Lietuvoje

2021.06.18 18:37

VU rektorius: žmonės mielai siunčia savo vaikus į universitetą, bet kasdienybėje remiasi kitais influenceriais

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.06.18 18:37

Pasauliniame QS universitetų reitinge Vilniaus universitetas pasiekė aukščiausią savo istorijoje rezultatą, pakildamas į 400-ąją poziciją. Tai įvertinimas visam Lietuvos aukštajam mokslui, sako rektorius prof. Rimvydas Petrauskas, tačiau šis pasiekimas jau kone neadekvatus esamam finansavimui.


Kasmet skelbiamame reitinge (angl. QS World University Rankings) aukštojo mokslo institucijos vertinamos iš viso pagal šešis kriterijus: akademinę reputaciją, reputaciją tarp darbdavių, mokslinių darbų citavimo rodiklį, studentų ir dėstytojų skaičiaus santykį padaliniuose, užsienio dėstytojų dalį ir užsienio studentų skaičių.

LRT RADIJO laidai „Svarbus pokalbis“ R. Petrauskas sako, kad nors dirbama ne dėl reitingo, tai yra svarbu ir rodo judėjimą į priekį.

„Tai, kad per mažiau nei 10 metų pavyko laipsniškai pakilti iš 700-tuko į 400-tuką, manau, yra didelis pasiekimas. Kartais žmonėms gali atrodyti, kad tai toloka, bet kas išmano mokslo sistemą, žino, kad aukštojo mokslo politikoje dar visai neseniai buvo atsargiai svajojama patekti į 500-tuką“, – sakė laidos pašnekovas.

Vilniaus universiteto metinis biudžetas siekia 114 mln. eurų, tai atitinka 5 tūkst. eurų, vidutiniškai skiriamų vienam studentui. Greta reitinge yra Miunsterio universitetas (vienam studentui – 14 tūkst. Eur), Prancūzijos Strasbūro (10 tūkst.), Suomijos Tamperės (20 tūkst.) aukštosios mokyklos. Tai rodo, kad ir Lietuvos universitetai galėtų siekti dar daugiau, turėdami didesnes galimybes.

„Akademikai vis dėlto pratę kritiškai žvelgti į situaciją – pasidžiaugti, bet iš karto ieškoti problemų. Šiuo atveju, manau, mūsų pasiekimas yra jau beveik neadekvatus finansavimo požiūriu. Mes jau peržengėme tam tikrą ribą. Jeigu žiūrime, su kokiais resursais yra kaimynai, tai, manau, sunku tikėtis tolesnio sklandaus judėjimo reitinge“, – sakė R. Petrauskas.

Mokslo tyrimams skirta eilutė turėtų atsirasti kiekvienos ministerijos biudžete, o ne būti tik Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rūpestis, mano VU rektorius. Jis dar prieš kurį laiką buvo išreiškęs lūkestį, kad su Vyriausybės vadovais galėtų vykti reguliarūs ir abiem pusėms naudingi mokslo bendruomenės susitikimai.

Paklaustas, ar į iniciatyvą atsiliepiama, R. Petrauskas sako, kad iš dalies – taip, tačiau erdvės plėsti bendradarbiavimą dar yra daug.

„Kelis susitikimus turėjome, daugiau gal mano iniciatyva, bet suprantu, kad pandeminė būklė nėra geriausia aplinka naujoms tradicijoms formuotis. Galiu patvirtinti, kad mano pasiryžimas ir kvietimas tebegalioja, tikrai manau, kad universitete esame pajėgūs svarstyti daugelį strateginių valstybei svarbių klausimų.

Ir, atrodo, gauname pirmas žinutes, kad Vyriausybė galbūt mus pakvies padėti rengti Lietuvos ateities planą. Čia yra tas formatas, kur mes tikrai nediktuosime sprendimų, bet galime juos kritiškai apsvarstyti, parodyti galimas alternatyvas, sprendimų galimybes. Kad būtų kuo daugiau kritinės refleksijos ir sprendimų analizės“, – sakė „Svarbaus pokalbio“ svečias.

Pasak jo, visuomenė taip pat laimėtų, jeigu kai kuriose srityse būtų labiau pasitikima mokslininkais, o ne „suinteresuotais mėgėjais“.

„Žmonės tikrai mielai siunčia savo vaikus studijuoti į universitetą – prestižas, viskas gerai, bet tie patys žmonės kasdienėje veikloje kažkodėl remiasi kitų influencerių pasakymais kai kuriose temose, – paradoksą pastebi R. Petrauskas. – Nors mokslininkai yra paskyrę visą savo gyvenimą vienos ar kitos srities – pradedant medicinos, baigiant istorijos, filosofijos ar psichologijos – klausimų nagrinėjimui. Esu įsitikinęs, kad jie turi ką pasakyti. Aišku, kad mokslinis žinojimas turi savo ribas, kaip ir bet koks kitas, bet vis dėlto kalbame apie patikimumo laipsnį ir jis daug didesnis“.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.