Lietuvoje

2021.06.09 12:11

Sureagavo į paviešintą Pavilionio pokalbį: ekspertas siūlo ignoruoti, prezidentūra prakalbo apie silpninamas Lietuvos pozicijas

atnaujinta 12.52
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.09 12:11

Po to, kai Rusijos opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetę žinomi Rusijos pokštininkai paskelbė pokalbį su Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininku Žygimantu Pavilioniu, pasipylė skirtingi vertinimai. Prezidentūra komentuoja, kad bandymai iškraipyti prezidento statusą silpnina Lietuvos pozicijas, parlamentinė opozicija kreipiasi į etikos sargus, o ekspertai tikina, kad tam, kas buvo paviešinta, visiškai nereikia skirti dėmesio.

Kaip skelbta anksčiau, Ž. Pavilionio pokalbis su Rusijos pokštininkais, kurie žinomi Vovano ir Lexuso pravardėmis, įvyko pavasarį. Iškarpytame pokalbyje URK pirmininkas kalba apie demokratijos siekį Rusijoje, Baltarusijoje, paramos telkimą Jungtinėse Valstijose ir Europos Sąjungoje ir panašius klausimus.

Tačiau bene daugiausia dėmesio sulaukė Ž. Pavilionio žodžiai apie prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Tu nekreipk dėmesio. Mes dabar Vyriausybė. Ingrida (Šimonytė – BNS), mano premjerė, galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes pati didžiausia partija, pas mus parlamentinė respublika, o prezidentas – simbolinis. Ir viskas“, – iškarpytame pokalbyje sako Ž. Pavilionis.

Sureagavo ir prezidentūra

Prezidentūros komentare, kurį gavo LRT.lt, nurodoma, kad prezidento statusas yra apibrėžtas Lietuvos Konstitucijoje, o bandymai jį iškraipyti susilpnina tarptautines Lietuvos pozicijas.

„Prezidentas savo metiniame pranešime atkreipė dėmesį, jog Lietuvos užsienio politikos sėkmė tiesiogiai priklauso nuo demokratijos brandumo šalies viduje: „Tik jausdamiesi stiprūs ir vieningi šalies viduje, įgysime daugiau užsienio politikos svertų. Galėsime įtaigiai kalbėti Europai ir pasauliui, burti sąjungininkus ir lemti tarptautinius sprendimus“, – nurodoma prezidento atstovų perduotame komentare.

G. Landsbergis: pasitikiu Žygimantu Pavilioniu

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis komentuodamas paviešintą pokalbį teigė, kad jį galima vertinti tik kaip provokaciją.

„Šio pokalbio turinys gali būti vertinamas tik vienareikšmiškai – tai manipuliatyvi provokacija, kurios auka gali tapti bet kuris Lietuvos politikas. Pasitikiu Žygimantu Pavilioniu, o tai, kad jis buvo pasirinktas provokacijų taikiniu, matyt, rodo, kad jo darbas ir iniciatyvos erzina, yra neparankios Kremliui, o Lietuvos balsas yra girdimas pasaulyje bei itin nervina režimus Rytuose“, – teigė ministras.

Reikėtų ignoruoti

Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyr. analitikas Marius Laurinavičius portalui LRT.lt komentavo, kad ši situacija yra aiški Rusijos specialiųjų tarnybų provokacija, kurios auka galėjo tapti bet kuris Lietuvos politikas. Anot jo, paviešinto pokalbio turinio vertinti negalima, nes jis yra iškarpytas, o viso pokalbio, ko gero, niekada neišgirsime.

„Mes nieko nežinome apie tikrąjį pokalbio turinį ir niekados nesužinosime, nes tai yra specialiųjų tarnybų atrinkti, sumontuoti ir kitaip apdirbti įrašai. <...> Tokių provokacijų metu didžiausia klaida yra apskritai kalbėti apie kažkokį turinį. Suprantu, kad žiniasklaida negali nereaguoti ir nieko neskelbti, bet pagrindinė reakcija į tokius dalykus turi būti visiškas ignoravimas. Todėl kalbėti apie turinį ne tik kad nėra prasmės, bet tai yra kontraproduktyvu“, – teigė ekspertas.

Anot M. Laurinavičiaus, Rusijos specialiųjų tarnybų tikslas ir yra, kad tokios provokacijos būtų aptarinėjamos, būtų komentuojama, ar politikas iš tikro sakė tai, kas girdima pokalbyje, ar jis peržengė ribas ir t. t. Paklaustas, kaip politikams atskirti, kada yra kalbamasi su provokatoriais, VPAI analitikas kalbėjo, kad reikia keletą kartų pasitikrinti, ar politikas kalba su tuo žmogumi, su kuriuo mano kalbąs.

„Būtina tai daryti. Tai gera pamoka ir Ž. Pavilioniui, ir bet kuriam Lietuvos politikui, kad reikia saugotis. Svarbiausia, ką reikia daryti, tai visiškai ignoruoti to neva buvusio pokalbio turinį“, – komentavo M. Laurinavičius.

Kreipėsi į etikos sargus

Šešėlinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vyriausybės užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys dėl Ž. Pavilionio pasakytų žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. G. Surplys sakė suprantantis, kad tai gali būti Rusijos specialiųjų tarnybų vykdoma provokacija ir, pasak jo, ne tuo pagrindu yra kreipiamasi į etikos sargus.

„Ž. Pavilionis tikrai turi kuo pasigirti, jo pasiekimai būnant diplomatu yra dideli. Tačiau jau keletą mėnesių matau, kad Ž. Pavilionis, būdamas URK pirmininku, mano supratimu, ne visiškai korektiškai kritikuoja prezidentą, kvestionuoja jo kompetenciją užsienio politikos srityje, kuri yra aiškiai apibrėžta Konstitucijoje“, – sakė G. Surplys.

„Valstietis“ teigė, esą Ž. Pavilionis apsiėmė „užsienio politikos mesijo“ vaidmenį ir kritikuoja tuos, kurie užsienio politikos klausimais turi kitokį požiūrį nei jis. G. Surplys teigė, kad URK pirmininkas elgėsi neatsargiai keliolika minučių kalbėdamas su „troliais“ ir kritikuodamas prezidentą.

„Mano galva, tai nėra atsargus, tokio rango pareigūnui prideramas elgesys“, – tvirtino G. Surplys.

Ž. Pavilionis: mes tampame pavojingi Rusijos režimui

Politikas naujienų agentūrai BNS antradienį tvirtino siejantis Rusijos apsimetėlius su šalies specialiosiomis tarnybomis ir teigė, kad šalies režimas siekia diskredituoti „lyderius laisvės ir demokratijos klausimais“.

„Mes tampame pavojingi Rusijos režimui, nes iš dalies formuojame tą Vakarų politiką, – sakė Ž. Pavilionis. – Jų siekis yra diskredituoti tai darančius žmones.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.