Lietuvoje

2021.06.03 11:20

Bilotaitė: kyla rizikų baltarusiams į Lietuvą atvykti humanitariniais pagrindais

Ramūnas Jakubauskas, BNS2021.06.03 11:20

Baltarusijos valdžios veiksmai suvaržant gyventojų išvykimą kelia grėsmę pernai sukurtai galimybei jiems atvykti į Lietuvą humanitariniais pagrindais, tačiau režimo bėgliai visada ras prieglobstį šalyje, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Kyla rizika humanitariniam koridoriui, tad bus ieškoma sprendimų, kaip padėti režimo persekiojamiems žmonėms“, – BNS atsiųstame komentare sakė ministrė.

Ji pabrėžė, kad nuo režimo bėgantys kaimyninės šalies piliečiai Lietuvoje visada ras prieglobstį.

Kalbėdama apie humanitarinį koridorių ministrė turi omenyje pernai Lietuvos pareigūnų palengvintas sąlygas baltarusiams atvykti į šalį. Tokia priemonė įvesta Baltarusijoje prasidėjus masiniams neramumams po prezidento rinkimų.

Baltarusijos pasieniečiai šią savaitę paskelbė, kad išvykti iš šalies gali tik turintieji teisę nuolat gyventi užsienio valstybėje, o gavusieji laikiną leidimą palikti šalies neturės galimybės. Šalies opozicija pareiškė, kad taip Baltarusijos režimas laiko savo gyventojus įkaitais.

Nepaisant kylančios rizikos, A. Bilotaitė patikino, kad neplanuojama stabdyti ar keisti tvarkos, pagal kurią režimo bėgliams suteikiami humanitariniai leidimai atvykti į Lietuvą.

„Leidimai atvykti humanitariniais pagrindais yra išduodami nuolat, neplanuojama šios tvarkos keisti ar stabdyti. Kol egzistuos pavojus bėgantiems nuo režimo, tol planuojama sudaryti tokias sąlygas, kad jie galėtų atvykti į Lietuvą“, – sakė ministrė.

Jos teigimu, pagalbos baltarusiams klausimas toliau bus keliamas ir Europos Sąjungos darbotvarkėje.

„Klausimai, susiję su Baltarusija ir žmonių persekiojimu, nuolat keliami visuose ES formatuose. Šį klausimą ketinu kelti ir birželio 8 dieną vyksiančios ES teisingumo ir vidaus reikalų tarybos metu, ES vidaus reikalų ministrų diskusijos apie migracijos srautų valdymą kontekste“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo pernai rugpjūčio 11 dienos Baltarusijos piliečiams išduota 818 humanitarinių leidimų, atvyko 384 asmenys, prieglobsčio prašymus pateikė 155 žmonės.

Baltarusiai atvyksta ir nelegaliai

Pasieniečiai sako pastaruoju metu stebintys kiek ūgtelėjusį nelegaliai Lietuvos sieną kertančių baltarusių skaičių.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) trečiadienį informavo BNS, kad pernai nuo rugpjūčio 1-osios ir metų pabaigos neteisėtai kertant Baltarusijos ir Lietuvos sieną į Lietuvą bandė patekti 14 kaimyninės šalies piliečių.

Šiemet nuo metų pradžios iki gegužės pabaigos tokių Baltarusijos piliečių nustatyti 32.

„Augimas stebimas, bet tai nėra kokie nors ypač dideli srautai ar antplūdis“, – teigė VSAT atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

Taip pat į Lietuvą gali atvykti asmenys, turintys nacionalinę vizą. Nuo sausio iki gegužės mėnesio išduota per 9,6 tūkst. nacionalinių vizų Baltarusijos piliečiams ir beveik 2,8 tūkst. leidimų laikinai gyventi Lietuvoje.

Lietuvoje šiuo metu teisę gyventi iš viso turi 25,6 tūkst. Baltarusijos piliečių, iš jų 22,3 tūkst. turi laikinus leidimus, likusieji – leidimus gyventi nuolat arba ES piliečio šeimos nario korteles.

Šiuo metu apriboti ir skrydžiai iš Baltarusijos po to, kai ES valstybės uždarė savo oro erdvę Baltarusijos lėktuvams dėl priverstinio „Ryanair“ keleivinio lainerio nutupdymo Minske.

Šiuo lėktuvu skrido opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius bei jo draugė, Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega. Orlaiviui nutūpus Minske, jie abu buvo sulaikyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.