Lietuvoje

2021.06.12 18:48

Triukšmo iš uosto išvarginti žmonės pasakoja, ką patiria naktimis: įsivaizduokite, kad miegate kambaryje veikiant siurbliui

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.06.12 18:48

Smiltynėje gyvenantys klaipėdiečiai ar čia besiilsintieji skundžiasi naktimis iš Klaipėdos uosto sklindančiu triukšmu. Žmonės akcentuoja, kad ši problema – ne vienkartinė, o užsitęsusi. Klaipėdos uosto vadovybė tvirtina, kad leistinos normos šiomis dienomis nebuvo viršytos, ir žada imtis priemonių, kad gyventojų gyvenimo kokybė nenukentėtų, tačiau pabrėžia – vykdomi svarbūs projektai, kurie privalo būti įgyvendinti laiku, drastiškai nestabdant darbų ir neatsiliekant nuo grafiko.

Problema – užsitęsusi, o pagalbos nesulaukia

Smiltynėje gyvenantys ir čia besiilsintys žmonės pasakoja, kad Klaipėdos uosto kaimynystė jau kurį laiką smarkiai apkartusi. Tvirtinama, kad ilgokai žmonių poilsį naktimis drumsčia iš uosto sklindantis triukšmas.

„Ši problema yra užsitęsusi, darbai vyksta beveik mėnesį ir gyventojai jau mėnesį nerimsta. Tik tiek, kad dabar, kai tai tęsiasi ilgiau, jaučiamas nuovargis. Dirbama be pertraukos – ir dieną, ir naktį. Tačiau naktį, kai yra ramybės valandos, tai išaugo į bendrą nerimą“, – apie Smiltynės bendruomenėje vyraujančias nuotaikas LRT.lt pasakojo Smiltynės seniūnaitė Inga Dailidienė.

Dėl gyventojams nemenka bėda atrodančio triukšmo jau kreiptasi į Klaipėdos uostą, uostamiesčio savivaldybę, Aplinkos apsaugos agentūrą, Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

„Kreipiamės visur. O prašymų atkreipti į tai dėmesį buvo dar praėjusio mėnesio pabaigoje. Tačiau pakankamo atsako nėra“, – dėstė seniūnaitė.

Kreipiamės visur.

I. Dailidienė

Žmonės užfiksavo normų viršijimo atvejų

Žmonės jaučiasi nusivylę, kad kol kas nesulaukė rimto institucijų, į kurias kreipėsi, dėmesio. Pora iš jų tik informavo, kad raštus gavo.

Kol kas niekas iš kontroliuojančių institucijų, seniūnaitės žiniomis, nevertino naktį iš uosto sklindančio triukšmo. Tai daro tik patys gyventojai, naudodami mobiliuosius įrenginius, kuriuose įdiegtos triukšmą matuojančios programėlės. Tokiu būdu triukšmo lygį naktį matuojantys gyventojai yra užfiksavę leidžiamų normų viršijimo atvejų. Kol kas bendruomenei nepavyko prisikviesti ir specialistų, kurie galėtų oficialiai užfiksuoti triukšmo lygį.

„Kita problema yra tai, kad valdininkai dirba tik dienomis. Dieną jie nepasakys, kaip yra naktį, nes yra kitas foninis garsas“, – dėstė I. Dailidienė.

Seniūnaitės žiniomis, dar 2019 metais, kai buvo tariamasi dėl gilinimo darbų uoste, buvo įvertintas galimas poveikis aplinkai ir pastebėta, kad teritorijoje netoli Klaipėdos senamiesčio naktį darbai neturėtų vykti, o jeigu jie vyktų, reikėtų imtis specialių priemonių.

Tvirtinama, kad šiuo metu kilus problemų gyventojai netgi kreipėsi į uoste darbus atliekančią Danijos bendrovę, o ši paaiškino tik tiek, kad yra gavusi leidimą dirbti ir dirba.

„Kas davė tą leidimą, niekas neprisipažįsta. Kažkas mūsų sistemoje vis dėlto yra negerai“, – sakė I. Dailidienė.

Žmonės norėtų, kad jiems paprasčiausiai būtų leista pailsėti naktį ir darbai teritorijoje, esančioje šalia gyvenamųjų namų, nevyktų.

„Jeigu būtų vieną ar dvi naktis, būtų nieko. Bet kai tas triukšmas yra tęstinis, tampa nebepakeliama. Įsivaizduokite, jeigu miegotumėte veikiant siurbliui vieną, antrą naktį. Yra ne tik triukšmas, jaučiama ir vibracija. Žmonės elementariai pavargsta“, – dėstė I. Dailidienė ir pridūrė, kad teko girdėti, jog dėl triukšmo iš uosto kenčia ne tik smiltyniškiai, bet ir senamiesčio gyventojai.

Kai tas triukšmas yra tęstinis – tai tampa nebepakeliama.

I. Dailidienė

Uostui skundą siuntė naktį

Apie didelį triukšmą savo paskyroje feisbuke neseniai papasakojo ir sociologė Milda Pivoriūtė.

Moters teigimu, ketvirtadienio naktį nebeištvėrus didžiulio, normas viršijančio uoste dirbančios žemkasės skleidžiamo triukšmo, kuris tęsiasi jau ne pirmą savaitę, teko rašyti naktinį laišką Klaipėdos uostui ir Klaipėdos savivaldybei.

„Įdomu, ar kaip nors sureaguos į gyventojų poreikį bent nakties metu nepatirti vibracijos ir triukšmo, kuris verčia lipti sienom. O paskambinus naktį į uostą, nepatenkintai klausė: o iš kur jūs žinot, kad viršija normas?“ – socialiniame tinkle rašė M. Pivoriūtė.

Jai taip pat pavyko išsiaiškinti, kad per pastarąsias kelias savaites dėl triukšmo žmonės skundžiasi ir policijai. Be to, situacija nepatenkinti ir Smiltynėje esančio jachtklubo, kur veikia ir viešbutis, atstovai. Jie, anot M. Pivoriūtės, jau kurį laiką įvairioms institucijoms rašo raštus ir vis dar laukia sprendimų.

Situacija domisi ir žada imtis veiksmų, bet pabrėžia, kad svarbūs projektai turės būti įgyvendinti laiku

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generaliniam direktoriui Algiui Latakui situacija dėl triukšmo ir tai, kad Smiltynės gyventojai patiria nepatogumų, – žinoma. Tvirtinama, kad problema domimasi ir yra parengtas veiksmų planas.

„Tas planas yra labai aiškus: rangovas, kuris atlieka gilinimo darbus uosto kanale, privalo laikytis higienos normų ir kitų leidimų, kurie jam duoti šiems darbams atlikti. Tarp jų ir valdyti triukšmą. Rangovas gali dirbti visą parą, bet su sąlyga, kad triukšmo norma nebus viršyta“, – dėstė A. Latakas.

Uosto vadovo teigimu, apie ketvirtadienio naktį uosto direkciją pasiekusius skundus informuota darbus atliekanti danų bendrovė „Rohde Nielsen“. Rangovams akcentuota, kad jie turi du pasirinkimus: užtikrinti triukšmo lygio valdymo priemones arba darbų nevykdyti.

Triukšmo lygį atliekant darbus matuoti turi ne tik įmonės atstovai, bet ir uostas. Tai esą daroma. Triukšmo lygis stebėtas ir ketvirtadienio naktį, tačiau neužfiksuota, kad normos viršytos.

„Toliau dirbsime ta linkme, kad išsiaiškintume situacijos pagrįstumą, mastą ir numatytume veiksmus“, – teigė A. Latakas.

Jeigu paaiškėtų, kad leidžiama triukšmo riba peržengta, arba ir toliau nesiliaus gyventojų skundai dėl su triukšmu susijusių nepatogumų, numatoma ieškoti galimybių trumpinti naktinio darbo laiką, tačiau nenukrypti nuo bendro projekto grafiko.

„Projektas yra europinis, projektas yra labai brangus, projektą reikia pabaigti laiku, bet ieškosime visų variantų, kaip ir visą laiką, bendradarbiausime su žmonėmis. Yra vasaros metas, Smiltynė, visokių kitų reikalų ir žmonės nori komforto“, – aiškino A. Latakas.

Susitikimas nuteikė viltingai

Vis dėlto Klaipėdos uosto vadovas pabrėžė, kad šiuo metu uoste įgyvendinami projektai yra ne tik labai brangūs, bet ir labai svarbūs, strateginiai. Jis taip pat paaiškino, kad šiame projekte yra tam tikros zonos, kur naktį dirbti neleidžiama.

„Dabar žemkasės dirba kitur ir vis dėlto gyventojai skundžiasi, tad reikia sekti situaciją, nagrinėti ir imtis priemonių“, – svarstė A. Latakas.

Uosto gilinimo darbai turėtų baigtis tik kitų metų pradžioje. Darbams, kurie šiuo metu vyksta netoli gyvenamųjų namų, pabaigti, anot A. Latako, rangovams dar reikia 6–8 dienų.

„Tai tikrai galinga pasaulinė kompanija. Jie laimi tuos projektus, nes labai sustrateguoja, suvaro daug technikos, dirba visą parą. Jie turi leidimą dirbti. Ir bet koks nukrypimas nuo jų nustatytų procesų – labai sudėtingas, nes viskas įtempta, sudėliota, sustyguota, viskas turi eiti kaip iš pypkės“, – aiškino Klaipėdos uosto vadovas.

Penktadienio rytą surengtas gyventojų, uosto atstovų ir darbus atliekančių rangovų susitikimas ir aptarta triukšmo problema.

Gyventojai po susitikimo tvirtino išgirdę viltingai nuteikiančių pažadų – esą ketinama pakoreguoti darbų planus ir pamainas, naktimis žemkasę patraukti dirbti į kitus plotus, toliau nuo gyvenamųjų namų, dažniau matuoti triukšmo lygį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.