Lietuvoje

2021.06.11 19:00

Akibrokštas Marijampolėje – dėl įrašo e.sveikatoje bandė apsimesti gavę COVID-19 skiepą, siūlytas net kyšis

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.11 19:00

Marijampolėje šią savaitę užfiksuoti atvejai, kai gyventojai bandė gauti skiepijimo faktą patvirtinantį įrašą e.sveikatoje nepasiskiepiję. Sveikatos apsaugos ministerija įspėja, kad už tokius bandymus gresia baudžiamoji atsakomybė.

Marijampolės vakcinavimo koordinatorė Agnė Pavelčikienė teigia, kad gyventojai taip elgiasi dėl kelionių ar galimybių paso.

„Situacijų pasitaiko tokių, vienas kitas išlenda, kad žmonės turbūt nusistatę prieš skiepą, skiepytis nenori, bet įrašų e.sveikatoje nori, pageidauja dėl galimybių paso, gal dėl galimybės keliauti. Pasitaiko tokių atvejų, kad ateina į vakcinavimo centrą, įrašą kaip ir pasidaro, bet nuėjęs į vakcinavimo kabiną bando su slaugytoja susitarti, kad vakcina jiems nebūtų suleista. Tai iš karto žmogui paaiškinama, kokios jam gresia atsakomybės už tai.

Žinios. Marijampolėje fiksuoti 3 atvejai, kai bandyta sukčiauti dėl skiepus įrodančio dokumento

Dar buvo s atvejis, kad iš vakcinavimo kabinos žmogus buvo išprašytas, buvo informuota, kad įrašas turėtų būti panaikintas, o žmogus nuėjo į laukimo salę, kur 15 minučių laukiama po skiepijimo ir bandė suvaidinti, kad skiepą jis vis tik gavo“, – pasakoja Marijampolės vakcinavimo koordinatorė.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjos teigimu, buvo siūlytas ir kyšis.

„Toks pranešimas yra prevencija paskleisti žinutę, kad tai yra rimta situacija, tai yra baudžiamoji atsakomybė. Išplatinome pranešimą ir inicijuosime visus veiksmus perduoti teisėsaugai“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Justina Aleksaitė.

Kibernetinio saugumo ekspertai sako, kad siekiant apsidrausti nuo kitų sukčiavimo atvejų galima imtis papildomų priemonių.

„Vis tiek, jeigu yra skenavimas, matai vartotojo vardą, pavardę, ir turi kavinė teisę paprašyti dokumento iš to įeinančiojo, tai galbūt šitą dalyką būtų galima susieti su tuo pačiu dokumentu. Turi būti patikrinimas online, kažkokia galimybė patikrinti realioje sistemoje ir, jeigu sistema yra pasiekiama, tu jokių problemų turėtum neturėti“, – sako Kibernetinio saugumo analitikas Darius Povilaitis.

Išvykstančiuosius Vilniaus oro uoste tikrinantys sako, kad pasitaiko atvejų, kai pažymos ar sertifikatai pasirodo negaliojantys.

„Iš pat pradžių pasižiūrime sertifikate įrašytus keleivio duomenis, jeigu kyla įtarimų, galime nuskenuoti QR kodą ir pasižiūrėti elektroninę testo versiją“, – aiškina Išvykstančių keleivių aptarnavimo pamainos vadovė Ieva Mačiulytė.

Jeigu to padaryti nepavyksta – keleiviai į lėktuvą gali būti neįleidžiami. I. Mačiulytės teigimu, tokių atvejų pasitaiko kelis kartus per savaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.