Lietuvoje

2021.06.13 19:50

Pavilionis: prezidentas rėmė Lukašenkos režimą, o aš nuosekliai laikiausi, kad tai žudikiškas Kremliaus režimas

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“2021.06.13 19:50

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, diplomatas, ambasadorius Žygimantas Pavilionis šią savaitę pasidžiaugė nauja santuoka, įvykusia Lietuvos ambasadoje Berlyne, ir šios santuokos liudininku Vokietijos kanclerės patarėju bei jo sutuoktine, tačiau paaiškėjo, kad santuoka registruota komandiruotės metu. Nei Seimo pirmininkei, nei premjerei tai nepasirodė didelis nusižengimas, tačiau tą pačią dieną „Youtube“ kanale paviešintą Ž. Pavilionio interviu Aleksejaus Navalno atstovu Leonidu Volkovu apsimetusiam veikėjui Ingrida Šimonytė pavadino pamoka visiems politikams.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas giriasi itin plačiais ryšiais Amerikos Kongrese, Vokietijos valdančiųjų krikščionių demokratų, Švedijos politikų gretose, žada paramą apsimetėliui ir ragina nekreipti dėmesio į prezidento Gitano Nausėdos kalbas, nes jis tik simbolinė figūra Lietuvos politikos lauke. Ž. Pavilionis – „Savaitėje“.

Pavilionis nejaučia kaltės dėl žodžių, pasakytų suklastotame pokalbyje: tai – Kremliaus sukurptas ir iškraipytas kūrinys

– Kaip jūs apskritai pats vertinate šitą paviešintą pokalbį?

– Aš visą laiką tikiuosi tų atakų, nes tą ataką aš sustabdžiau, galbūt aš nepastebėjau to pirmomis minutėmis, kai pradėjau kalbėti su tuo žmogumi, bet atsekęs, būtent tą – kartu su Baltijos ir ukrainiečių kolega – ataką sustabdžiau, išgelbėjau kitus URK pirmininkus, tą patį vokietį, amerikietį. Tai jiems viskas, aišku, labai nepatiko. Aišku, aš nesu VSD pareigūnas, aš negaliu iškart numatyti, kas man skambina, nes man nebuvo pranešta apie tokį pasikėsinimą į mane ar į kitus kolegas, tačiau aš vis dėlto atsekiau ataką. Aš žinau, kad tai labai nepatiko ir aš tikėjausi tos atakos. Skaudžiausia, kad atakuoja savi, kai gauni tuos smūgius iš savo kolegų Seime ar kur nors kitur.

Mes, matyt, nepasiruošę tokioms hibridinio aukšto lygio atakoms, tuo labiau, kad tokios technologijos „deep fake“ buvo panaudotos pirmą kartą Baltijos šalyse. Jūs galite paklausti netgi Valstybės saugumo departamento, kurį iškart informavau apie tai.

– Pone Pavilioni, kad mums būtų šiek tiek aiškiau, mes dabar paklausykime vieno fragmento iš jūsų to paviešinto pokalbio, o tada pratęsime mūsų pokalbį.

„Mano kontaktai su Kongresu geri. Kongresas Vašingtone tai – švenčiausių švenčiausia. Tai daugiau nei administracija [prezidento]. Aš galiu tave suvesti su Kubos-Lotynų [Amerikos] mafija – „lobistų grupe“, kuri antra pagal įtaką Kongrese. Tai R. Menendezas. Reikia važiuoti į Vašingtoną. Aš galiu tave suvesti su R. Menendezu. Bet reikia ir kitų.

Reikia tave suvesti su N. Rottgenu – krikščionimi demokratu, kuris pats geriausias Vokietijoje. O jis – tai Konrado Adenauerio fondas. Tai didelis instrumentas, vokiečių krikščionys demokratai mus sukūrė, jie mane sukūrė, aš – jų produktas. Tai didelė jėga. Ir Žaliasis fondas, jie dideli, bet jie net Lietuvoje normaliai nedirba. Reikia tave suvesti su visa mano „šutve“, su kuria aš dirbu dėl Baltarusijos, Gruzijos ir t. t.“

– Tai, pone Pavilioni, šitas interviu, aišku, matosi, kad pakarpytas. Turiu prisipažinti ir aš šiek tiek jį sutraukiau, nes jis tada tas fragmentas būtų dar ilgesnis. Akivaizdu, kad tai yra tikrai jūsų žodžiai, net jeigu jie yra ištraukti iš konteksto, bet kai jūs sakote, kad Menendezas, Rottgenas yra jūsų „šaikoje“, - šutvėje lietuviškai, tai, kaip jūs jaučiatės juos apsaugojęs, jūs tik ką sakėte, kad jaučiatės juos apsaugojęs?

– Visų pirma, patarčiau nacionaliniam transliuotojui, jeigu dar nepasimokėm iš tokių klaidų, netransliuoti Kremliaus sukurptų medžiagų. Tai nėra autentiška medžiaga, jinai yra pakarpyta, su ja gerai padirbėta, tos technologijos labai aukštos ir paprastai nei Vakarų žvalgybos, nei normalios šalys KGB produktų nesuka ir jais nesiremia. O aš tuos žmonės, kuriuos minėjau, kaip tik nuo šių atakų apsaugojau, nes man buvo įtartinas pokalbis, aišku, tos vietos, kur man pasirodė tie įtarimai, yra visapusiškai išimtos, nes man pasirodė įtartinas jo noras perimti kontaktus su, pavyzdžiui, Menendezu, ir aš pasitikrinau - aš paprašiau raštu pateikti prašymą - paprastai tos ylos išlenda. Kai aš gavau raštą, jis man pasirodė dvigubai įtartinas.

Ir aš sustabdžiau tą operaciją, paviešinęs ją. Ir tai labai nepatiko Kremliui.

– Bet jūs pripažįstate, tai iš tiesų jūs taip kalbėjote? Buvo to pokalbio metu šitie žodžiai pasakyti ar ne?

– Aš tikrai to niekada nepripažinsiu, nes tai yra suklijuotas ir padirbtas pokalbis.

– O jūs iš tiesų galėtumėte, pone Pavilioni, kaip ir sakote, su savo ta „šaika“ suvesti žmones?

– Gegužės 12 dieną šitie Kongreso žmonės, lotynų atstovai mane apdovanojo kaip pagrindinį kovotoją už laisvę Rytų Europoje, nes būtent pas mane ambasadoje jie visi rinkdavosi. Šalia buvo komunistinės Kubos ambasada, ir aš labai padėjau Kubos laisvę jiems įtvirtinti. Tačiau buvusi URK pirmininkė lygiai taip pat mano prašymu mus parėmė prieš Mistralį tais laikais. Šitie žmonės sukūrė pirmas sankcijas prieš Rusiją po įsiveržimo į Ukrainą. Ir dabar kai mes, trys Baltijos šalių URK pirmininkai, atvažiavom į Berlyną, Berlynas formuoja savo nuostatas, nuo to, koks bus būsimas Berlynas, priklauso net ir Putino likimas – jūs supraskite, kad ataka prieš mane tik nusileidus buvo būtent dėl to. O šalia vyko tą pačią dieną Menendezo klausymai su Sviatlana Cichanouskaja. Tai yra mano žmonės. Su Sv,Cichanouskaja mes vakar vakarieniavom.

– Aš noriu, kad mes su jumis pažiūrėtume dar vieną fragmentą.

– Svarbu, kad jūsų prezidentas suvoktų, jis, tiesą sakant, nuvilia...

– Na. Tiesiog aš taip pasakysiu: tu nekreipk dėmesio. Nekreipk. Mes dabar – vyriausybė: Ingrida, mano premjerė, galvoja kaip aš, užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes – pati didžiausia partija, mūsų respublika – parlamentinė, o prezidentas – tik simbolinis. Ir viskas. Jis nekalbės prieš, kalbės ką nors ne tą, bet tu nekreipk dėmesio.

– Supratau, ačiū, brangus drauge.

– Iki, Leonidai, ačiū tau.

– Ar jūs tikrai manote, tai mano toks klausimas būtų, kad prezidentas yra vis dėlto nekompetentingas žmogus, į kurio žodžius nereikėtų kreipti dėmesio?

– Aš nekomentuosiu to turinio, nes jis yra specialiai padarytas tam, kad tos takoskyros su prezidentu pagilėtų. Taip, tai yra nenaudinga, kai mes veikiame ne kaip vienas kūnas, ne kaip Lietuva. Tačiau, tiesą pasakius, jau kalbant apie visai kitus kontekstus, ar tai yra EVT, tai yra Prezidentas, kuris nenori to bendro veikimo. Aš esu V. Adamkaus išauklėtas žmogus. Aš myliu ir gerbiu valstybės bendrą veikimą, aš noriu vieningo veikimo ir tikrai ne aš bandau tą bendrą veikimą EVT padaryti vienasmeniu ir Vyriausybę ar Seimą iš žaidimo pašalinti. Bet čia yra visai kita istorija. Taip, išsiskyrė mūsų nuomonės dėl Sakartvelo.

Žinoma, Prezidentas turėjo ten būti nuo pat pradžios, kaip Prezidentas V. Adamkus būtų buvęs. Aš turėjau tokią nuomonę ir aš manau, kad prezidentas turėjo veikti kartu su manimi, o ne bandyti pritarti Sakartvelo valdžiai, kuri sodino opozicionierius į kalėjimus. Mūsų nuomonės išsiskyrė dėl Lukašenkos režimo nuo pat pradžių. Prezidentas rėmė Lukašenkos režimą. Aš nuosekliai laikiausi, kad tai yra žudikiškas Kremliaus režimas. Mūsų nuomonės išsiskyrė dėl Astravo.

– Pone Pavilioni, jūs pasakėte, kad prezidentas rėmė Lukašenkos režimą. Gal jūs kažkaip ne taip norėjote pasakyti? Ką jūs turite galvoje šitoje vietoje?

– Aš norėjau pasakyti, kad iki revoliucijos prezidentas pasisakė už dialogą su režimu.

– Ką jūs galvojate apie bendrą darbą su prezidentu, ar jis dar įmanomas? Galbūt jūs, grįžęs namo, bandysite susitikti su prezidentu ir pasikalbėti dėl to, kaip jūs sakote, pokalbio, kuris buvo sukonstruotas tokiu metu?

– Aš visada pasiruošęs dirbti su prezidentu. Aš esu diplomatas, aš esu įpratęs dirbti su visomis spalvomis ir visais politikais. Kai dirbau Vašingtone, pas mane važiavo ir kairieji, ir dešinieji, ir ponas Kirkilas, ir visi kiti. Aš esu vienybės užsienio politikoje atstovas. Dirbkim kartu, nes tikrai mano 30-metė patirtis, kaip ir mano kolegų šiek tiek turtingesnė, mūsų kontaktai yra labai platūs, mes galime labai daug kam padėti. Aš rengdavau Adamkus konferencijas, aš prezidentui atvežiau tą pačią Sakartvelo prezidentę, su kuria jis dabar susitinka. Tai buvo po poros dienų po jo išrinkimo. Tai buvo ir mano, ir mano kolegų ryšių dėka.

– Pone Pavilioni, grįžkime prie mūsų pokalbio, prie to pokalbio, kuris buvo paviešintas. Vis dėlto aš noriu baigiant sudėti taškus. Tai ar jūs galite patvirtinti, kad iš to, kas buvo pasirodę viešojoje erdvėje, Youtube kanale 18 minučių, kas nors ten buvo iš to tikrojo pokalbio? Ar jūs norite pasakyti, kad tai buvo visiškai kiti pokalbiai?

– Temos buvo panašios, bet kaip visą laiką propaganda maišo melą ir tiesą kartu - ten yra iškraipytas kūrinys. Prašymas buvo pagrindinis to žvalgybininko - padaryti priėjimą į Senato Užsienio reikalų komitetą, kuriame gimė ir Bidenas, ir Blinkenas, nes yra šventų šventovė JAV užsienio politikos.

– Tas tekstas, kuris skamba, nelabai dera diplomatui. Ar jūs pripažįstate, kad jūs šiek tiek per daug sau leidote, ar jums tai bus pamoka, kaip sako jūsų premjerė?

– Manau, tai yra pamoka mums visiems, nes kitą kartą tokia ataka gali būti prieš kiekvieną iš mūsų, tačiau žodžiai, kurie panaudoti, yra iškraipyti. Dar kartą jums sakau apie tai. Negalima naudoti Kremliaus medžiagos ir imti tuos žodžius už gryną pinigą ir dėl to bandyti mane versti iš posto, nes tai reiškia, kad visi šitie veiksmai iš esmės daromi kartu su Kremlium. Prašau, vertinkite už mano veiksmus oficialius, bet ne už tai, ką sukurpė KGB apie mane, apie mano sutuoktinę, kurią irgi visais būdais buvo bandoma paniekinti, net ir jos suknelės spalvą bandant liesti. Na, žinot, tai yra tiesiog žema, nekalbant apie profesionalumą, kurio vis dar stingame susiduriant su tokio tipo Kremliaus atakomis.

– Pone Pavilioni, labai ačiū, kad jūs pakomentavote viską.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.