Lietuvoje

2021.06.04 16:14

Svarbiausios penktadienio naujienos: „SpaceX“ steigiasi Lietuvoje ir Baltarusijos pasienyje sulaikytas diplomatinis kurjeris

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2021.06.04 16:14

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Situacija su Baltarusija:

* Lietuvos pasienyje su Baltarusija pareigūnai sulaikė 52 neteisėtus migrantus – Irako, Sirijos, Baltarusijos ir Rusijos piliečius. Dauguma jų pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje. Pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas pranešė, jog augant nelegalių migrantų srautams, pasienyje su Baltarusija trigubai stiprinamos pajėgos, į pagalbą rengiamasi pasitelkti ES pasienio būrio „Frontex“ pareigūnus, pagalbos gali būti prašoma iš kariuomenės.

* Lietuvos užsienio reikalų ministerija pranešė apie, kaip teigiama, beprecetentį diplomatinį paštą gabenusio Lietuvos automobilio sulaikymą. Baltarusijos pareigūnai pasienyje pareikalavo nuplėšti diplomatines plombas ir atidaryti automobilį. Lietuvos diplomatiniams kurjeriams nesutikus su šiuo reikalavimu, automobilis buvo priverstas grįžti į Lietuvos teritoriją. Dėl įvykio Baltarusijos ambasados atstovui įteikta protesto nota.

* Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius vėl pasirodė valstybinės televizijos parodytame emocingame interviu, kurį jo artimieji ir aktyvistai laiko išgautu prievarta. Pusantros valandos trukmės interviu R. Pratasevičius atrodė besijaučiantis nepatogiai ir prisipažino pernai raginęs rengti protestus, taip pat gyrė Aliaksandrą Lukašenką. Įrašo pabaigoje jis pradėjo verkti ir užsidengė veidą rankomis. Baltarusijos valdžią dėl šio interviu pasmerkė tiek opozicija, tiek Vakarų šalys.

* Europos Sąjungos valstybių Nuolatinių atstovų komitetas sutarė dėl sankcijų Baltarusijos oro bendrovėms už priverstinį bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio nutupdymą Minske. Baltarusijos nacionalinės oro vežėjos „Belavia“ ir kitų šalies oro bendrovių lėktuvams bus uždrausta kirsti ES oro erdvę ir leistis Bendrijos šalių oro uostuose. ES šalių nacionalinėms oro vežėjoms negalima rengti skrydžių į Baltarusiją.

Musko įmonė. JAV verslo magnato, elektromobilių bendrovės „Tesla“ įkūrėjo Elono Musko kosminių technologijų įmonė „SpaceX“ steigiasi Lietuvoje: įregistruota bendrovė „Starlink Lithuania“.„Starlink“ yra „SpaceX“ dirbtinių žemės palydovų sistemos projektas, Lietuvoje bendrovė ketina teikti palydovinio interneto paslaugą, kuri aktualiausia atokesnėse šalies vietose.

Koronavirusas:

* Nustatyti 365 nauji COVID-19 atvejai, mirė septyni žmonės. Praėjusią parą paskiepyta beveik 36 tūkst. žmonių. Ligoninėse gydomi 644 COVID-19 pacientai, iš jų 76 – reanimacijoje. 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų beveik pasiekė šių metų žemumas: dabar jis yra 227, o mažiausias šių metų kovą buvo – 222.

* Naujausi vakcinavimo duomenys rodos, jog Neringoje mažiausiai viena doze nuo koronaviruso pasiskiepiję jau yra trys ketvirtadaliai gyventojų, o bent trečdalis žmonių vakcinuoti daugumoje savivaldybių.

* Pranešta, jog gegužę gauti 986 pranešimai apie nepageidaujamas vakcinos nuo COVID-19 reakcijas, 48 iš jų – sunkios. Taip pat pirmą kartą Lietuvoje registruotas miokardito – širdies raumens uždegimo – atvejis.

* Tokijas pranešė dovanojantis daugiau kaip milijoną „Vaxevrios“ vakcinos dozių Taivanui. Šis žingsnis žengtas Taibėjui ieškant skiepų dozių ir kaltinant Kiniją kišimusi. Kinija demokratiškai ir nepriklausomai valdomą salą laiko savo teritorija ir stengiasi išlaikyti ją diplomatiškai izoliuotą.

* Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas paskelbė, kad Amerika greitai padovanos 25 mln. atliekamų vakcinų nuo COVID-19 dozių Jungtinių Tautų remiamai programai COVAX, ir pažadėjo, kad vakcinų gaus Pietų Amerika, Centrinė Amerika, Azija, Afrika ir kiti regionai, kur skiepų labai trūksta.

Ginklų kontrabanda. Muitinės kriminalistai Vilniuje ir jo apylinkėse išaiškino stambią rusiškų ginklų kontrabandą: sulaikyti keturi asmenys, paimta 319 rusiškos gamybos šautuvų ir pusiau automatinių karabinų „Saiga“, 12 tūkst. šovinių. Bendra jų ginklų ir šaudmenų vertė – apie 335 tūkst. eurų.

Jakubausko kandidatūra. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga į Trakų merus žada kelti atleisto Genocido centro vadovo Ado Jakubausko kandidatūrą.

Leidimas maršui. Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė leidimo „Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams dar vienam renginiui birželio viduryje. Meras Remigijus Šimašius sako, kad leidimas neišduotas, nes tai yra „politinis festivalis“, o jo dalyviai, kaip parodė pirmasis renginys, nesilaiko karantino reikalavimų.

„Ekstremizmo“ įstatymas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymo projektą dėl draudimo „ekstremistinių“ organizacijų darbuotojams, nariams ir rėmėjams dalyvauti parlamento rinkimuose. Remiantis šiuo įstatymu kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno bendražygiams gali būti uždrausta dalyvauti rinkimuose.

Tiananmenio atminimas. Honkongo parkas, kuriame tradiciškai vykdavo gausūs Tiananmenio aikštės įvykių Kinijoje minėjimai, šiemet pirmą kartą buvo tuščias. Teisėsauga blokavo įėjimą į jį bei sulaikė vieną iš šių minėjimų organizatorių. Amerikos diplomatijos vadovui pareiškus, kad jo šalis pagerbs žuvusiuosius per 1989 metų kruviną susidorojimą su protestuotojais, Kinija sukritikavo žmogaus teisių padėtį Jungtinėse Valstijose ir liepė Vašingtonui „pažvelgti į veidrodį“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt