Lietuvoje

2021.06.08 15:04

„Laikas imtis veiksmų“: protestuotojai ruošiasi blokuoti judėjimą per Baltarusijos sieną

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2021.06.08 15:04

Baltarusijos aktyvistai Lietuvoje antradienį surengė protestą, kurio tikslas – užblokuoti judėjimą į Baltarusiją ir iš jos per Medininkų pasienio punktą. 

„Jūs sakote, kad mes svečiai, tačiau manau, jog Lietuvos valdžia mus mato [kaip daugiau] nei tai“, – vykstant diskusijai su policijos atstovu sakė baltarusis aktyvistas Vitalijus Aleinikas. Kaimyninės šalies diaspora antradienį surengė neplanuotą akciją, siekdami sukurti spaudimą Baltarusijos režimui, jie planavo blokuoti judėjimą per Medininkų pasienio punktą.

Tačiau, priešingai nei savaitgalį pastatytoms palapinėms, antradienio protesto akcijai Lietuvos valdžios institucijos leidimo neišdavė.

„Aš negaliu jums leisti daryti tai, kas yra prieš Lietuvos Respublikos įstatymus, – kelioms dešimtims baltarusių teigė Dainius Daukantas, Vilniaus apskrities policijos Viešosios tvarkos valdybos viršininkas. – Reikia daryti teisiškai, ne spontaniškai.“

Anot akcijoje dalyvaujančio baltarusio Jevgenijaus Zaičkino, į įvykio vietą atvykę policijos ir Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) ekipažai įspėjo, kad trukdantys eismui bus sulaikyti ir nubausti piniginėmis baudomis.

Surengti protestus prie Bobrovnikų–Berastavicos kontrolės punkto Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje ir Lietuvoje paragino Lenkijoje gyvenantis vienas iš Baltarusijos opozicijos lyderių Pavelas Latuško.

„Negalime laukti, kol Lukašenkos režimas įvykdys dar vieną nusikaltimą – laikas imtis veiksmų“, – anksčiau birželio mėnesį teigė buvęs diplomatas P. Latuško. Jis pridūrė, kad jei ES neįves režimui griežtų sankcijų, dėl kurių šiuo metu yra diskutuojama, bus blokuojami į pasienio punktą vedantys keliai Lenkijoje ir Lietuvoje.

Birželio 5 d. Medininkuose kelios dešimtys aktyvistų pasistatė palapines kelių metrų atstumu nuo sienos perėjimo punkto ir ten nakvojo, iškėlę vėliavas bei plakatus, nukreiptus prieš neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą.

Nors prie akcijos organizavimo prisidėjo keletas Lietuvoje veikiančių Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų ir aktyvistų, susirinkusieji pasienyje teigė, kad jie organizavosi tarpusavyje naudodamiesi populiaria „Telegram“ pranešimų programėle. Ši programėlė pasitarnavo ir rengiant protestus prieš Aliaksandrą Lukašenką, kilusius praėjusių metų rugpjūtį po dar vienų suklastotų rinkimų.

Gegužės pabaigoje Baltarusijos režimas nukreipė Vilniuje turėjusį nusileisti „Ryanair“ lėktuvą į Minską, kad sulaikytų disidentą žurnalistą, vieno žymiausių opozicijos „Telegram“ kanalų „Nexta“ redaktorių Ramaną Pratasevičių.

Atsakydama į tai, Europos Sąjunga Baltarusijos valstybinėms oro linijoms „Belavia“ uždraudė naudotis ES oro erdve. Tuo tarpu, Baltarusijos režimas sustabdė piliečių judėjimą per sausumos sienos perėjimo punktus. Šiuo metu išvykti iš Baltarusijos leidžiama tik tiems, kurie turi nuolatinį leidimą gyventi užsienio šalyje.

Aktyvistai planuoja ir toliau gyventi palapinėse greta Medininkų pasienio punkto.

„Jeigu nebus sankcijų ir sienos nebus atvertos, surengsime tokią pačią akciją, bet su leidimais birželio 14 dieną“, kuomet Briuselyje vyks NATO viršūnių susitikimas, kur planuojama aptarti situaciją Baltarusijoje, LRT.lt sakė Aleinikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI