Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.15 17:22

J. Olekas: Lietuva prašo JAV paramos stiprinant oro erdvės gynybą

BNS 2016.07.15 17:22

Lietuva prašo Jungtinių Valstijų lyderystės ir paramos stiprinant oro gynybos pajėgumus regione, sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

„Mes turime labai aiškų sustiprinimą sausumos pajėgų su kovine bataliono grupe, dabar kalbame, kad reikėtų tuo pačiu stiprinti ir oro gynybą“, – BNS sakė J. Olekas, kuris tokią poziciją išsakė penktadienį susitikęs su JAV Oro pajėgų sekretore Deborah Lee James.

Pasak krašto apsaugos ministro, JAV dislokuoti oro gynybos elementai papildytų ir labai prisidėtų prie Lietuvos nacionalinių pastangų pasiekti visišką operacinį pajėgumą. Vis dėlto, jo teigimu, kol kas apie konkrečias pajėgas, kurios galėtų būti dislokuotos, nekalbama.

„Mes prašome amerikiečių ekspertizės derinant mūsų regioninės vidutinio nuotolio oro gynybos architektūrą ir manau, kad mes čia tikrai sulaukėme tvirto pažado, kad tikrai tai bus. Antra, mes turime trumojo nuotolio sistemas, dalį iš JAV, dalį iš kitų valstybių – tai bendra integracija oro gynybos. Na ir pratybos, kurios yra labai svarbu, kad mūsų kariai būtų įvaldę šias technologijas, pasiruošę – tas ir buvo aptarta“, – sakė krašto apsaugos ministras.

Kaip pranešė ministerija, JAV Oro pajėgų sekretorė susitikime teigė, kad JAV yra pasiruošusios suteikti visą reikalingą ekspertizę tiek formuojant regioninę oro gynybos architektūrą, tiek vystant vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemą Lietuvoje. JAV atstovė patikino, kad JAV Oro pajėgos tęs dalyvavimą bendrose pratybose ir rems infrastruktūros plėtrą Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje.

Pasak J. Oleko, susitikime buvo kalbama apie perėjimą nuo oro policijos Baltijos šalių oro erdvėje į oro gynybą.

NATO šalių lyderiai prieš savaitę Varšuvoje nusprendė kiekvienoje Baltijos  šalyje ir Lenkijoje dislokuoti po tarptautinį sąjungininkų batalioną.

Taip pat NATO viršūnių  susitikime patvirtintos priemonės, kuriomis būtų siekiama apsaugoti Baltijos šalis nuo galimos karinės izoliacijos ir NATO pastiprinimo atėjimo blokados. Šios priemonės įtrauktos į NATO gynybos planus ir bus patikrintos per simuliacijas pratybose.

KAM gegužės pabaigoje nusprendė derėtis su Norvegija dėl vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų įsigijimo.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenė turi tik artimojo nuotolio priešlėktuvines sistemas, todėl įsigijus vidutinio nuotolio sistemas kariai priešininko lėktuvus galėtų pasiekti kelis kartus toliau.

Anksčiau skelbta, kad vidutinio nuotolio priešlėktuvinės gynybos projektas gali būti bendrai vystomas visose trijose Baltijos šalyse, tačiau Latvija ir Estija kol kas viešai neskelbė apie derybas nė su vienu iš tokių sistemų gamintojų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16