Lietuvoje

2016.07.14 17:01

R. Paksas prašo nustatyti, kas nutekino ikiteisminio tyrimo duomenis apie jį

BNS 2016.07.14 17:01

Valdančiųjų „tvarkiečių“ vadovas europarlamentaras Rolandas Paksas prašo generalinio prokuroro Evaldo Pašilio nustatyti, kas atskleidė su R. Paksu susijusio ikiteisminio tyrimo duomenis žiniasklaidai. Politikas tai pat prašo nustatyti, kas disponuoja tokiais duomenimis.

Anot R. Pakso, naujienų portalo alfa.lt publikacijoje šią savaitę apie teisėsaugos vykdomą tyrimą dėl įtariamos prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo „disponuojama Generalinės prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis, manipuliuojama faktais, kurie neatitinka tikrovės, tačiau yra pateikiami kaip sudėtinė atliekamo tyrimo dalis, kaip neginčytinai nustatyti“.

„Taip šiurkščiausiu būdu pažeidžiami esminiai baudžiamojo proceso principai – nekaltumo prezumpcijos, teisingo bylos nagrinėjimo, nešališkumo“, – teigia politikos pareiškime generaliniam prokurorui.

Teisėsauga tiria duomenis, kad žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ vadovas Gedvydas Vainauskas sutarė su R.Paksu, jog šis už beveik 10 tūkst. eurų vertės kyšį paveiktų Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) darbuotojus, kad šie leistų naudoti naują „Norfos“ parduotuvę Prienuose.

G. Vainausko prekybos poveikiu byla jau perduota teismui, o R.Pakso atžvilgiu byla ikiteisminio tyrimo metu buvo išskirta dėl europarlamentaro imuniteto. Prokurorai yra kreipęsi į Europos Parlamentą prašydami panaikinti R. Pakso neliečiamybę, kad jam galėtų būti pateikti įtarimai prekyba poveikiu. Europos Parlamento Teisės komitetas uždarame posėdyje šią savaitę pradėjo svarstyti minėtą prokurorų prašymą.

Alfa.lt publikacijoje pateikiama detali informacija apie 2015 metų rugpjūčio 31 dieną vykusį G. Vainausko ir R. Pakso susitikimą, per kurį dienraščio savininkas „atvirai pasiūlė, pažadėjo ir susitarė duoti 15 tūkst. eurų kyšį R. Paksui“. Pastarasis, kaip rašoma portale, tiesiogiai susitarė priimti jam G. Vainausko siūlomą kyšį, siekiant paveikti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Kauno padalinio valstybės tarnautojus, kad Revuonos gatvėje Prienuose būtų leista kuo greičiau pradėti eksploatuoti naują prekybos centrą „Norfa“.

Po kelių dienų R. Paksas susisiekė su savo partijos nariu aplinkos viceministru Algirdu Genevičiumi, kuriam esą nurodė užtikrinti, jog VTPSI tarnautojai imtųsi veiksmų, kad minimas prekybos centras kuo greičiau būtų leistas eksploatuoti. Šis pavedimas, kaip rašo portalas, netrukus įvykdytas, o viceministras A.Genevičius paskambinęs apie tai pranešė R.Paksui.

„Tvarkiečių“ lyderis ketvirtadienį išplatintame pranešime teigia, kad panaudojant „juodąsias technologijas“, prisidengiant prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis ir netiesiogiai įtraukiant Generalinę prokuratūrą, siekiama konkrečių politinių tikslų, nukreiptų prieš jį kaip asmenį, Europos Parlamento narį ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininką.

„Esu tos nuomonės, kad tokiu būdu daromas moralinis spaudimas ne tik man, bet ir siekiama paveikti ikiteisminio tyrimo eigą bei formuoti neigiamą visuomenės nuomonę“, – teigia „tvarkiečių“ vadovas.

Teisėsauga šiuo metu taip pat atlieka dar vieną stambios apimties ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai pateikti partijai „Tvarka ir teisingumas“ kaip juridiniam asmeniui ir šios partijos atstovui Seime Rimui Antanui Ručui.

Vykdant šį tyrimą nagrinėjama daug galimo nusikaltimo epizodų. Įtariama, kad iš viso už pažadus ir susitarimus dėl poveikio, vykdant skirtingus viešuosius pirkimus, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priimta didesnė nei 1,3 mln. litų (apie 377 tūkst. eurų) kyšių suma.