Lietuvoje

2016.07.12 18:11

A. Butkevičius prašo opozicijos paramos atmetant prezidentės veto dėl Darbo kodekso

BNS2016.07.12 18:11

Premjeras Algirdas Butkevičius susitiko su Seimo opozicijos lyderiu Andriumi Kubiliumi prašydamas paramos atmetant prezidentės veto Seimo priimtam Darbo kodeksui.

Apie pirmadienį vykusį pirmąjį susitikimą per beveik ketverius metus su opozicijos lyderiu Andriumi Kubiliumi žurnalistams prasitarė pats premjeras. Tuo metu Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas A.Kubilius sako žinantis, jog valdantiesiems dėl pačių socialdemokratų priešinimosi sprendimui trūksta penkių balsų.

„Premjeras iš tiesų buvo susitikęs su opozicijos lyderiu pietų, šnekėjo apie Darbo kodeksą, išklausė ir jo nuomonę, išsakė savo nuomonę, visų valdančiųjų dėl Darbo kodekso. Kadangi A.Kubilius yra išreiškęs nuomonę, kad Darbo kodeksas yra reikalingas, premjeras tikisi ir opozicijos palaikymo, kai Seime jau bus sprendžiamas klausimas, ar priimti prezidentės veto, ar atmesti“, – BNS sakė premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

Anot jos, kol kas dar nėra apsispręsta, ar dėl Darbo kodekso šaukti neeilinę Seimo sesiją, ar priimti sprendimus jau rudens eilinėje sesijoje, kuri prasidės rugsėjo 10-ąją. Tačiau neeilinė sesija, anot jos, būtų šaukiama „tikrai po (premjero) atostogų, gal net į antrą rugpjūčio pusę“.

E.Butkutė-Lazdauskienė taip pat informavo, kad premjeras kol kas neketina susitikti su kitų opozicinių frakcijų atstovais, kadangi A.Kubilius atstovauja visai opozicijai.

Seimo opozicijos lyderis BNS patvirtino, kad susitikime premjeras prašė būtent konservatorių palaikymo. Jis teigė išdėstęs savo poziciją, jog nors ir nepritaria keliems esminiams prezidentės siūlomiems pakeitimams, veto atmetimas būtų „sunkiai reaalizuojamas planas“, o premjeras ir ypač jo patarėjas Audrius Misevičius, anot jo, „turėjo savo požiūrį“, jog veto reikia atmesti.

„Kaip suprantu, tam, kad valdantieji įveiktų veto, jiems trūksta balsų. Aš taip suprantu bent jau iš to pokalbio. Aš negalėjau garantuoti kažkokios didelės paramos veto įveikimui, aš išdėsčiau, kaip mums atrodo, kad galima būtų nesiginčyti daug dėl to veto, o konstruktyviai surasti kompromisinį sprendimą ir greitai išspręsti“, – apie susitikimą kalbėjo A.Kubilius.

„Jei jie sako, kad ir Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, liberalai, matyt, palaikytų veto atmetimą, tai mano skaičiavimai rodo, kad jei socialdemokratai prašo mūsų paramos, tai jie turi mažiau nei pusę savo frakcijos, kuri remtų veto atmetimą (...). Galiu pasakyti, kad girdėjau gandus, kad jiems trūksta penkių balsų. Bet vakar to iš premjero negirdėjau“, – sakė jis.

Opozicijos lyderis skaičiuoja, kad iš 79 prezidentės taisytų Darbo kodekso straipsnių 22 pataisymai skirti profesinių sąjungų veiklai, dar daugiau nei dvidešimt yra „numeracijos suderinimas“, o 26 yra susiję su darbo santykiais.

„Šešios nuostatos galbūt kelia kai kurių abejonių, tris aš būčiau linkęs taisyti po to, kai būtų priimtas prezidentės veto. Seimas gali tuos kelis straipsnius priimti ir pataisyti. Ir tai būtų dėl vadinamųjų terminuotų sutarčių, dėl nulinių sutarčių ir dėl suminės darbo laiko apskaitos. Siūlytumėme dar su prezidentės pozicija paderinti, bet taip, kaip dabar prezidentės pasiūlyta, man sukelia didelių abejonių, kad bus negerai. Bet tik trys straipsniai“, – sakė A.Kubilius.

Jo nuomone, pritaręs prezidentės pasiūlymams, prie profesinių sąjungų veiklos apibrėžimų parlamentas galėtų grįžti ir po metų.

Naująjį Darbo kodeksą Seimas po pusmečio svarstymo priėmė liepos pradžioje, tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę jį vetavo sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir „įteisina darbdavių dominavimą“. Šalies vadovė pasiūlė Seimui atsisakyti vadinamųjų nulio valandų darbo sutarčių, griežčiau riboti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbui ir numatyti didesnes išeitines kompensacijas.

Seimo priimtame Darbo kodekse supaprastintas darbuotojų atleidimas, sumažintos išeitinės išmokos, padidintas leistinų viršvalandžių skaičius, sutrumpintos atostogos, numatyta platesnė darbo sutarčių tipų įvairovė. Vyriausybė sako, kad darbo santykių reforma leis pritraukti investicijų ir sukurti naujų darbo vietų. Kritikai tvirtina, kad kodeksas palankus tik darbdaviams, o darbuotojų  apsauga smarkiai sumažinta.

Valdančiųjų partijų lyderiai praėjusią savaitę nutarė neskubėti Seime svarstyti prezidentės D.Grybauskaitės vetuoto Darbo kodekso, nes dar nežinoma, ar ji vetuos ir lydinčiuosius įstatymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.