Lietuvoje

2021.06.11 18:05

Svarbiausi penktadienio įvykiai: SAM nerimą kelia sulėtėję skiepijimo tempai, korupcijos tyrime – „Tete-a-tete“ savininkas

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Paulius Viluckas, BNS2021.06.11 18:05

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Korupcijos tyrimas. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai sulaikė azartinių lošimų ir lažybų bendrovės „Tete-a-tete“ savininką Samoilą Kacą. Vienam iš Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos vadovų pateikti įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Vėliau jis paleistas. „Įtariamajam skirta kardomoji priemonė, nesusijusi su laisvės atėmimu – tai rašytinis pasižadėjimas neišvykti, uždraudžiant bendrauti su tam tikrais asmenimis“, – BNS sakė prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 155 nauji COVID-19 atvejai, mirė trys žmonės. 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 143 – Lietuva įžengė į vadinamąją C1 zoną, kuri yra per vidurį tarp septynių epidemiologinių scenarijų. Praėjusią parą paskiepyta beveik 24,6 tūkst. žmonių, 8807 iš jų – pirmąja doze.

* Naujausiais duomenimis, šešiose Lietuvos savivaldybėse jau paskiepyta pusė ir daugiau gyventojų. Sveikatos apsaugos ministerijai nerimą kelia sulėtėję skiepijimo tempai, žmonėms vangiau registruojantis skiepui. „Tie, kurie norėjo gauti vakciną, ją gavo, dabar laukia sunkiausia dalis – įtikinti tuos, kurie dvejoja“, – sakė ministerijos Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas Lukas Galkus.

* Lietuvoje nustatytas dar vienas braziliškosios, 13 Anykščiuose ir kitur aptiktos COVID-19 mutacijos, taip pat dar 222 britiškosios atmainos atvejai.

* Rusijoje per pastarąją parą nustatyta daugiausia nuo vasario pabaigos naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų – 11 699.

* Vokietija nuo liepos atsisakys perspėjimo nevykti į daugumą šalių. Rizikingomis bus nebelaikomis šalys, kuriose pastarųjų 14-os dienų naujų užsikrėtimų rodiklis 100 tūkst. žmonių nesieks 200.

Siena su Baltarusija. Pasienyje su Baltarusija Lietuvos pasieniečiai sulaikė dar 32 neteisėtus migrantus, bendras jų skaičius šiemet viršijo 300. Tikslinant šių metų valstybės biudžetą, Vidaus reikalų ministerija prašo šios sienos apsaugai papildomai numatyti papildomus 11,5 mln. eurų.

Ministerijos prognozės. Lietuvos ekonomika šiemet turėtų augti 4,1 proc., prognozuoja Finansų ministerija. Kovą šiems metams prognozuotas 2,6 proc. Anot ministerijos, kitąmet Lietuvos BVP turėtų ūgtelėti 4,4 proc., o 2023–2024 metais ūkio augimas sulėtės iki maždaug 3,5 proc.

Navalno kolegos paieška. Rusijoje paskelbta kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo direktoriaus, Lietuvoje gyvenančio Ivano Ždanovo paieška. 32-ejų I. Ždanovas sakė nežinąs, dėl kokios priežasties jo pavardė atsidūrė tame sąraše, bet tai, tai veikiausiai susiję su „dešimtimis baudžiamųjų bylų“, pradėtų jo atžvilgiu.

Didysis septynetas. Pirmą kartą per beveik dvejus metus gyvai susitiko Didžiojo septyneto šalių lyderiai. Susitikimo darbotvarkėje – sutarimas dėl dovanojamų milijono COVID-19 vakcinos dozių neturtingoms šalims. Anksčiau apie iniciatyvą nupirkti ir paaukoti 500 mln. vakcinų pranešė Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas. Lyderiai taip pat tarsis, kaip padėti užbaigti pandemiją, o ekonomikos atsigavimą orientuoti į klimatą.

Britanija ir JAV. Įvyko pirmasis Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono gyvas susitikimas su J. Bidenu. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas gyrė „nesugriaunamus“ Britanijos ir Amerikos santykius ir teigė, kad aptarta pora dešimčių klausimų, įskaitant „Brexito“ sukeltus sutrikimus Šiaurės Airijoje.

Padėtis Etiopijoje. Konflikto nualintame Etiopijos Tigrajaus regione per 30 tūkst. vaikų gresia mirtis iš bado, pranešė Jungtinės Tautos. Organizacijos atstovams spręsti krizę trukdo sudėtingas patekimas į kai kurias regiono teritorijas.

Cenzūra Honkonge. Pranešta, jog Honkonge visi filmai bus vertinami iš grėsmės nacionaliniam saugumui perspektyvos. Ši žinia sukėlė nerimą, kad pusiau autonominiame regione įsigalios likusiai Kinijai būdinga griežta filmų cenzūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt