Lietuvoje

2021.06.13 16:33

Aistras kėlęs pastatas Panevėžyje jau nugriautas, o kolekcija – tik pažaduose

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS2021.06.13 16:33

Teikdama paraišką gauti Europos Sąjungos paramą, Panevėžio savivaldybė įsipareigojo, kad už paramos lėšas statomas Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC) dovanų gaus vertingą kolekciją iš savo vardą centrui suteikusio menininko S. Eidrigevičiaus.

Tačiau Panevėžio tarybos opozicija išsiaiškino, kad savivaldybė ir projekto finansavimą tvirtinanti Kultūros ministerija iki šiol neturi oficialaus raštiško menininko įsipareigojimo, kad jis savo kolekciją centrui dovanos, o pats menininkas LRT RADIJUI sakė šia tema nenorintis kalbėti.

Ilga tyla

„Kai Panevėžio miesto tarybai buvo pateikti motyvai, kad reikia kurti Stasio Eidrigevičiaus meno centrą, buvo kelis kartus pakartota ir aiškinamuosiuose raštuose įrašyta, kad Stasys Eidrigevičius šitam centrui dovanos neįkainojamą kolekciją, ir miesto meras įvardijo, kad tai bus milijoninės vertės kolekcija“, – LRT RADIJUI kalbėjo Panevėžio tarybos narė Gema Umbrasienė. Ji tvirtino savivaldybės vadovų prašiusi, kad būtų pateiktas tokių pažadų raštiškas įrodymas, kūrėjo įsipareigojimas kolekciją padovanoti, tačiau tvirtina atsakymo nesulaukusi.

Negavusi atsakymų Panevėžio savivaldybėje, Panevėžio tarybos opozicija kreipėsi į Kultūros ministeriją, nes ministerija yra viena iš šio projekto dalyvių. Ministerijos paprašyta pateikti ne tik menininko įsipareigojimą padovanoti savo kolekciją SEMC, bet ir tikslų kolekcijos darbų sąrašą, nes iki šiol jo niekas nėra matęs, nors finansavimas centrui skirtas tiek iš ES fondų, tiek iš valstybės biudžeto. Vyriausybė šių metų balandžio nutarimu iš valstybės investicijų 2021–2023 m. programos kitais metais yra numačiusi skirti SEMC 3,15 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų, 2023 m. – dar 1,873 mln. eurų. iš valstybės biudžeto.

„Ministerijai užklausą išsiuntėme kovo mėnesį ir po dviejų su puse mėnesių tylos gavome atsakymą“, – sakė pašnekovė. Anot jos, per tą laiką visuomenės ginamas kultūros centras „Garsas“, kurio vietoje bus statomas naujasis centras, buvo nugriautas.

Tebetiki pažadais

„Prielaidos, kurių pagrindu buvo rengiama paraiška, nėra pasikeitusios ir papildomų išlaidų, susijusių su projekto įgyvendinimui reikalingos meno darbų kolekcijos perdavimu, patirti nenumatoma. Todėl, kaip ir projekto paraiškos teikimo metu, buvo planuota, taip ir iki šiol vis dar planuojama, kad menininkas S. Eidrigevičiaus meno kūrinių kolekcija SEMC bus dovanojama“, – rašoma kultūros viceministro Vyginto Gasparavičiaus pasirašytame rašte.

„Taigi, tiesiog informuojame suinteresuotus miestiečius, kad S. Eidrigevičiaus įsipareigojimo dovanoti kolekciją kaip nebuvo, taip nėra, bet Kultūros ministerija, smagiai pritarusi 9 mln. eurų skyrimui akyse brangstančiam SEMC, čia problemos nemato“, – savo socialinio tinklo paskyroje parašė G. Umbrasienė.

Planuose – darbus pirkti arba nuomoti

Opozicijos atstovė G. Umbrasienė LRT RADIJUI sakė turinti ketinimų protokolo kopijas, kuriose esą nurodoma, kad SEMC paties S. Eidrigevičiaus darbus ketinama įsigyti arba nuomoti.

„Iš pradžių buvo kalbama, kad bus dovanoti milijoninės vertės darbai, pastaruoju metu pradeda aiškėti, kad Stasys Eidrigevičius jau turi lūkesčių dėl savo darbų nuomos ir pardavimo savivaldybei, – LRT RADIJUI kalbėjo Panevėžio tarybos narė. – Kadangi Panevėžio miesto taryba steigti Panevėžio miesto centrą ir prašyti pinigų sprendimą priėmėm remdamasi miesto mero ir miesto valdžios žodžiais, jog mes iš tikrųjų išleisime milijonus, bet turėsime unikalią kolekciją, kurią menininkas dovanos, šitie žodžiai nepasitvirtino, jokių įsipareigojimų dovanoti kolekciją nėra iki šiol.“

„Ta kolekcija, kurią meras įvertina milijonais, turi būtų įvertinta nepriklausomų ekspertų, ypač jeigu ją ketinama įsigyti, nes mes neįsivaizduojame, kad tokia kolekcija S. Eidrigevičiaus darbų galėtų egzistuoti“, – kalbėjo tarybos narė.

Savivaldybė derasi

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna LRT RADIJUI pripažino, kad ketinimų protokoluose numatyta menininko darbus pirkti arba nuomoti, tačiau žadėta kolekcija bus padovanota. Anot jo, ketinimo protokole yra numatytas paveikslų „dovanojimas arba kitais būdais – nuomos arba pirkimo“.

Anot jo, kol kas su menininku nėra sutarta, kokie konkrečiai meno kūriniai bus gauti dovanų. Kas bus dovanojama, esą paaiškės, kai bus baigtos projektuoti centro erdvės, kurioms darbai bus pritaikyti.

„Iki metų galo, kaip yra mūsų paraiškoje, mes ketiname įteisinti įsipareigojimus su Stasiu (S. Eidrigevičiumi – red. past.) dėl būtent paveikslų kolekcijos dovanojimo, – LRT RADIJUI kalbėjo T. Jukna. – Esame darbus pasidarę, dabar vyksta pokalbiai su pačiu Stasiu ir manau, kad po to pokalbio viskas ir bus aišku.“

„Sutartis, kuri dabar dėliojama, viena dalis bus deramasi dėl bazinės arba tos pastovios kolekcijos dovanojimo, kaip esame įsipareigoję projekte ir finansavimo sutartyje, o dėl kitos dalies bus aptariamos kitos sąlygos, galbūt kitų paveikslų įsigijimas arba nuoma“, – LRT RADIJUI sakė T. Jukna.

Anot jo, kolekcijos, kurią ketinama gauti dovanų, vertė niekada nebuvo įvardinta. „Dabar kalbėti apie vertę yra per sunku, kai dar net neaišku, kokios apimties ta kolekcija tiksliai bus, nes ji bus aiški pagal interjerą“, – sakė Panevėžio savivaldybės administracijos vadovas.

Menininkas šia tema nenori kalbėti

Susisiekus su Lenkijoje šiuo metu gyvenančiu menininku S. Eidrigevičiumi, šis sutiko kalbėti, tačiau tvirtino, kad gali kalbėti apie savo parodą, kurią atidarė, o apie Panevėžio SEMC pažadėtą kolekciją kalbėti tvirtino nenorįs. Anot jo, kalbos apie Panevėžį jam kelia jaudulį, o jis yra po operacijos, todėl nenori jaudintis. Paprašytas patikslinti, ar visgi dovanos savo kolekciją SEMC, menininkas atsakė: „Šia tema nekalbėsiu.“

SEMC bus statomas vietoje buvusio kino teatro „Garsas“, kurio griovimui nepritarė dalis panevėžiečių. Daug aistrų sukėlęs „Garsas“ jau nugriautas.

SEMC bus keturių aukštų pastatas su požeminiu rūsiu, pastatas iš viso bus 3 722 kv. m ploto, 499 kv. m (13 proc.) numatyta S. Eidrigevičiaus darbams eksponuoti. Iš viso pastatui pastatyti ir įrengti ketinama išleisti beveik 17 mln. eurų, pirmuoju etapu ketinama išleisti beveik 11 mln., antruoju – 6 mln. eurų. Panevėžio tarybos opozicijos atstovai skaičiuoja, kad statybos darbai kainuos daugiau, nei numatyta, – apie 20 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.