Lietuvoje

2021.06.10 13:45

Prokuroras apie veiksmus Puidoko kabinete: atliksime patikrinimą, bet Seimo narys neturi absoliutaus imuniteto

atnaujinta 14.32
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.06.10 13:45

Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas teigia, kad Specialiųjų tyrimo tarnybos pareigūnai procesinius veiksmus Seime, tiriant galimą mėginimo papirkti parlamentarą atvejį, atlikti gavus visas teismo sankcijas.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Centrinė tyrimų valdyba, gavusi Seimo nario Mato Maldeikio pranešimą apie bandymą jį papirkti, pradėjo ikiteisminį tyrimą. Ketvirtadienį sulaikytas Seimo nario M. Puidoko padėjėjas Kęstutis Motiečius, kuris yra įtariamas papirkimu ir prekyba poveikiu, rašoma STT pranešime.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, K. Motiečius Seimo patalpose pasiūlė Seimo nariui M. Maldeikiui 50 tūkst. Eur kyšį, už kurį, kaip įtariama, siekė, kad Seimo narys asmeniškai palaikytų ir paveiktų kitus Seimo narius, kad būtų sustabdytas ir (ar) atidėtas neribotam laikui Lietuvos Respublikos loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektas.

„Šį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai“, – rašoma pranešime.

Dėl šios situacijos ketvirtadienį į parlamentą atvyko generalinės prokurorės pavaduotojas G. Ivanauskas.

„Atliekant tyrimą, buvo nustatytos vietos, kur reikėtų atlikti tam tikrus procesinės prievartos veiksmus ir kokių asmenų atžvilgiu. Gavus visas reikiamas teismo sankcijas, buvo atlikti šitie veiksmai ir šiandien, kaip jau žinote, taip pat ir Seimo rūmuose atlikti tam tikri proceso veiksmai ir kratos, išimant tyrimui reikšmingus duomenis ir šiandien yra sulaikytas vieno iš Seimo narių, tai yra Mindaugo Puidoko, padėjėjas, kuris yra įtariamas papirkimu ir prekyba poveikiu“, – Seime pranešė G. Ivanauskas.

Seimo opozicijos lyderis, „valstiečių“ atstovas paprašė prokuroro paaiškinti, ar pareigūnai, atlikdami kratą M. Puidoko kabinete, neperžengė ribų.

G. Ivanauskas teigė šiuo metu negalintis atsakyti į šį klausimą, bet pažadėjo, kad šios situacijos bus atliktas vidinis patikrinimas, siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo peržengtos procesinių veiksmų panaudojimo ribos.

„Negalėčiau dabar per daug detaliai aiškinti, kokios procesinės prievartos ar kokios jėgos priemonės buvo panaudotos konkrečiai prieš Seimo narį, nes reikėtų, ko gero, palaukti, nes procesiniai veiksmai vyksta ir tie patys pareigūnai, kurie atlieka veiksmus, turėtų pateikti savo paaiškinimus apie šitą įvykį, kaip jis vyko.

Kaip suprantu, yra išklausyta tik Seimo nario pozicija. Galiu pažadėti vieną dalyką – bus atliktas išsamus vidinis patikrinimas. Ir iš pareigūnų pusės bus paimti paaiškinimai, kad būtų nustatyta, kaip iš tiesų viskas vyko, ar nebuvo peržengtos tam tikros procesinių prievartos priemonių panaudojimo ribos“, – pažymėjo G. Ivanauskas.

Vis dėlto prokuroras pažymėjo, kad Seimo narys absoliutaus imuniteto neturi.

„Pagal mūsų įstatymus, Seimo narys neturi absoliutaus imuniteto. Pas mus turbūt nėra nė vieno – nei Seimo nario, nei teisėjo, nei kitų asmenų – kurie turi imunitetus, kurie būtų absoliutūs. Yra Konstitucinio Teismo pasisakyta, kad asmens krata nėra savaime suvaržoma asmens laisvė“, – teigė G. Ivanauskas.

Prokuroras neatmetė, kad dėl jėgos panaudojimo prieš Seimo narį gali tekti išvysti ir tam tikrus teismų sprendimus.

Kaip pranešė STT, kratos M. Puidoko kabinete metu buvo pasipriešinta pareigūnams, tad tyrimui reikšmingi daiktai paimti prievarta.

„Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, buvo atliktos kratos Lietuvos Respublikos Seime, kitose tyrimui reikšmingose vietose. Buvo atlikta krata Seimo nario M. Puidoko kabinete. Taip pat buvo atlikta jo asmens krata. Jos metu siekiant paimti tyrimui reikšmingus daiktus (mobiliuosius telefonus), nebuvo vykdyti pareigūnų teisėti reikalavimai ir jiems buvo pasipriešinta. Dėl šios priežasties tyrimui reikšmingi daiktai buvo paimti prievarta“, – praneša STT.

M. Puidokas Seime pranešė patyręs STT pareigūnų smurtą.

Darbo partijos frakcijos atstovas Artūras Skardžius teigė esantis pasipiktinęs, kad STT pareigūnai prieš M. Puidoką panaudojo jėgą. G. Ivanauskas replikavo, jog su nereikėtų skubėti su išvadomis dėl esą peržengų ribų.

„Mušti negalima niekam nieko. Kas liečia mano darbo praktiką, tai galiu pasakyti, kad ne pirmas kartas, kai Seimo rūmuose yra atliekamos kratos, ne pirmas kartas, kai Seimo narių atžvilgiu yra atliekami tam tikri procesiniai prievartos veiksmai ir ne pirmas kartas, kai pirminiai Seimo narių pareiškimai nėra taip tiesą atitinkantys, kaip iš tikrųjų buvo. Todėl nenoriu skubėti su išvadomis“, – komentavo generalinės prokurorės pavaduotojas.

G. Ivanauskas teigė kol kas negalintis pasakyti, koks statusas M. Puidokui gali būti skirtas tyrimo metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.