Lietuvoje

2016.07.12 13:41

J. Olekas: nesitikėkime, kad kibernetinės atakos sustos

ELTA 2016.07.12 13:41

Pradėjus labiau rūpintis šalies kibernetinių sistemų saugumu nereikia tikėtis, kad kibernetinės atakos liausis, todėl kompiuterinių sistemų apsauga turi būti nuolat tobulinama, teigė Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) atidaryme dalyvavęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

NKSC nepilnu pajėgumu veikė nuo 2015 m. pradžios, pasak centro vadovo Rimtauto Černiausko, šiuo metu institucija jau turi įrengtas patalpas ir apie 80 proc. reikalingų darbuotojų.

„Turime patalpas, sistemas, kurios ne tik yra įsigytos, bet ir įdiegtos, stebi erdvę, fiksuoja incidentus, – spaudos konferencijos metu kalbėjo R. Černiauskas. – Esame visiškai pasirengę čia ir dabar, kiaurą parą, darbo ir nedarbo dienomis ginti Lietuvą, ginti mūsų sistemas nuo įvairiausio plauko kibernetinių įsibrovėlių“.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje veikianti institucija yra pavaldi Krašto apsaugos ministerijai ir įkurta pertvarkius Ryšių ir informacinių sistemų tarnybą prie KAM. NKSC atsakingas už šalies kibernetinės erdvės saugumą, kibernetinių atakų suvaldymą, taip pat koordinuoja kitų institucijų veiklą kibernetinių išpuolių metu.

Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko teigimu, NKSC be kibernetinės erdvės stebėjimo ir reagavimo taip pat teiks patarimus ir pagalbą viešiems ir privatiems vartotojams, atakų atveju padės suvaldyti incidentus.

„Tai yra tik ledkalnio viršūnė: kiekvienas vartotojas turi įdėti tam tikrų pastangų pagal mūsų sudarytą planą apsaugant savo kibernetinę erdvę.“, – centro atidarymo metu kalbėjo ministras.

Neseniai Varšuvoje vykusiame NATO viršūnių susitikime kibernetinė erdvė buvo pripažinta dar viena gynybos erdve šalia sausumos, vandens ir oro, todėl kibernetinę ataką patiriančios ir su tuo susitvarkyti savarankiškai negalinčios valstybės gali tikėtis Aljanso specialistų paramos.

„Turime galimybę tapti valstybe, demonstruojančia lyderystę kibernetinio saugumo srityje, pasiekusia aukštą saugumo brandos lygį. Todėl šis centras turi dirbti labai profesionaliai, atsakingai ir kruopščiai, ieškodamas naujų ir tobulindamas esamus atsako į grėsmes sprendimus“, – teigė centro atidaryme dalyvavęs premjeras Algirdas Butkevičius.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo ištirta per 12 tūkst. kibernetinių incidentų, palyginti su paskutiniuoju 2015 m. ketvirčiu, jų skaičius išaugo 13 proc. Šiemet kibernetines atakas buvo patyręs Seimas, prezidentūra, Užsienio reikalų ministerija, taip pat kariuomenės Jungtinis štabas.

„Išpuoliai kartosis, neturėkime vilčių, kad mums tik pradėjus tvarkytis, kas nors mažiau pradės atakuoti mūsų erdvę. Tų išpuolių bus, bet mums reikia padaryti išvadas ir sustiprinti saugą“, – pridūrė J. Olekas.