Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.17 22:38

Į Igarką išlydėti „Misija Sibiras'16“ dalyviai

Sekmadienio pavakarę, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, iš Vilniaus geležinkelio stoties į ekspediciją Igarkoje išlydėta „Misija Sibiras'16“ komanda.

Sibire išlikusios lietuviškos kapavietės, kurias toliau tvarkys ekspedicijos nariai, yra reikšmingas istorinis šaltinis, liudijantis apie mūsų tautos patirtą prievartą, kančią ir aukas.

Į ekspediciją išvyko 16 jaunuolių. Dažniausiai „Misija Sibiras“ komandos vykdavo į Sibiro pietinę dalį, tačiau šįkart keliaujama į Šiaurę – miestą už poliarinio rato.

Ekspedicijos dalyviai lankysis vienoje šiauriausių lietuvių tremties vietų – už poliarinio rato prie Jenisiejaus esančioje Igarkoje, į kurią vien 1948 m. buvo ištremta apie 8 tūkstančius lietuvių. Igarkoje yra išlikusios trys lietuvių kapinės – vienos didžiausių Rusijos teritorijoje. Vienoje jų esama net apie tūkstantį kapaviečių, daugelis paženklintos lietuviškais kryžiais.

„Igarkoje yra didžiausios lietuvių kapinės ir susiduriame su tokia problema kaip globalinis atšilimas. Kapinės, kurios prieš 70 metų buvo amžinajame įšale, dabar yra pelkėje ir dešimtys kryžių virsta į pelkę. Mūsų tikslas yra tas kapines sutvarkyti, tad ši ekspedicija bus šiek tiek sėslesnė ir mažiau keliaujanti. Įprasminti lietuvių atminimą ten yra be galo svarbu“, – pabrėžia „Misija Sibiras” organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ vadovas Ignas Rusilas.

Jo teigimu, nuotaikos – ypatingos ir jaukios, nes į išlydėtuves susirinko visi ekspedicijos dalyviai, artimieji, draugai ir projekto partneriai. „Labai džiaugiamės, kad ekspedicija išvyksta Pasaulio lietuvių vienybės dieną“, – tikina vadovas. 

Anot I. Rusilo, vienas pirmųjų darbų – susitikti su lietuviais, gyvenančiais Sibire, perduoti linkėjimus; taip pat – pastatyti kryžius, tvoreles. Pasiruošimas esą buvo įspūdingas: dalyviai mokėsi kryždirbystės, mokėsi liaudiškų dainų, susitiko su tremtiniais iš Igarkos. 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė „Misijos Sibiras“ dalyviams yra perdavusi laiškus, skirtus ekspedicijoje sutiktiems Sibiro lietuviams, jų bendruomenėms.

„Mus visus vienija mūsų tėvų ir protėvių žemė – Lietuva. Mes visi kartu atmintyje ir širdyje saugome tautos istoriją, paženklintą dideliais išmėginimais, nulėmusiais daugelio žmonių, taip pat ir Jūsų, gyvenimus“, – rašoma prezidentės laiške.

Šiuo laišku D. Grybauskaitė atsiliepė į ekspedicijos dalyvių Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime paskelbtą kvietimą parašyti atvirlaiškius Sibiro lietuviams.

„Misija Sibiras“ dalyviai sugrįžę iš kelionės turės atlikti ne mažiau svarbią misiją – dalytis įspūdžiais ir patirtimi su jaunais žmonėmis, taip prisidedant prie naujos kartos pilietiškumo ir brandos ugdymo, geresnio Lietuvos istorijos suvokimo, platesnio akiračio.

Projektui „Misija Sibiras“ pernai sukako 10 metų. Norinčiųjų dalyvauti ekspedicijoje kasmet daugėja. Šiemet misijos komanda buvo atrinkta iš daugiau nei 800 žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi