Lietuvoje

2021.06.10 10:44

Seimo pirmininkė ir opozicijos lyderis – už pataisą dėl kandidatavimo rinkimuose po apkaltos

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.06.10 10:44

Panašu, kad Seime atsirado dauguma, kuri pritars Konstitucijos pataisai dėl kandidatavimo rinkimuose po apkaltos. Šiai pataisai teigia pritarsiantys ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ir Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.

Konstitucijos 74 straipsnio pataisa siūloma nustatyti, kad per apkaltą iš pareigų pašalintas asmuo su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu susijusias pareigas galėtų užimti, kai nuo pašalinimo iš pareigų praėjo ne mažiau kaip dešimt metų.

Šis projektas, kurį parašais parėmė tiek valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovai, teikiamas siekiant įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso byloje prieš Lietuvą. Šios pataisos iš esmės atvertų kelią R. Paksui kandidatuoti į pareigas, kurios susijusios su priesaikos davimu.

Čmilytė-Nielsen dėl kandidatavimo į Seimą po apkaltos proceso: vilkintį šį sprendimą – neleistina

EŽTT 2011 metais konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

Niekaip nepavykstant priimti Konstitucijos pataisų, kurios R. Paksui atvertų kelią į rinkimus, Europos Tarybos Ministrų Komitetas Lietuvai pritaikė sustiprintos priežiūros procedūrą.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį žurnalistams teigia pritarianti Konstitucijos pataisai.

„Tikiuosi, kad šiandien Seimas pritars Konstitucijos pataisai ir mes galų gale užversime šią istoriją. [...]

Mano manymu, mes turime vykdyti (EŽTT – LRT.lt) sprendimus. Ir tikrai vilkinti šį sprendimą, kaip jau buvo daroma ne vienerius metus, yra neteisinga tiesiog“, – komentavo parlamento vadovė.

Jai pritarė ir opozicijos lyderis S. Skvernelis. Parlamentaro teigimu, EŽTT sprendimą įgyvendinti reikėjo jau anksčiau.

„Mes seniai tą turėjome padaryti, Lietuva linksniuojama jau visuose formatuose. Dar man būnant ministru pirmininku, teko ieškoti sprendimo būdų, kaip tą klausimą išspręsti. Nepavyko tada. Bet mes jau atsirandame tarptautiniame formate šalia tų valstybių, kurios pažeidinėja žmogaus teises. Tas draudimas (kandidatuoti po apkaltos – LRT.lt) yra neproporcingas, tegul patys žmonės sprendžia“, – aiškino S. Skvernelis.

Anot jo, ne politikai turėtų spręsti, ar R. Paksas gali dalyvauti rinkimuose ir būti išrinktas į valdžią, o rinkėjai.

„Jeigu leisime (kandidatuoti R. Paksui – LRT.lt), o tą reikėtų daryti, tai Lietuvos žmonės pasirenka ir pasakys, ar yra prasmė, ar nėra prasmės. Ne mes turėtume spręsti, tikrai tai yra neproporcingas draudimas (kandidatuoti po apkaltos – LRT.lt)“, – dėstė S. Skvernelis.

R. Paksas iš prezidento pareigų buvo pašalintas 2004 metais, nuo tada jis negali būti renkamas šalies vadovu ir Seimo nariu.

Konstitucinis Teismas pripažino, kad R. Paksas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Teismas yra išaiškinęs, kad per apkaltą posto netekęs asmuo iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurioms reikalinga konstitucinė priesaika. Anot jo, norint pakeisti šią nuostatą, būtina taisyti Konstituciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.