Lietuvoje

2021.06.10 11:38

Kalėjimų departamento tyrimo taikiklyje – pranešėjo statusą turintis Sušinskas: advokatas įžvelgia spaudimą

atnaujinta 12.59
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.06.10 11:38

Kalėjimų departamentui (KD) pranešus apie pradėtą tyrimą apie galimą pareigūnų korupcija, kratos atliktos ir laikinai nuo pareigų nušalinto Pravieniškių pataisos namų direktoriaus Dainiaus Sušinsko namuose. Jo advokatas Karolis Rugys stebisi KD veiksmais, mat, kaip primena teisininkas, D. Sušinskui suteiktas pranešėjo statusas, kuris garantuoja apsaugą nuo persekiojimo ir spaudimo.

Trečiadienį pranešta, kad KD atliekant ikiteisminį tyrimą, Pravieniškių pataisos namuose atliktos kratos. Pirmasis apie tai pranešė DELFI.

KD atstovė spaudai Irmina Frolova-Milašienė LRT.lt patvirtino, kad kratos yra susijusios su departamento vykdomu ikiteisminiu tyrimu.

„Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos patvirtina, kad Pravieniškių pataisos namuose-kolonijoje atliekamos kratos. Jos yra susijusios su vykdomu ikiteisminiu tyrimu, kurį atliekas Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdyba“, – teigė I. Frolova-Milašienė.

KD atstovė teigė, kad daugiau detalių apie tyrimą žadama atskleisti ketvirtadienį.

Tuo metu teisingumo viceministras Elanas Jablonskas trečiadienį patikslino, kad KD atliekamą tyrimą kuruojanti Kauno apygardos prokuratūra tiria galimą pareigūnų korupciją Pravieniškių pataisos namuose.

„Tyrimas yra susijęs su galima pareigūnų korupcija ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi“, – BNS sakė E. Jablonskas.

Apklausė pranešėjo statusą turinti asmenį

LRT.lt šaltinių teigimu, tyrimas atliekamas ne tik dėl galimos pareigūnų korupcijos, bet ir dėl kalinio savižudybės. Pasak šaltinių, vienas iš asmenų, atsidūrusių tyrimo epicentre – šiuo metu laikinai nuo pareigų nušalintas Pravieniškių pataisos namų direktorius D. Sušinskas. Vyras nuo pareigų buvo nušalintas gegužės viduryje po dviejų kalinių pabėgimo iš pataisos namų.

D. Sušinsko advokatas K. Rugys LRT.lt patvirtino, kad trečiadienį nuo pareigų nušalintas Pravieniškių pataisos namų direktoriaus namuose buvo atliktos kratos, paimtas jo kompiuteris, mobilusis telefono aparatas, dokumentai. Tiesa, jokie įtarimai D. Sušinskui, anot advokato, nėra pareikšti.

K. Ruzgio žiniomis, D. Sušinskas apklaustas KD tyrime dėl fizinio skausmo sukėlimo ir piktnaudžiavimo tarnyba.

„Situacija yra keista, neordinari ir, manau, tam tikra praktika gali susiformuoti ateičiai“, – teigė advokatas.

Jis patvirtino, kad gegužės 31 d. Generalinė prokuratūra D. Sušinskui suteikė pranešėjo statusą, apie tai informuotas ir KD. Teisininkas priminė, kad pranešėjo statusas saugo asmenį nuo persiokimo, spaudimo, tad KD veiksmai D. Sušinsko atžvilgiu, jo vertinimu, labai stebina.

„Šiuo atveju padaroma krata ir ta informacija (kurią D. Sušinskas teikė Generalinei prokuratūrai – LRT.lt) atsiduria Kalėjimų departamente. Tyrimą atlieka įstaiga, kurios sistemoje pats D. Sušinkas dirbo ir apie kurią jis teikia tam tikrą informaciją, pranešdamas apie negeroves. Tai yra pagrįsta, nes Generalinė prokuratūra bet kam pranešėjo statusto nesuteikinėja“, – stebėjosi K. Ruzgys.

Advokato vertinimu, KD spaudžia D. Sušinską. Anot jo, kadangi netrukus baigsis dėl D. Sušinsko atliekamo tarnybinio patikrinimo terminas, esą KD, veikiausiai neradę pažeidimų, nutarė padaryti spaudimą D. Sušinskui.

„Manome, kad atliekant tarnybinį patikrinimą neužtekus pagrindo atleidimui, imamąsi tokių papildomų veiksmų, siekiant paskleisti abejones viešoje erdvėje. [...]

Yra daromas neigiamas poveikis mano atstovaujamam klientui. Kitų priemonių mes neturime, tik teisines. Tikimės, kad mums pavyks jomis apsiginti, tiek tiek, kad jos ilgai trunka, brangiai kainuoja. [...]

D. Sušinskas mano, kad jį, kaip nepatogų, principingą asmenį, siekiama pašalinti iš sistemos, kitaip tariant, susidoroti su juo, panaudojant visus Kalėjimų departamento svertus“, – aiškino advokatas.

D. Ruzgys tvirtino, kad šie įvykiai verčia suabejoti, ar pranešėjo statusą turintys asmenys iš tikrųjų gauna realią apsaugą nuo persekiojimo. Advokatas tvirtino, kad dėl D. Sušinsko jie jau kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

„Mes kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, kuri yra atsakinga institucija. Klausimas, ar šie veiksmai, kas dabar yra atliekama, yra suderinti su ja, ar ji žino apie tai. Norime, kad Generalinė prokuratūra imtųsi veiksmų, nes ji yra vienintelė, kuri gali imtis veiksmų, kad apsaugotų asmenų nuo neigiamo poveikio. Tikiuosi, kad tai bus daroma ir tai bus daroma operatyviai“, – komentavo advokatas.

Generalinė prokuratūra neatsakė į LRT.lt klausimus apie D. Sušinsko situaciją. Prokuratūros atstovai tikino, kad daugiau informacijos apie atliekamą tyrimą bus pateikta ketvirtadienį, spaudos konferencijos metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.