Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.18 00:21

Trakuose bus tęsiamas socialinės globos ir slaugos namuose teikimas

Lietuvoje dar palyginti neseniai pradėta taikyti Europos Sąjungos (ES) senbuvėse gana populiari kompleksinė socialinės globos ir slaugos pagalba namuose. Vienas pirmųjų ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, plėtojant paslaugas neįgaliesiems ir senyvo amžiaus žmonėms, įgyvendinęs Trakų  globos ir socialinių paslaugų centras pasirašė sutartį tęsti šią veiklą. Socialinės apsaugos  ir darbo ministerijos teigimu, šiemet už europines lėšas finansuojami kompleksinės pagalbos namuose projektai bus vykdomi beveik visose šalies savivaldybėse.

Į Senųjų Trakų sodybą automobilis su slaugytoja ir socialine darbuotoja užsuka beveik kasdien, išskyrus savaitgalius. Jų pagalba reikalinga ne tik sunkiai sergančiai močiutei.

„Reikalinga, be jų neišsiverstume, nes aš pats dirbantis, o palikti mamą be priežiūros būtų nuodėmė. Paslauga labai reikalinga, nes namuose yra vis tiek, kaip sakoma, geriau žmogui nei senelių namuose“, – sako Senųjų Trakų gyventojas Gintautas Karlonas.

Neįgali moteris 80-imtmetį pasitinka savo namuose, trakiškė nevaikšto jau keliasdešimt metų, čia jai suteikiama visokeriopa pagalba.

„Daug padeda, neturiu giminių, kiekvieną dieną ateina, padeda. Labai dėkinga visiems“, – džiaugiasi paslaugų gavėja Kristina Dubovska.

Centro darbuotojai anksčiau atlikdavo buities darbus neįgalių žmonių namuose. O nuo 2013 m. Trakų globos ir socialinių paslaugų centras, vienas pirmųjų Lietuvoje pagal europinį projektą, be socialinių paslaugų, ėmėsi ir slaugos. Tam nupirkti trys automobiliai, įsigyta įrangos.

„Kasdien vis aplankome po kelis žmones, atliekame tas procedūras, kokias paskiria gydytojas. Daug dėmesio praguloms, jų profilaktikai. Čia specifiniai dalykai, reikia mokėti darbą komandoje dirbti“, – aiškina bendrosios praktikos slaugytoja Dalia Orlovskienė.

Neseniai pasirašyta sutartis už 300 tūkst. eurų dar kelerius metus tęsti projektą. Tiesa, europinių pinigų pakanka aptarnauti 40 asmenų, nors norinčiųjų būtų gerokai daugiau.

„Esmė, kad turi būti kompleksinės – ir socialinė, ir slaugos paslaugos, jos negali būti atskirtos. Kadangi projektas tęstinis, tai iš jo darbo užmokestis slaugytojų ir padėjėjų finansuojamas, transporto išlaidos, sanitarinių, higienos priemonių įsigijimas ir darbuotojų mokymas. Bet per 45 mėn. paslaugų gavėjų bus daugiau. Ir dabar galėtumėme teikti daugiau paslaugų, bet nėra darbuotojų“, – problemą įvardija Trakų globos ir socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja, projekto vadovė Regina Bologovienė.

Šiemet iš europinių lėšų finansuojami kompleksinės pagalbos namuose projektai bus vykdomi kone visose šalies savivaldybėse. Pagalbą namuose gaus daugiau nei trys tūkstančiai sunkiai sergančių ir senyvo amžiaus žmonių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, tokia pagalba kainuoja kelis kartus mažiau nei globa ar slauga tam skirtose įstaigose.

Europos Komisija prognozuoja, kad 2050 m. kas trečias bendrijos gyventoja bus senyvo amžiaus. Tad socialinės ir slaugos paslaugos bus vis labiau reikalingos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi