Lietuvoje

2016.07.19 14:49

Teismas: G. Vainausko ir A. Zabulio byla pagrįstai grąžinta prokuratūrai

BNS 2016.07.19 14:49

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį paskelbė, kad Vilniaus apygardos teismas pagrįstai nusprendė grąžinti prokuratūrai baudžiamąją bylą, kurioje prekyba poveikiu kaltinami žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ vadovas Gedvydas Vainauskas ir buvęs bendrovės „Omnitel“ ilgametis vadovas Antanas Zabulis.

Apeliacinis teismas sutiko su apygardos teismo motyvu, kad kaltinamasis aktas surašytas skubotai, nepasibaigus ikiteisminio tyrimo veiksmų skundimo galimybei, todėl nebuvo užtikrinta kaltinamųjų teisė į gynybą.

Nutartį grąžinti bylą trūkumams šalinti Vilniaus apygardos teismas priėmė birželio 22 dieną.

„Vilniaus apygardos teismo nutartimi pagrįstai konstatuota, jog kaltinamasis aktas byloje surašytas ir perduotas teismui dar nesibaigus ikiteisminiam skundų nagrinėjimo procesui. Byloje buvo apribota kaltinamojo ir gynėjo teisė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro gegužės 18 dienos nutarimą, su kuriuo kaltinamasis ir jo gynėjas nesutinka, apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui“, – paskelbė teisėja Sigita Bieliauskienė.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Prokurorai šių metų gegužės 20 dieną pranešė, kad baigė ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu. Teismui atiduoti du šios bylos kaltinamieji iš trijų. Tyrimas baigtas dėl G. Vainausko ir A. Zabulio veiksmų, o valdančiosios partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko europarlamentaro Rolando Pakso atžvilgiu byla išskirta į atskirą, taip siekiant nelaukti Europos Parlamento sprendimo dėl „tvarkiečių“ lyderio teisinės neliečiamybės panaikinimo. Prokurorai R. Paksui taip pat ketina pateikti įtarimus prekyba poveikiu.

Apeliacinis teismas nepasisakė ir nevertino dėl R. Pakso bylos atskyrimo teisėtumo ir pagrįstumo.

Teisėsauga įtaria G. Vainauską prekyba poveikiu, kad esą už kyšį pasinaudodamas savo įtaka siekė padaryti poveikį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnams, kad šie nutrauktų tyrimą dėl sukčiavimo stambiu mastu. Tiriant šį epizodą įtarimai pateikti buvusiam bendrovės „Omnitel“ ilgamečiam vadovui A. Zabuliui. Jis kaltinamas, kad veikdamas kitų asmenų interesais pasiūlė ir susitarė duoti kyšį G. Vainauskui, kad „šis pasinaudodamas savo visuomenine padėtimi ir pažintimis paveiktų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnus“.

Ir G. Vainauskas, ir A. Zabulis kaltę neigia.

Generalinė prokuratūra po patikrinimo ir pakartotino tyrimo praėjusią savaitę pranešė nutraukusi FNTT tyrimą dėl bendrovės „BOD group“ ES lėšų įsisavinimo. Būtent šiam FNTT tyrimui, prokurorų įtarimu, anksčiau galėjo būti siekiama daryti poveikį.