Lietuvoje

2016.07.14 15:12

Apeliacinis teismas padarė pertrauką dėl S. Šalabajevo ekstradicijos

BNS2016.07.14 15:12

Apeliacinis teismas ketvirtadienį padarė pertrauką nagrinėdamas prokurorų skundą dėl Kazachstano piliečio Syrymo Šalabajevo neišdavimo Kazachstanui ir Ukrainai, byla nagrinėti iš esmės bus pradėta liepos 27 dieną.

Kaip po uždaro teismo posėdžio žurnalistams sakė teisėja Sigita Bieliauskienė, iš gynėjų gautas didelės apimties atsiliepimas, prokurorė paprašė pertraukos susipažinti su gauta medžiaga.

„Kitas teismo posėdis numatytas liepos 27 dieną, tada klausimas bus sprendžiamas iš esmės“, – sakė teisėja.

S. Šalabajevo advokatas Laimonas Judickas žurnalistams nekonkretizavo, kokius argumentus pateikė teismui, argumentuodamas, kad dalis bylos medžiagos įslaptinta.

„Posėdis uždaras, negaliu komentuoti, nes dalis medžiagos įslaptinta, riboto naudojimo“, – sakė advokatas

Apeliacinis teismas nagrinėja prokurorų skundą dėl Vilniaus apygardos teismo nutarties, kuria Kazachstano pilietį S. Šalabajevą atsisakyta išduoti baudžiamajam persekiojimui vykdyti Kazachstanui ir Ukrainai.

Generalinės prokuratūros manymu, teismas minėtoje nutartyje netinkamai aiškino tarptautinių teisės aktų, reglamentuojančių išdavimo (ekstradicijos) klausimus, nuostatas, netinkamai taikė ratifikuotas tarptautines sutartis bei nacionalinės teisės aktų normas, todėl ši nutartis turėtų būti panaikinta.

Kazachas Lietuvoje yra gavęs politinį prieglobstį.

Po to, kai S. Šalabajevas Lietuvoje buvo sulaikytas pernai liepą, Lietuvos generalinėje prokuratūroje buvo gauti dviejų užsienio valstybių – Kazachstano ir Ukrainos – teisinės pagalbos prašymai dėl šio asmens išdavimo baudžiamajam persekiojimui.

47 metų S. Šalabajevas sako esąs persekiojamas todėl, kad yra toje pat byloje kaltinamo Kazachstano opozicijos atstovo ir verslo magnato Muchtaro Abliazovo giminaitis. Šiuo metu M. Abliazovas suimtas Prancūzijoje, kuri svarsto jo išdavimą Rusijai arba Ukrainai.

Kazachstano generalinė prokuratūra teigia, kad dėl S. Šalabajevo nusikaltimų „BTA Bank“ patyrė 489 mln. dolerių (429 mln. eurų) nuostolių, o jo persekiojimas nesusijęs su politika. Anot Kazachstano pareigūnų, S. Šalabajevas buvo daugelio lengvatinio apmokestinimo įmonių faktiškasis savininkas.

Lietuvai suteikus prieglobstį, Kazachstanas dėl to įteikė Lietuvai notą, šį klausimą kėlė ir Vilniuje viešėjusi Kazachstano užsienio reikalų viceministro vadovaujama delegacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.