Lietuvoje

2021.06.13 15:06

Vilniaus rajono tėvai skundžiasi mokyklų ir darželių trūkumu, kuriose mokoma lietuvių kalba: kalba ir apie diskriminaciją

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.13 15:06

Vilniaus rajone vaikus auginantys tėvai skundžiasi, kad jau dešimtmečius savo vaikus vežioja į Vilniaus darželius ir mokyklas, nes rajone trūksta ugdymo įstaigų, kuriose mokoma lietuvių kalba. Vilniaus rajono savivaldybė apie laukiančius eilėse informacijos nepateikia, čia gyvenantys tėvai sako, kad jų vaikai diskriminuojami tautiniu pagrindu.

Du vaikus auginanti Rūta Uždravienė gyvena Vilniaus rajone. Tačiau gauti darželį mažiausiajai dukrai – nesitiki.

„Moteris iš rajono savivaldybės pasijuokė, kad aš labai vėlai užsirašinėju, nors mano mergytei dabar tik 5 mėnesiai, tai sako, jūs čia pavėlavote“, – LRT TELEVIZIJAI sako motina.

Žiedinėse savivaldybėse trūksta darželių: blogiausia situacija – Vilniaus rajone

Tarandės bendruomenės pirmininkė Renata Gelažauskienė sako, kad rajone ugdymo įstaigos lietuvių kalba laukia ne viena Rūta. Dar 2014 metais Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nusprendė, kad Vilniaus rajone nėra sudarytos vienodos sąlygos visiems vaikams gauti ikimokyklinį ugdymą gimtąja kalba.

„Rajone poreikis yra mokykloms lietuvių kalba, valstybine kalba, ką Konstitucija turėtų ir užtikrinti, kad ten, kur gyveni, tavo vaikas turėtų ir ugdymo galimybes. Rajono savivaldybė, deja, to negirdi ir teigia, kad tokio poreikio nėra“, – teigia bendruomenės pirmininkė.

R. Gelažauskienės teigimu, tėvai priversti ieškoti kitų sprendimų – vaikus kas rytą vežti į Vilnių. Gauti vietą darželyje sudėtinga ir kitose didžiosiose žiedinėse savivaldybėse. Vilniaus rajone, pasak politikų, situacija blogiausia.

„Visose praktiškai didžiosiose žiedinėse savivaldybėse egzistuoja problema dėl ikimokyklinio vaikų ugdymo, eilės svyruoja nuo 700 iki 900 žmonių. Vilniaus rajono situacija dramatiška, net nėra skaičių. Neatmetame ir kitų alternatyvų (problemos sprendimui – LRT.lt), pavyzdžiui, valstybinių ugdymo įstaigų kūrimo tose problematiškose savivaldybėse“, – tiki Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narys Justas Džiugelis.

Savivaldybė LRT TELEVIZIJAI atsiųstame laiške atsakė, kad šiuo metu vykdomas vaikų priėmimas į darželius, todėl atsakyti, kiek jų nepateko, – negali. Teigiama, kad pirmenybė skiriama anksčiau rajone savo gyvenamąją vietą deklaravusiems žmonėms.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, preliminariai būtų galima skaičiuoti apie 2 tūkstančius vaikų, kurie Vilniaus rajone negauna darželių arčiausiai gyvenamosios vietos.

„Turime pradėti kalbėtis ir išgirsti savivaldybės argumentus ir planus, kaip ji galėtų išnaudoti infrastruktūrą. Tikiu, kad ir lėšų poreikis yra, reikia išsiaiškinti, ką gali padaryti savivaldybė pati, ką galbūt gali padėti padaryti ministerija ar Vyriausybė. Turi būti žingsnių planas ir čia ministerija pati už savivaldybę nuspręsti negali“, – pasakoja švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Jolanta Navickaitė.

Vilniaus rajono gyventojams, tokiems kaip R. Uždravienė, dabar reikia ieškoti auklių, privačių darželių arba auginti vaikus patiems namuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.