Lietuvoje

2021.06.12 22:59

Ministras Dulkys tikisi, kad vyresni žmonės dar pasiskiepys nuo COVID-19 – daliai senjorų nereikės ir iš namų išeiti

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.12 22:59

Pagal skiepijimo tempą Lietuva Europoje neišsiskiria – dauguma šalių paskiepijusios apie 40 procentų gyventojų. Vis dėlto Ispanija, Danija, Airija, Malta, Islandija paskiepijo beveik visus iki vieno vyresnius nei 80-ties, o Lietuvoje jų paskiepyta tik pusė. Sveikatos apsaugos ministras tikisi, kad skaičių dar pavyks padidinti, bet ekspertai sako, kad skiepijimo tempas jau pradės mažėti.

Danijoje, kuri nuo pradžių laikyta Europos skiepijimo lydere, jauni žmonės dar laukia kada galės gauti vakciną. Tačiau labiausiai pažeidžiama grupė – vyriausi gyventojai – paskiepyti kone 100 procentų. Pasak Kopenhagoje gyvenančios LRT bendradarbės, viena iš priežasčių – senjorams nereikėjo ieškoti kur, kada pasiskiepyti, skiepytojai atvyko pas juos.

„Tai buvo pirmieji žmonės, kurie pradėjo gauti skiepus, ypač vyresni nei 85 metų – jiems tiesiog atveždavo į namus vakciną. Tad nebuvo taip, kad senoliai turėjo rasti ligonines, tai buvo pati pirmoji paskiepyta grupė “, – kalbėjo LRT bendradarbė Kopenhagoje Aistė Hoffbeck.
Ispanijoje – susitikti gausioms šeimoms iki pandemijos buvo kasdienybė. Anot Barselonoje gyvenančios Kristinos Nastopkaitės, vyresni ispanai taip norėjo grįžti prie šios tradicijos ir dažnai matytis su anūkais, kad mažai kas svarstė, ar reikia skiepo.

Panorama. Lietuvoje paskiepyta tik pusė 80-ies ir vyresnių: nors vakcinų užtenka, ekspertai prognozuoja skiepijimo tempų lėtėjimą

Vienoje skaudžiausiai COVID-19 paliestoje šalyje skiepijimosi mastui įtaką darė ir baimė susirgti. Dabar – bent vieną skiepo dozę yra gavę 95 procentai vyresnių nei 60 metų žmonių.

„Buvo labai daug mirčių kasdieną ir žmonės jaučiasi atsakingi. Iš pradžių skiepų kampanija buvo sutelkta į baimę, o dabar kalbame apie atsakomybę“, – paaiškino LRT bendradarbė Barselonoje K. Nastopkaitė.

Lietuva pagal bendrą skiepijimo mastą koja kojon žengia su ES vidurkiu – bent vieną dozę gavę 40 procentų žmonių. Tačiau vyriausieji skiepijasi vangiau nei kitur.

Bent viena doze vyresnių nei 80 metų žmonių paskiepyta kiek daugiau nei pusė. Grupės nuo 65-erių iki 80-ies beveik pasiekusios 70 procentų. Nuo 55-erių iki 65-erių vėlgi kiek daugiau nei 50 procentų.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad Lietuva pradėjo senjorus skiepyti maždaug dviem mėnesiais vėliau nei kitur.

„Pas mus tas procentas mažesnis dėl mūsų pačių pasirinktos skiepijimo strategijos, nes kai kurios šalys nuo gruodžio 27 dienos iškart pradėjo skiepyti vien šitas grupes, o tokios šalys kaip Lietuva, kur buvo didžiausias sergamumas sveikatos apsaugos sistemoje ir buvo sudėtingoje situacijoje, pradėjo skiepyti nuo šitos bendruomenės“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Ministras tikisi, kad vyresni žmonės dar pasiskiepys.

Vis dėlto šiomis dienomis vakcinavimo centre vyresnių žmonių – vienas kitas. Absoliučią daugumą sudaro jaunimas.

„Skiepų apimtys, tempai, deja, pradės mažėti, nepaisant to, kad skiepų turėsime pakankamai. Laikas kalbėti apie tai, kaip baigti COVID-19 išskirtinumą “, – sakė epidemiologas Saulius Čaplinskas.

Buvęs ministras Aurelijus Veryga svarsto, kad reikėtų tikslingesnių veiksmų apklausus senjorus.

„Reikia paklausti, kokiomis aplinkybėmis jie eitų, ko trūksta, kas negerai, nes panašu, kad mes dabar spėliojam, yra neaišku, ar yra nusiteikimas žmonių, ar jis pasikeitė – ar padidėjo, pamažėjo skeptikų, ar skiepytųsi, jei atvažiuotų į namus“, – vardijo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dukys tikisi, kad daugiau senjorų ateis į jų regioną atvykus mobiliajai brigadai. Taip pat ji pas kai kuriuos senjorus važiuos į namus.

„Tai, matyt, susiję ne su jų abejone skiepytis, o su galimybe – mobilumo ribojimais, dirbama su savivalda, dirbame prie kitų priemonių, kad atvyktų į miestą palapinės, mobilios brigados, kad vyktų mobilios brigados po vienkiemius. Tai turėtų padėti“, – svarstė A. Dulkys.

Ministras tiki, kad visuotinį imunitetą šalyje pasiekti pavyks.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkuose
2021.08.05 09:02

Per praėjusią parą į Lietuvą neįleistas 321 migrantas

atnaujinta 11.37
„Vilnius Burger Fest 2021“
COVID-19 TRUMPAI