Lietuvoje

2021.06.08 11:14

Milžiniško masto tarptautinėje operacijoje – ir Lietuvos pėdsakas: sulaikyta daugiau nei 30 lietuvių, kalbama apie tonas narkotikų

atnaujinta 11.48
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2021.06.08 11:14

Tarptautinės teisėsaugos agentūros antradienį atskleidė, kad pastaruosius trejus metus buvo vykdoma pasaulinio masto operacija, per kurią buvo gauta prieiga prie smurtinių nusikalstamų grupuočių naudotų šifruotų telefonų, o šimtai įtariamųjų buvo sulaikyti skirtingose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Mūsų šalies pareigūnai informuoja, kad, antradienio duomenimis, sulaikyta daugiau nei 30 Lietuvos piliečių, dalis jų – mūsų šalyje.

Operacijos mastas – milžiniškas, įtariamųjų – daugiau nei 800

„Operacijos iniciatoriai buvo JAV FTB ir Narkotikų saugumo agentūra, Nyderlandų, Švedijos policija, taip pat Lietuvos teisėsaugos institucijos. Operacijos paskutinė fazė įvyko birželio 7 dieną, kurios metu buvo uždaryta šifruotos komunikacijos platforma „Anom“, ji buvo paplitusi po visą pasaulį. Ja išskirtinai naudojosi nusikalstamo pasaulio atstovai, tarp jų ir Lietuvoje“, – sako Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.

Tarptautinėje operacijoje – tonos narkotinių medžiagų: sulaikyta daugiau nei 800 įtariamųjų, daugiau nei 30 – lietuviai

Pasak kriminalinės policijos biuro viršininko, skaičiuojama, kad tokių vartotojų buvo daugiau nei 12 tūkst. asmenų.

Operacija prasidėjo 2019 metų spalio mėnesį, atlikta virš 700 kratų, o sulaikyta daugiau nei 800 įtariamųjų.

„Užkirstas kelias daugiau nei 100 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų visame pasaulyje“, – pažymėjo R. Kiškis.

Pasak jo, ypač įspūdingi skaičiai narkotinių medžiagų, kurie rasti pas įtariamuosius.

„22 tonos hašišo, 2 tonos amfetamino, 6 tonos prekursorių, daug šaunamųjų ir automatinių ginklų. Daugiau nei 39 mln. eurų įvairiomis pasaulio valiutomis“, – sakė R. Kiškis.

Lietuvių pėdsakas: organizavo didelio kiekio narkotinių medžiagų gabenimus

Per operacijas Lietuvoje ir užsienyje buvo sulaikyta daugiau nei 30 Lietuvos piliečių, priklausančių įvairioms organizuotoms nusikalstamoms grupėms.

„Paimta virš 1,3 tonos įvairių narkotinių medžiagų, kurių vertė siekia apie 9 milijonus eurų“, – apie Lietuvoje įvykdytus pareigūnų veiksmus teigė R. Kiškis.

Lietuvos pareigūnų inicijuotų operacijų ir sulaikymų metu iš neteisėtos apyvartos išimta apie 1332 kg įvairių rūšių kvaišalų: hašišo – 574 kg, kanapių – 641 kg, kokaino – 77 kg, amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų – 40 kg. Jų vertė neteisėtoje didmeninėje narkotikų rinkoje siekia daugiau nei 8 800 000 Eurų.

„Apie 15 lietuvių sulaikyta mūsų šalyje, vykdomi keli ikiteisminiai tyrimai, dalis asmenų sulaikyta šią savaitę. Asmenys įtariami narkotinių medžiagų kontrabanda stambiu mastu, vertinama, ar nėra organizuoto susivienijimo pobūdžio. Maksimali gresianti bausmė yra iki 15 metų nelaisvės“, – teigia Generalinės prokuratūros ONKTD vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Lietuvos pareigūnų teigimu, nusikaltėliai bendravo šifruotomis programomis, ryšiu, kuris itin sunkiai susekamas.

„Šiuo metu jau yra uždarytos kelios tokios platformos, jos kuriamos specialiai saugiai komunikuoti tarp asmenų, ypač naudojama tarp kriminalinio pasaulio atstovų“, – patikslino R. Kiškis.

Šalies teisėsauga informuoja, kad sulaikyti asmenys nusikaltimus darė ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, pasitarus su kitų šalių kolegomis, bus sprendžiama, ar juos susigrąžinti į Lietuvą, ar tyrimai bus vykdomi tose šalyse, kur jie ir buvo sulaikyti.

„Reikėtų paminėti, kad lietuviai organizavo labai didelių kiekių narkotinių medžiagų gabenimą tiek iš Ispanijos į Skandinavijos šalis, tiek į Didžiąją Britaniją. Taip pat iš Nyderlandų į tas pačias šalis. Tai buvo pagrindiniai keliai“, – teigė R. Kiškis ir pridūrė, kad lietuvių sulaikyta Švedijoje, Nyderlanduose, keli asmenys – Vokietijoje.

Lietuvoje atlikta daugiau nei 30 kratų, paimtos narkotinės medžiagos, piniginės lėšos.

„Dalis priklauso ir mūsų šalyje, ir užsienyje veikiančioms grupuotėms, dalis – nauji veidai. Ypač tie, kurie ilgą laiką gyvena užsienio valstybėse ir priklauso tarptautinėms organizuotoms grupėms“, – sakė R. Kiškis.

Pareigūnai kol kas neatskleidė, kas iš sulaikytų asmenų yra puikiai pažįstami tyrėjams, kol vyksta tyrimas, sulaikytų asmenų pavardės neviešinamos.

Operacija „Trojan shield / Greenlight“ ir jos metu surinkti duomenys padės Europolui ir įvairių šalių teisėsaugos institucijoms pasauliniu mastu kovoti su organizuotu nusikalstamumu, identifikuoti ir baudžiamąja tvarka persekioti aukšto pavojingumo asmenis ir jų grupes, organizuojančias ir vykdančias sunkius ir labai sunkius nusikaltimus.

Pranešama, kad operacijoje dalyvavo Europos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir JAV agentūros, o tyrimas vykdytas kelerius metus.

Kova su organizuotu nusikalstamumu, ypač su pavojingiausiomis jo formomis, yra viena iš prioritetinių Lietuvos policijos veiklos sričių, jai yra skiriamas ypatingas dėmesys.

Mūsų pareigūnų teigimu, šis plataus masto, sudėtingas ir rezultatyvus tyrimas yra vienas iš puikių sėkmingo ir glaudaus tarpinstitucinio bei tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdžių, užkardant ir neutralizuojant Lietuvoje ir užsienio valstybėse veikiančias pavojingiausias organizuotas nusikalstamas grupuotes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.