Lietuvoje

2016.07.18 19:31

10 naujų skverų Vilniuje: pamatykite, kaip jie atrodys

LRT.lt 2016.07.18 19:31

Šiemet sostinės savivaldybė sutvarkys 10 viešųjų erdvių Fabijoniškėse, Lazdynuose, Antakalnyje, Šeškinėje, Karoliniškėse, Pilaitėje, Naujamiestyje, Naujojoje Vilnioje, Pašilaičiuose ir Naujininkuose – pirmadienį vilniečiams architektai pristatė dešimt projektų, kurie bus pradėti įgyvendinti dar šiemet.   

„Mūsų tikslas yra užtikrinti, kad visi vilniečiai netoli savo namų turėtų patogią viešą žalią erdvę ir žmonės pajustų, kad jų gyvenamoji aplinka tikrai pagerėjo. Šiemet startuojame su pirmųjų 10 naujų skverų. Tai bus labai aiškios kaimyniškos erdvės, kuriose bus galima atsikvėpti ir pabūti su draugais ar šeima, iki kurių nereiks eiti ilgiau nei 5 minutes. Tai yra viena iš vilniečių gyvenamosios aplinkos gerinimo darbų programos dalių“, – pranešime spaudai cituojamas Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus miesto sav. iliustr.

Teritorijos rajonuose buvo atrinktos taikant prioritetus toms vietos, kuriose gyvena daugiausiai gyventojų ir nuo kurių labiausiai nutolę kiti skverai, parkai, poilsio vietos. Vasaros pradžioje dešimčiai skverų buvo atrinkti specialistai, kurie sostinės daugiabučių rajonuose kurs išskirtines erdves. Vilniečiai taip pat buvo kviečiami prisidėti prie skverų kūrimo darbų ir galėjo siūlyti savo idėjas teritorijų architektams.

Pristačius 10 skirtingų projektų pasidžiaugta, kad kiekvienas jų turi savitą veidą, o sprendimuose stengtasi ieškoti vietos dvasios. Architektams bendraujant su vietos bendruomenėmis išryškėjo ir nemažai bendrų vilniečiams lūkesčių – viešose erdvės turi būti gerai apšviestos ir saugios,  jose norima matyti daugiau aktyvaus laisvalaikio erdvių su treniruokliais, dviračių ir pėsčiųjų takų, suoliukų ir želdynų. 

Vilniaus miesto sav. iliustr. Naujoji Vilnia

Naujojoje Vilnioje su gyventojais nuspręsta tvarkyti Vilnios parką greta Gerovės gatvės.  Parinkta vieta, kurią vieno kilometro spinduliu galėtų greit ir lengvai pasiekti 20 tūkst. rajono gyventojų. Dėl vietos parinkimo sulaukta per 120 įvairių siūlymų ir pastabų, gyventojų lūkesčiai buvo – saugi ir įdomi atvira erdvė. Projekte siūlomas įrengti Vilnios krantinės taką, paplūdimį su tinklinio aikštele, 4 lieptelius į upę, šunų vedžiojimo aikštelę, skulptūrų aikštę ir amfiteatrą, takui prie tilto planuojama panaudoti senas Neries krantinės plokštes.

Unikalioje Antakalnio vietovėje 6 ha plote ties P. Vileišio gatve siūloma sutvarkyti pakrantės zonas – atidengti šaltinių vietas, įrengti takus ir aktyvaus poilsio zonas. 

Pašilaičių pietinėje dalyje, gyvenamųjų namų kvartale Žemynos g. žiedo viduje teritorija virs interaktyvia erdve visoms socialinėms žmonių grupėms. Čia bus naujam gyvenimui prikeltas esamas fontanas, atsiras krepšinio ir vaikų žaidimo aikštelės, suoliukai, naujas apšvietimas.

Pilaitėje, tarp Tolminkiemio, Vydūno ir Įsruties gatvių esančiame 1 ha sklype bendruomenė norėtų įrengti dviračių veloparką, modernią vaikų žaidimo aikštelę su gumine danga, lauko treniruoklių aikštelę, poilsio rekreacinę zoną ir bendruomenės susibūrimams skirta aikštę. 

Naujo skvero įrengimui savivaldybė pasirengusi skirti iki 50 tūkst. eurų. Iš viso naujų viešųjų erdvių rajonuose sutvarkymui šiemet skirta 500 tūkst. eurų. Pirmojo etapo darbai bus pradėti jau šiemet. Tęstiniai didesni projektai, kurių sąmatos stipriai viršija skirtas lėšas, galės būti įgyvendinami keliais etapais bei pasitelkiant privačių rėmėjų lėšas, įvairias bendruomenės iniciatyvas.

Naujos viešos erdvės – viena iš vilniečių gyvenamosios aplinkos gerinimo programos dalių: be naujų skverų kūrimo, šiemet taip pat remontuojami daugiau kaip 440 įvažiavimų į daugiabučių namų kiemus ir apie 40 km gatvių, paklota daugiau kaip 9 km naujų šaligatvių, sutvarkyta dalis esamų dviračių takai. Kitais metais numatyta atnaujinti ir daugiau skverų kitose sostinės seniūnijose. Iš viso per artimiausius keletą metų Vilniuje galėtų atsirasti apie 35 naujus skverus nuo centro nutolusiuose rajonuose.