Lietuvoje

2021.06.11 20:50

Politologė apie Puidoko elgesį po STT kratos: darė viską, kad faktas apie galimą bandymą papirkti liktų paraštėse

Guoda Pečiulytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.06.11 20:50

„Politinė Santa Barbara vyko aplink kratą, bet ne tos kratos tikslą ir dėl ko ji yra suorganizuota“, taip Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė vertina ketvirtadienio įvykius, kai Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) atliko kratą Seimo nario Mindaugo Puidoko kabinete dėl įtarimų, jog jo padėjėjas Kęstutis Motiečius galimai bandė papirkti kitą parlamentarą Matą Maldeikį.

Politologė teigia, kad pagrindinė naujiena apie galimai bandymą papirkti buvo paversta į šalutinę – būtent kaip buvo įvykdyta krata. R. Urbonaitę nustebino ne tik toks dėmesio nukreipimas, bet ir kitų Seimo narių reakcija.

„Dalis jo kolegų Seime iš karto padarė išvadas, net neišgirdę kitos pusės jie jau aiškiai demonstravo, kurią pusę palaiko ir kuria versija tiki. Man atrodo, kad buvo šiek tiek keista dėl to, kad mažų mažiausiai jau turėtų būti įprasta pirma išgirsti abi puses ir tik paskui daryti išvadas.

Bet viskas, ir netgi žiniasklaidoje visos antraštės, ir sukosi apie tai, Mindaugas Puidokas taip pat darė viską, kas įmanoma, kad visi kalbėtų apie suplėšytas kelnes, o faktas apie galimą – pabrėšiu galimą – bandymą daryti įtaką, papirkti liktų tarsi paraštėse“, – LRT TELEVIZIJAI nurodo ji.

Politologė: Puidokas darė viską, kad kalbama būtų apie kelnes, o ne apie galimą papirkimo faktą

„Aš nustebau, kai kurie politikai vertino, kad jei jau buvo panaudota jėga, tai yra esminis Konstitucijos pažeidimas. Man atrodo, mes turėtume kalbėti apie esminius Konstitucijos pažeidimus, kada yra duodamas galimai kyšis. Čia turbūt būtų esminiai dalykai. Ir reikia pripažinti, kad vakar į tai nebuvo sufokusuotas dėmesys, niekas iš politikų faktiškai nekėlė klausimų, ar mes padarėme viską, kad užkardytume visas įmanomas spragas neteisėtam lobizmui“, – teigia R. Urbonaitė.

R. Urbonaitė pabrėžė, kad lobizmas yra natūralus politikos procesas, tačiau nurodė, kad svarbiausia šios istorijos problema – būtent skaidrus lobizmas. Anot jos, politikai patys dažnai nuo savęs nepradeda skaidrumo proceso.

„Politikai neteikia savo darbotvarkių su kuo jie susitinka. Ir vienas iš jų yra Mindaugas Puidokas. Atsidarome jo darbotvarkes ir aš jas galiu mintinai susakyti, kada vyksta Seimo posėdžiai ir kada vyksta komiteto posėdžiai, kuriam priklauso Mindaugas Puidokas. Tai reiškia, kad tos darbotvarkės yra visiškai formalios ir čia politikai, aš manau, vietoje to, kad bandytų išpūsti burbulą, vieni arba kiti ieškodami savų interesų patenkinimo, turėtų galvoti, ar mes viską sutvarkėme, kad lobizmas kaip toks būtų skaidrus“ – aiškina ji.

„Man atrodo keista, kai visi puolė į tas dramas, kurios nesakau, kad yra nesvarbios, bet vis dėlto man atrodo svarbesnis čia yra kitas klausimas – ar mes vis dar turime neteisėtą lobizmą Seime ir kiek tokio lobizmo yra?“ – istoriją Seime įvertino R. Urbonaitė.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį STT atlikus kratą, M. Puidoko padėjėjas K. Motiečius buvo sulaikytas. Po apklausos jis buvo paleistas.

STT paskelbė, kad jam pareikšti įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Anot STT, ikiteisminio tyrimo duomenimis, K. Motiečius Seimo patalpose pasiūlė Seimo nariui M. Maldeikiui 50 tūkst. eur kyšį, už kurį, kaip įtariama, siekė, kad Seimo narys asmeniškai palaikytų ir paveiktų kitus Seimo narius, kad būtų sustabdytas ir (ar) atidėtas neribotam laikui Lietuvos Respublikos loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektas.

Į STT dėl galimo bandymo papirkti kreipėsi M. Maldeikis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.