Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.15 17:00

Pasirašytas neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo susitarimas

LRT.lt 2016.07.15 17:00

Nacionalinio kraujo centro veiklos 70-mečio proga vykusiame renginyje „Kraujo donorystė: mitai ir tikrovė“ pasirašytas moralinio pobūdžio susitarimas dėl neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo, praneša Nacionalinis kraujo centras.

Dokumentas parengtas pagal Tarptautinės kraujo perpylimo bendrijos Etikos kodekso nuostatas, patvirtintas Jungtinių Tautų Pasaulinės sveikatos organizacijos.

Susitarta, kad kraujo donoryste susietoje veikloje bus laikomasi tam tikrų elgesio principų, tokių, kaip kraujo donorų atranka ir perpylimas, grindžiamas tik savanoriškumu ir medicininės atrankos kriterijais, donorui negali būti taikoma jokio pobūdžio prievarta. Kraujas, reikalingas gyvybei ir sveikatai gelbėti, o jo atsargos yra viešasis turtas, ir nė vienam asmeniui negali būti daromos kliūtys juo naudotis. Donoro asmens duomenys ir donacijos faktas be jo fiksuoto sutikimo neturi būti viešinami. Kraujo donorystės skatinimas nėra ir negali būti laikomas pasipelnymo šaltiniu, nors visuomeninių iniciatyvų iniciatoriai turi teisę padengti savo pagrįstas išlaidas. Netoleruojama bet kokia tiek donorų, tiek kraujo recipientų diskriminacija dėl lyties, rasės, tautybės, socialinės padėties, religinių pažiūrų.

Dokumente didžiulis dėmesys skiriamas visuomenės informavimo etikai.

Pabrėžiama, kad informuojantys visuomenę – žiniasklaidos atstovai, agituojantys už neatlygintiną kraujo donorystę visuomenininkai – privalo teikti tik objektyvią, patikrintą ir tikslią informaciją, laikytis Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso reikalavimų ir šio susitarimo nuostatų.

Šį dokumentą pasirašė Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Nacionalinės donorų asociacijos prezidentas Darius Tumšys drauge su ilgamečiais kraujo donorais, Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bikulčienė, kitų sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, žurnalistai, verslios mamos ir kitos įstaigos bei organizacijos.

Pasirašiusieji susitarime pasižadėjo nuo šiol reaguoti į akivaizdžiai neteisingus viešojoje erdvėje skelbiamus išpuolius, iškreiptas, neatitinkančias tikrovės žinias, galinčias pakenkti neatlygintinos kraujo donorystės idėjų sklaidai. Pasirašiusieji dokumentą pasižadėjo aiškinti donorystės naudą tiek viešai, tiek privačiai.

„Pats, kai turiu progą, visuomet dovanoju kraujo ir ne kartą esu sakęs, kad tai yra mažiausia ir prasmingiausia, ką mes drauge galime padaryti dėl kitų žmonių gelbėdami jų gyvybes. Ypatingai noriu padėkoti ir pasidžiaugti už ilgamečius neatlygintinus kraujo donorus, kurie šiemet pirmą kartą buvo Prezidentės įvertinti aukščiausio lygio apdovanojimu.  Taip pat reiškiu didžiulę padėką Kraujo centro direktorei. Neabejoju, kad tokie vadovai savo pavyzdžiu, tikėjimu, energija ir degančiu noru skatinti kraujo donorystę uždega ir savo kolektyvą. Todėl rezultatai akivaizdūs“, – sveikino kraujo centrą Sveikatos apsaugos ministras J. Požela.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė patikino, kad Nacionalinio kraujo centro kokybės kartelė tikrai labai aukštai iškelta, pasidžiaugė, kad šioje srityje tarp Europos Sąjungos šalių atrodome daugiau nei lygiaverčiai. Pasak D. Mikutienės, teikia daug vilčių ir Seime priimti įstatymai, kurių dėka tikimės iki 2020 metų pasiekti 100 procentinę neatlygintiną kraujo donorystę. Įstatyme numatyta paskata donorams – kraujo nemokami tyrimai, kurie leis identifikuoti donoro sveikatos pokyčius.

Seimo narė Vida Marija Čigriejienė, sovietmečiu ilgai dirbusi akušere, pasidalijo savo prisiminimais.

„Nieko nėra baisiau, kai tavo akyse gęsta gyvybė. Ir kai gali gimdyvei padėti, matyti ją atsigaunančią, besišypsančią savo naujagimiui, – kas gali būti šventesnio.

Ir jei šiandien galim išgelbėti gimdyves, kūdikius, jei net perpilam kraują vaisiui moters įsčiose, jei sėkmingai atliekame širdies, inkstų, plaučių persodinimo operacijas, jei pakeliame ligonius po onkologinių operacijų, baisiausių traumų, turime būti dėkingi donorams. Į šį žodį telpa visa mūsų sveikata ir gyvybė. Tikiu, kad po šios akcijos atsiras dar daugiau jaunų žmonių, kurie supranta, kad tai šventa mūsų kiekvieno pareiga ir misija. Manau, kad neužilgo prie jūsų centro durų stovės donorų eilės“, – viltingomis mintimis dalinosi Seimo narė V. M. Čigriejienė.

Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bikulčienė pasidalino neįtikėtina statistika: norint kasdien aprūpinti 70 proc. visų Lietuvos ligoninių krauju ir kad liktų šioks toks minimalus rezervas rytojaus rytui, reiktų, kad centre per dieną apsilankytų maždaug 400 donorų.

„Tiek žmonių surinkti, privilioti, sukviesti, atvesti – tikrai nuolatinis sunkus alinantis darbas. O jiems mainais galim pasiūlyti – tik malonų aptarnavimą, arbatos, šokolado ir suvenyrą. Dar prieš keletą metų apie kraujo tarnybą buvo rašoma blogai – skelbiama daug pagrįstų ir dar daugiau nepagrįstų naujienų, todėl reikia labai daug pastangų, kad žmonės vėl mumis tikėtų, kad vėl ateitų“, – teigia J. Bikulčienė.

Pasak direktorės, kiekvienas nepagrįstas, nepatikrintas, išgalvotas ir žiniasklaidoje paskelbtas mitas, kaip pavyzdžiui, kad kraujas išvežamas ir parduodas Vokietijoje, padaro be galo daug žalos kraujo donorystei, pasitikėjimu įstaiga, darbuotojais, specialistais, vadovais, ir, žinoma, padaroma didžiausia žala visiems ligoniams, laukiantiems kraujo.

Joana Bikulčienė pasakojo, kad sunkiausias laikas kraujo donorystės įstaigoms yra vasara, kai žmonės daug juda, pramogauja, atostogauja, atsipalaiduoja. „Todėl nereikia stebėtis, kad kiekvieną dieną kviečiame padovanoti vienos ar kitos grupės kraujo“, – teigia J. Bikulčienė.

„Kraujo centras – ne vaistų fabrikas, mes negalime pagaminti kraujo, mums reikia žmonių. Todėl, naudodamasi proga, prašau čia esančių ligoninių vadovų – paprašykite jūsų pacientų artimųjų, kad jie ateitų dovanoti kraujo“.

Anot J. Bikulčienės, kuo mažesnės piniginės sąnaudos atiteks kraujo donorų telkimui, kraujo išvežiojimui ir t. t., tuo daugiau lėšų galėsime skirti technologijų tobulinimui. „Reikia visai nedaug – ir mes būsime pačioje viršūnėje ir pavyzdžiu daugeliui išsivysčiusių šalių, – sako kraujo centro vadovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi