaudžiai bendradarbiauti su inovacijų ir investicijų plėtros agentūromis Lietuvoje“, – rašoma pranešime.

Pasauliniame „Doing Bussiness“ reitinge Lietuva užima 20 vietą, o globaliame ekonominės laisvės indekse yra 13-a ir lenkia tokias šalis kaip Vokietija bei Japonija. Šalies vadovė taip pat paragino diplomatus aktyviai įtraukti pasaulio lietuvius ir visus Lietuvos draugus į artėjančio Valstybės atkūrimo šimtmečio renginius.

Per suvažiavimą taip pat numatyti pokalbiai su verslo struktūrų atstovais, didžiųjų miestų merais – bus diskutuojama apie diplomatinės tarnybos uždavinius, Lietuvos užsienio politiką ir iššūkius, kylančius Europos Sąjungai. 

Užsienio reikalų ministerijoje rengiama sesija, kurioje bus apžvelgiama ekonominė diplomatija ir Lietuvos ekonomikos padėtis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.