Lietuvoje

2016.07.12 08:27

Lukiškių aikštė Vilniuje uždaroma rekonstrukcijai

BNS 2016.07.12 08:27

Lukiškių aikštė Vilniuje uždaroma rekonstrukcijai – sutvarkytą erdvę ketinama vėl atverti iki kitų metų vasaros.

Kaip BNS sakė vyriausiasis savivaldybės architektas Mindaugas Pakalnis, antradienį aikštę planuojama pradėti tverti, iš pradžių bus atliekami archeologiniai kasinėjimai ir tiesiamos komunikacijos.

„Jei archeologiniai kasinėjimai neparodys kokių nors ypatingų dalykų, ko nelabai ir tikimės, kadangi turime preliminarius tyrimus, po kokio mėnesio ar kito bus galima pradėti ir darbus viršuje“, – sakė jis.

Anot M. Pakalnio, šiaurinėje gatvės dalyje anksčiau aptikta pavienių buities radinių, tačiau nenustatyta, kad šioje vietoje anksčiau būta statinių.

Aikštė bus rekonstruojama etapais, planuojama, kad visą laiką ji bus uždaryta. Rekonstrukciją ketinama baigti per metus.

Anot M. Pakalnio, pirmuoju etapu ketinama sutvarkyti aikštės dangas, įrengti reprezentacinę erdvę renginiams: paradams, garbės sargybai. Taip pat joje bus sukurta įvairaus amžiaus miestiečiams skirtų mažesnių erdvių. Diskutuojama, kad aikštėje galėtų būti pastatytas lietuvybės simbolis – Vytis, tačiau projekto rengėjai dėl memorialo nėra iki galo apsisprendę.

„Konkrečiai skulptūra neužsakyta, projekto autoriai apibrėžia matmenis, kad tas paminklas nebūtų vertikalios raiškos, o būtų horizontalus, nes šalia yra horizontalios raiškos bažnyčia. Jis būtų šuoliuojantis ne į viršų, o į priekį. Numatyta ir pieva, ji bus tokia „demokratiška“, kurioje bus galima ir pagulėti, ir pavaikščioti, ir šuniuką pavedžioti, ir galbūt kamuolį paspardyti, galės ir vaikai ateiti į tą aikštę, kaip ir dabar ateina vaikų darželiai: bus pieva, želdynai, po želdynų zonos – vaikų žaidimų, šachmatų aikštelė“, – vardijo M. Pakalnis.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad darbams vykstant sklandžiai, vėliausiai aikštė turėtų būti atidaryta kitų metų rugsėjį. Anot jo, planai sutvarkyti aikštę užsitęsė dėl jos svarbos visuomenėje ir skirtingų visuomenės lūkesčių, kaip erdvė turėtų atrodyti.

„Bene 20 metų buvo įvardinama, kad tai yra svarbiausia aikštė Vilniuje, o gal ir Lietuvoje. Ir, aišku, tas svarbumas uždėjo antspaudą, natūralu, kad dalis žmonių, ypatingai su laisvės kovomis susijusių arba garbaus amžiaus, norėjo labai ryškių tautinių simbolių. Tuo tarpu, labai natūralu, kad nemaža dalis jaunesnės kartos norėjo gyvos aikštės, kad tai netaptų kažkokiu stabu. Manau, kad tikrai gal turėjo praeiti nemažai laiko, kad viskas išsikristalizuotų“, – LRT RADIJUI antradienį sakė meras.

Aikštei sutvarkyti valstybė iš viso skirs 2 mln. eurų: 1,5 mln. eurų šiemet, 0,5 mln. eurų kitąmet. Lukiškių aikštės sutvarkymas numatytas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo plane.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų. 2013-aisiais išrinktas geriausias projektas Lietuvos laisvės kovotojų atminimui įamžinti – Rolando Paleko „Ramybė“, antroji vieta atiteko Gintaro Čaikausko vadovaujamų architektų projektui „Rėdos ratas“. 2014-aisiais taip pat išrinktas geriausias monumentas žuvusių už Lietuvos laisvę kovotojų atminimui įamžinti – skulptoriaus Vidmanto Gylikio „Tautos dvasia“, tačiau jo nuspręsta atsisakyti.

Diskusijos, kurį projektą pasirinkti, atsinaujino 2015-aisiais, tačiau Viešųjų pirkimų tarnybai pareiškus, kad turi būti skelbiamas naujas konkursas architektūrinei idėjai, nuspręsta ieškoti tik rangovų techniniams darbams, pagal savivaldybės parengtas sąlygas.