Lietuvoje

2021.06.09 05:30

Istorinis įvertinimas – Vilniaus universitetas pateko į geriausių pasaulio universitetų 400-uką

atnaujinta 18.04
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2021.06.09 05:30

Šiandien paskelbtas naujausias Pasaulio universitetų reitingas  (QS World University Rankings 2022). Jame  Vilniaus universitetas (VU) išsiveržė į rekordiškai aukštą 400-ąją vietą. Iki šiol Lietuvos universitetai nebuvo įveikę šios ribos. Tad VU įvertinimas svarbus visai Lietuvos aukštojo mokslo sistemai. 

„Patekimas tarp 400 geriausių pasaulio universitetų – reikšmingas pasiekimas visam Lietuvos aukštajam mokslui, liudijantis apie tai, kad mūsų valstybėje yra visos prielaidos aukščiausio lygio tarptautiniam mokslui ir studijoms. Esu įsitikinęs, kad esame pajėgūs įsitvirtinti tarp geriausių pasaulio universitetų, laikytis aukščiausių standartų, kaip jie suprantami tarptautinėje mokslo bendruomenėje. Bet tam reikia nuolatinio konstruktyvaus dialogo su viešąja valdžia, kad mokslo ir studijų finansavimas leistų planuoti ilgalaikę veiklos perspektyvą.

Mes įrodome, kad galime pasiekti ir viršyti iškeltus tikslus, valstybė turi įrodyti, kad ji rimtai laikosi švietimo kaip prioriteto linijos“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

Rektorius pabrėžė, kad mokslo politikai reitingai yra vienas iš dalykų, kurie parodo valstybės galimybes stiprinti aukštąjį mokslą. „Neseniai dar buvo keliamas tikslas patekti į pirmąjį 500-uką, dabar peržengtas dar vienas slenkstis“, – LRT TELEVIZIJAI teigė VU rektorius.

Pasak R. Petrausko, dar maždaug prieš dešimt metų universiteto pozicija buvo žemiau 600, tad toks šuolis tikrai reikšmingas ir, galima, sakyti, žinant finansavimą toks pasiekimas „pramušė lubas“.

Rektorius pažymėjo, kad šiame reitinge aukščiau esantys universitetai yra patrauklesni užsienio studentams, su tokiomis aukštosiomis mokyklomis noriau bendradarbiaujama.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius taip pat pasidalijo sveikinimo žodžiu universitetui.

„Didžiuojamės Vilniaus universiteto akademine bendruomene – jos pastangos stiprina ne tik universiteto, bet ir miesto įvaizdį pasaulyje. Šįsyk patekęs tarp 400 geriausiųjų, VU dar kartą įrodė, kad turi energijos augti ir kurti proveržio idėjas“, – sako Vilniaus miesto meras.

VU pasauliniuose QS reitinguose tarp kitų daugiau kaip pusantro tūkstančio aukštojo mokslo įstaigų vertinamas jau beveik dešimtmetį ir per šį laiką pakilo per daugiau nei 200 pozicijų. Pirmą kartą įvertintas 2014 m. VU užėmė 601–650 vietą.

Itin aukštą – 135 poziciją – VU šiemet užima pagal dėstymo kokybę. Pagal akademinę reputaciją, nuo pernai pakilęs per 27 pozicijas, šiemet VU yra 400-oje vietoje. 434-oje vietoje VU yra pagal darbdavių vertinimą.

Sudarant QS pasaulio universitetų reitingus, aukštojo mokslo institucijos iš viso vertinamos pagal šešis kriterijus: akademinę reputaciją (Academic Reputation), reputaciją tarp darbdavių (Employer Reputation), mokslinių darbų citavimo rodiklį (Citations per Faculty), studentų ir dėstytojų ska-ičiaus santykį padaliniuose (Faculty Student), užsienio dėstytojų dalį (International Faculty) ir užsienio studentų skaičių (International Students).

Į reitingą šiemet pateko keturios Lietuvos aukštosios mokyklos. Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) pateko tarp geriausių 800 pasaulio universitetų užimdamas 751–800 vietą. Tai antras geriausias rezultatas tarp Lietuvos universitetų po VU, kuris užima 400 vietą. Į reitingą taip pat patekę KTU ir VDU užima 801–1000 vietą.

„Specializuotiems universitetams nėra lengva konkuruoti su plataus profilio universitetais. Bendrame universitetų reitinge mums išsilaikyti yra gerokai sunkiau, nes vertinamos 5 plačios sritys, o techniškieji universitetai specializuojasi daugiausia 2–3 iš 5 sričių, o kitose veiklos nevykdo, todėl čia negali lygiavertiškai konkuruoti su kitomis plataus profilio pasaulio aukštosiomis mokyklomis. VILNIUS TECH yra specializuotas technologijų universitetas, orientuojamės į savo ekspertines sritis, jų tobulinimą ir plėtrą.

Jų pasiekimai atsiskleidžia per dalykinio reitingo – QS World University Rankings by Subject – vertinimus. Čia VILNIUS TECH reitinguojamas 2 iš 5 sričių ir ten esame aukštai: Inžinerijos ir technologijų srityje (Engineering and Technology) VILNIUS TECH yra 321 pozicijoje, o socialinių mokslų ir vadybos (Social Sciences and Management) srityje VILNIUS TECH užima 375 poziciją tarp pasaulio universitetų.

Panaši situacija ir Baltijos šalyse – techniškieji Latvijos Rygos technologijų ir Estijos TalTech taip pat, kaip ir VILNIUS TECH, užima 751–800 vietą“, – aiškino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) rektorius Alfonsas Daniūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.